Klimas Wkręt-met rozszerza ofertę kotew mechanicznych

Klimas Wkręt-met, lider produkcji technik zamocowań w Europie środkowej i wschodniej, rozszerza ofertę o nowe specjalistyczne kotwy mechaniczne. Te profesjonalne rozwiązania do najbardziej odpowiedzialnych połączeń konstrukcyjnych, dostępne są w czterech wariantach i 96 rozmiarach (odM8 do M16).

Kotwy mechaniczne, inaczej nazywane również łącznikami ekspresowymi lub kotwami do betonu, stosuje się wszędzie tam, gdzie nie można wykorzystać trwałego elementu konstrukcyjnego jak nadproże lub wieniec W porównaniu z zamocowaniami lekkimi kotwy cechuje dużo większa wytrzymałość, dlatego znajdują zastosowanie w montażu, gdzie w grę wchodzą duże i bardzo duże obciążenia. Służą do łączenia elementów takich jak metalowe podkonstrukcje fasad, maszyn i urządzeń barierek, poręczy, balustrad, galanterii stalowej, elementów ozdobnych zewnętrznych i wewnętrznych, lekkich i średnich konstrukcji metalowych na zewnątrz i wewnątrz budynku, instalacji bram, grzejników, czy wsporników instalacji wodociągowych.

Kotwa mechaniczna – jak to działa?

Kotwy do betonu to rozwiązanie idealne, jeśli chcemy wykonać mocowanie szybko i bez korzystania z zaawansowanych narzędzi. Kotwa ekspresowa marki Klimas Wkręt-met posiada specjalny klips rozporowy (pierścień), który w czasie wbijania elementu klinuje się w otworze montażowym. Otwór musi  posiadać odpowiednią średnicę oraz głębokość umożliwiającą prawidłowe zamocowanie.  Na kotwach producent  umieścił  linie oznaczające głębokość zakotwienia, standardową oraz zredukowaną  kotwy aby ułatwić sposób montażu na wymaganej głębokości. Po wbiciu kotwy należy ją dokręcić, co skutkuje wysuwaniem się korpusu, a trzpień na końcu rozpiera pierścień. Kotwa wkręcana do betonu potrzebuje tylko kilku obrotów po jej wbiciu – uzyskujemy wówczas optymalny moment dokręcający. Należy do tego użyć klucza dynamometrycznego. Zapewnia to wymaganą precyzję. Klips kotwy stalowej do betonu idealnie przylega do ścianek otworu. To skuteczne i trwałe rozwiązanie. Stosowanie kotew tego rodzaju uchodzi za bardzo wydajne. Szacuje się, że siła potrzebna do osadzenia kotew w materiale jest o 25 procent niższa w stosunku do alternatywnych metod. Poza tym moment skręcania niezbędny do uzyskania optymalnej wytrzymałości jest relatywnie niski. Wszystko odbywa się sprawnie i szybko. Sprawdzi się zatem doskonale w kontekście połączeń seryjnych.

Nowe kotwy mechaniczne z najwyższymi parametrami technicznymi

Oferta Klimas Wkręt met została wzbogacona o cztery nowe grupy produktowe, o różnym przeznaczeniu. W ofercie znajdziemy zarówno kotwy do mocowania w podłożach gładkich i twardych tj. beton, żelbet itp., wykonane odpowiednio ze stali zabezpieczonej korozyjnie oraz stali nierdzewnej. W katalogu znajduje się szeroka oferta wymiarów, dzięki czemu zwiększa się możliwość zastosowania kotew.

1. Kotwa LE-ZN – kotwa mechaniczna ocynkowana
2. Kotwa LE-ZNA4 – kotwa mechaniczna ocynkowana + klips ze stali nierdzewnej A4
3. Kotwa LE-DA4 – kotwa mechaniczna w powłoce SQ Ceramic + klips ze stali nierdzewnej A4
4. Kotwy LE-A4 – Kotwa mechaniczna ze stali nierdzewnej A4

Program Wkręt-met DesignFiX do projektowania zamocowań

Kotwy mechaniczne są produktami specjalistycznymi, dlatego ich zastosowanie wymaga projektu opartego na dokładnych wyliczeniach obciążeń. Klimas Wkręt-met oferuje pełne wsparcie techniczne, ale też dedykowane narzędzie do obliczeń zamocowań. Jest to darmowa aplikacja Wkręt-met DesignFiX, której zadaniem jest maksymalne wsparcie dla projektantów, inżynierów i wykonawców, w projektowaniu konstrukcji zgodnie z wymaganiami inwestycji. Program zaprojektowany jest z europejską metodą projektowania kotew TR 029 (ETAG 0001). Intuicyjny interfejs pozwala na bezproblemowe wprowadzenie wszystkich danych bezpośrednio na rysunku 3D. Program wyświetla na bieżąco, w czasie rzeczywistym kotwy spełniające wprowadzone kryteria i podaje ich procent wytężenia. Dobiera optymalną głębokość zakotwienia oszczędzając pieniądze inwestora i czas montażysty. Zapewnia możliwość wyboru różnych żywic, różnych rodzajów i średnic prętów, różnych gatunków stali oraz powłok antykorozyjnych. Przejrzyste i wyczerpujące strony wyników mogą zostać wydrukowane lub dołączone do dokumentacji w formie dokumentu pdf.

Kotwy mechaniczne Klimas Wkręt-met wytwarzane są w polskich zakładach producenta.  Wszystkie są zgodne z Europejską Aprobata Techniczną (ETA),  która oprócz określenia parametrów technicznych produktów zawiera ich ocenę, potwierdzającą najwyższa jakość.


LE-A4 Kotwa mechaniczna ze stali nierdzewnej A4


LE-DA4 kotwa mechaniczna w powłoce SQ Ceramic plus klips ze stali nierdzewnej A4A4


LE-ZN Kotwa mechaniczna ocynkowana


LE-ZNA4 kotwa mechaniczna ocynkowana plus klips ze stali nierdzewnej A4

KLIMAS WKRĘT-MET   / TheImagine