PGE Obrót wsparła powstanie pomnika „Ludziom wolności”

PGE Obrót przez Fundację PGE przekazała darowiznę na postawienie i instalację pomnika „Ludziom wolności”, który ma na celu upamiętnienie wszystkich, którzy przeciwstawiali się systemowi władzy komunistycznej. Symboliczna brama do wolności stanęła w Wołosatem k. Ustrzyk Górnych u podnóża Tarnicy. 

– Jesteśmy aktywni w życiu społeczności lokalnych, wśród których działamy. Pamięć historyczna jest jednym z poziomów tego zaangażowania i sferą mocno obecną w działalności Fundacji PGE. Dlatego wsparliśmy projekt ku czci „Ludzi wolności”, który jest ważny także z uwagi na turystów licznie odwiedzających Bieszczady – mówi Robert Choma, prezes zarządu PGE Obrót.

Pomnik przedstawia uskrzydlone wrota, stanowiące bramę do wolności, przez które widać Tarnicę. Wykonany został z drzewa dębowego i nawiązuje do sztuki budowlanej Bieszczadów, aby jak najlepiej mógł się komponować z krajobrazem.

Pomnik upamiętnia strajkujących w 1981 r. w Ustrzykach Górnych rolników walczących z tzw. „państwem arłamowskim” jak nazywano leśny kompleks rekreacyjny dla dygnitarzy PRL, po nieformalne grupy młodzieżowe z lat 60. i 70.

Ma również przypominać o Prymasie Polski kard. Wyszyńskim, który część internowania przez komunistyczne władze spędził w Bieszczadach, a także o innym bohaterskim przedstawicielu władz kościelnych, arcybiskupie przemyskim Ignacym Tokarczuku, znanym z nieugiętej postawy wobec komunistów.

Uczczenie ludzi, którzy walczyli o wolność w okresie PRL to wspólna inicjatywa samorządu bieszczadzkiego, Instytutu Pamięci Narodowej i Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

PGE Obrót
press box