Yawal dla domu. Część II – Zalety drzwi tarasowych

Wielkogabarytowe przeszklenia stały się niezwykle popularnym trendem we współczesnej architekturze. Początkowo dominowały w budownictwie komercyjnym, w którym projektowano szklane fasady. Z czasem jednak coraz częściej tego typu rozwiązania zaczęły pojawiać się w budownictwie mieszkaniowym.

Odpowiednio dobrane do projektu budynku duże przeszklenia nadają mu elegancji, unikalnego wyglądu i nowoczesnego charakteru. Podnoszą też rangę całego przedsięwzięcia. Wśród licznych zalet szklanych ścian można znaleźć bez wątpienia optyczne powiększenie i wydłużenie przestrzeni mieszkalnej budynku, zwłaszcza jeśli posadzki w salonie i na tarasie wykonane są z wizualnie podobnego materiału. Ta praktycznie niewidoczna bariera między wnętrzem i otoczeniem zewnętrznym pozwala mieszkańcom obcować z przyrodą przez cały rok bez względu na warunki atmosferyczne. Duże przeszklenia idealnie sprawdzają się więc w przypadku domów otoczonych pięknym krajobrazem lub ogrodem. Bezsprzecznie kolejną zaletą tego typu konstrukcji jest stały dostęp naturalnego światła słonecznego, które nie tylko doświetla, ale i ogrzewa pomieszczenia.

Z tego powodu duże okna i drzwi warto umieścić w projekcie od południowej i południowo-wschodniej strony budynku.

Nowoczesne systemy drzwi przesuwnych takie jak np. Moreview od Yawal dają praktycznie nieograniczone możliwości kształtowania architektury budynku. Konstrukcje jednoszynowe, dwuszynowe czy wieloszynowe mogą być tworzone bez obawy o płynność działania i wytrzymałość. Możliwe stało się konstruowanie narożników otwieranych pod kątem 90º oraz tworzenie całych ciągów przeszkleń stałych, które mogą być łączone pod całkowicie dowolnym kątem dzięki zastosowaniu narożnika całoszklanego. Coraz częściej architekci wykorzystują w projektach dostępne również w ramach systemu Moreview i DP 180 PRIMEVIEW rozwiązanie określane jako „pocket door” lub „galendage”.

Konstrukcje tego typu po otwarciu w całości chowają się w ścianie budynku w specjalnie zaprojektowanej w tym celu „kieszeni”. Jest to rozwiązanie, które gwarantuje całkowite zatarcie granicy pomiędzy wnętrzem a otoczeniem domu oraz maksymalnie powiększa światło przejścia po otwarciu skrzydeł.
Producenci, oprócz stopniowego zwiększania gabarytów dostępnych rozwiązań, pracują również nad podnoszeniem komfortu użytkowania konstrukcji przesuwnych. Z tego powodu pojawiają się rozwiązania takie jak np. zabudowa bezprogowa czy odwodnienie liniowe zintegrowane z ościeżnicą, które sprawnie odprowadza z konstrukcji wodę skraplającą się wewnątrz i dostającą się z zewnątrz w postaci opadów. Zwiększa się przy tym poziom wodoszczelności całych drzwi. Aby usprawnić proces sterowania drzwiami tarasowymi, konstrukcje wyposażone są w specjalny napęd pozwalający na automatyczne otwieranie i zamykanie. Co więcej, dla zwiększenia estetyki wszystkie elementy mechaniczne ukryte są wewnątrz konstrukcji. Systemy drzwi tarasowych od Yawal pozwalają na zastosowanie udogodnień, takich jak biometryczny system dostępu z czytnikiem linii papilarnych czy możliwość sterowania otwieraniem za pomocą smartfona.

Yawal
press box