Ostatnie gamingowe hity i najgorętsze premiery 2020

Rynek gier wideo na całym świecie rozwija się w błyskawicznym tempie. W ubiegłym roku na ten rodzaj rozrywki wydano na świecie ponad 120 miliardów dolarów1. Sprawdziliśmy, które tytuły cieszyły się w ostatnich miesiącach największą popularnością wśród klientów sieci MediaMarkt. Przyjrzeliśmy się również najbardziej oczekiwanym premierom gamingowym w 2020 roku.

W zestawieniu najchętniej kupowanych gier – zarówno w całym 2019 roku, jak i styczniu 2020 – wygrywa wydana pod koniec września ubiegłego roku FIFA 20. Co roku każda część Fify to jedna z żelaznych pozycji każdego rankingu. Ostatnią edycję reklamował Eden Hazard i Virgil van Dijk. Jej ambasadorem w Polsce został cieszący się dużą popularnością Krzysztof Piątek. Sukces sprzedażowy FIFA 20 to nie tylko zasługa kontynuacji znanej serii, ale także ulepszonej personalizacji i nowego trybu Volta Football. Wspomniana opcja umożliwia między innymi grę na pustą bramkę czy rozgrywki w ulicznym klimacie.

Drugie miejsce w rankingu TOP10 gier w 2019 roku oraz trzecie w najnowszym, styczniowym zestawieniu zajął tytuł dostępny na platformie PlayStation4, Star Wars Jedi: Upadły Zakon. Tak wysoka pozycja produktu Electronic Arts dowodzi, że przygody Cala Hestisa – padawana zakonu Jedi ukrywającego swoją tożsamość, zmuszonego do walki z imperialną inkwizycją – wyjątkowo zainteresowały ogromną rzeszę polskich gamerów, nie tylko fanów serii filmów w świecie Gwiezdnych Wojen.

W obu przygotowanych przez sieć MediaMarkt rankingach wysoko uplasował się dostępny na PlayStation 4 i Xbox One Minecraft. Już parę miesięcy temu Microsoft donosił, że sprzedał ponad 176 milionów kopii tego tytułu. Branżowi dziennikarze okrzyknęli Minecrafta najchętniej kupowaną grą w historii. Wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością. Dowodzi tego mocne drugie miejsce w rankingu najchętniej kupowanych gier w styczniu bieżącego roku. Oczko niżej znajduje się Minecraft w zestawieniu dotyczącym ubiegłego roku.

Tuż za podium najchętniej kupowanych gier w styczniu 2020 roku plasuje się The Sims 4 Uniwersytet. Studencki, ósmy z kolei dodatek do The Sims 4 rozszerza edukację simsów i pozwala im wybrać się na studia w miasteczku Birtchester. Z jednej strony jest beztrosko, postaci mogą wybrać pełne imprez studenckie życie. Z drugiej, mierzą się z problemami – spłatą kredytu studenckiego, negatywnymi aspektami życia w akademiku czy brakiem pieniędzy (simoleonów). 

Na 6. miejscu najchętniej kupowanych gier w ostatnich miesiącach zamyka dostępna na Nintendo Switch Pokemon Sword/Shield. Tytuł okazał się nowym rekordzistą w kwestii najszybciej rozchodzących się gier na tę konsolę i dużym sukcesem w obrębie samej serii Pokemon (w USA 2 miliony sprzedanych egzemplarzy w pierwszych dwóch dniach od premiery).

Rośnie zainteresowanie gamingiem i ten trend dotyczy różnych grup wiekowych.  Przekłada się to na dynamiczny wzrost zainteresowania grami, ale również konsolami do gier i akcesoriami. Rynek konsoli podzielony jest pomiędzy PlayStation 4, Nintendo Switch i Xbox One. Ekscytującym wydarzeniem w segmencie gamingowym będzie w tym roku wypuszczenie konsoli nowej generacji: PlayStation 5. Sony zapowiada, że produkt wyróżni się na rynku nie tylko obsługą rozdzielczości 8K, ale także wsteczną kompatybilnością (z obsługą gier z poprzednich modeli konsoli). – mówi Mariusz Bocian z Działu Zakupu MediaMarkt.

W 2020 roku na graczy czekają gorące premiery. Najbardziej wyczekiwaną jest z pewnością Cyberpunk 2077, komputerowa adaptacja papierowej gry fabularnej Cyberpunk 2020 osadzona 57 lat później w otwartym świecie fikcyjnego, dystopijnego Night City. Propozycja autorstwa polskiego studia CD Projekt Red to rozrywka dostępna na wszystkich platformach (Stadia, Microsoft Windows, PlayStation 4 i Xbox One).

Murowany hit to The Last of Us: Part 2, przygodowa gra akcji z elementami survival horroru, kontynuacja produkcji sprzed siedmiu lat. Twórcy sygnalizują, że całość toczy się w 2038 roku w postapokaliptycznych Stanach Zjednoczonych, pięć lat po wydarzeniach z The Last of Us. Propozycja autorstwa amerykańskiego studia Naughty Dog to produkt Sony dostępny PlayStation 4. Premierę zaplanowano na 29 maja 2020 roku.

TOP 10 NAJLEPIEJ SPRZEDAJĄCYCH SIĘ GIER W SIECI MediaMarkt
(w 2019 roku)

1. PS4 FIFA 20
2. PS4 STAR WARS JEDI: UPADŁY ZAKON
3. PS4 MINECRAFT
4. PS4 CALL OF DUTY MODERN WARFARE
5. XBOX ONE FIFA 20
6. SWITCH POKEMON SWORD
7. PS4 NEED FOR SPEED HEAT
8. PS4 HITS GOD OF WAR
9. THE SIMS 4 UNIWERSYTET
10. TOM CLANCY’S GHOST RECON BREAKPOINT


TOP 10 NAJLEPIEJ SPRZEDAJĄCYCH SIĘ GIER W SIECI MediaMarkt
(w styczniu 2020 roku)

1. PS4 FIFA 20
2. PS4 MINECRAFT
3. PS4 STAR WARS JEDI: UPADŁY ZAKON
4. THE SIMS 4 UNIWERSYTET
5. PS4 GRAND THEFT AUTO V EDYCJA PREMIUM
6. SWITCH THE LEGEND OF ZELDA BREATH OF THE WILD
7. SWITCH POKEMON SHIELD
8. PS4 HITS GOD OF WAR
9. PS4 NEED FOR SPEED HEAT
10. XBOX ONE FIFA 20

1 https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/wydatki-na-gry-w-2019-roku-wsrod-liderow-fortnite-call-of-duty-modern-warfare-2019-i-nba-2k20-dlaczego-najpopularniejsze-gry-2019-roku

MediaMarktSaturn Polska
press box