Brownie – „podwójnie czekoladowa” nowość od Delecta

Delecta rozbudowała ofertę w kategorii mieszanek ciast, wprowadzając podwójnie czekoladowe Brownie do samodzielnego wypieku z dodatkiem belgijskiej czekolady. To jedyny tego rodzaju produkt dostępny na polskim rynku. Mieszanka nie zawiera konserwantów ani barwników.

Wysoka jakość i atrakcyjna cena sprawiają, że Brownie Delecta jest doskonałą alternatywą dla czekoladowych ciast dostępnych w kawiarniach i cukierniach. Jego „podwójna czekoladowość” wynika z dodatku belgijskiej czekolady, która stanowi o intensywności smaku, a także unikalnego wyglądu ciasta, gdzie puszysty biszkopt przykryty jest czekoladową lawą.

Opakowanie zawiera mieszanki do przygotowania ciasta oraz masy czekoladowej, które wystarczy połączyć z jajkami, olejem i margaryną. Ciasto może być inne za każdym razem. By otrzymać wiele wariacji BROWNIE wystarczy dodać owoce, ulubione bakalie, ciastka bądź masło orzechowe. Inspirujące przepisy na wzbogacenie jego smaku, Delecta zamieściła na opakowaniu mieszanki. Dzięki temu, wielbiciele tego mocnoczekoladowego ciasta będą mogli w kilka chwil wyczarować zaskakujący smakiem deser ot tak… prosto z serca.

Brownie Delecta jest dostępne w tradycyjnym i nowoczesnym kanale dystrybucji od 20 września br.

Z okazji Jubileuszu 200 lat produkcji spożywczej we Włocławku, marka do każdego opakowania dołączyła szablon do dekoracji wypieków.

Producent:         Bakalland S.A. (www.delecta.pl)
Cena det.:        Brownie Delecta (550 g), cena det. ok. 7 zł

Bakalland