Dane mówią jednoznacznie – Grupa OKNOPLAST obniżyła do minimum rotację pracowników produkcyjnych

W dniach 19-20 września w Warszawie odbyła się konferencja „Analiza i zarządzanie danymi w praktyce HR managera”. Wśród prelegentów znaleźli się Joanna Jeziorowska, dyrektor HR Grupy OKNOPLAST, oraz Sławomir Sobula, analityk HR firmy. Opowiedzieli oni o wykorzystaniu zbiorów danych oraz zmarginalizowaniu zjawiska rotacji pracowników podkrakowskiego przedsiębiorstwa do poziomu ok. 2 proc.

Pozyskiwanie i utrzymanie pracowników sektora produkcyjnego nie od dziś jest dużym wyzwaniem dla producentów różnych segmentów. Nie inaczej jest w przypadku branży stolarki otworowej, która od lat mierzy się z tym problemem. Świetnie poradziła z nim sobie Grupa OKNOPLAST, która od kilku miesięcy odnotowuje zdecydowane i trwałe obniżenie wskaźnika rotacji. W trakcie wystąpienia pod tytułem „Analityka HR a analityka biznesu – wzajemne powiązania, relacje i poszukiwanie synergii na poziomie danych” przedstawiciele firmy zaprezentowali, jak umiejętnie wykorzystać zbiory danych i wskaźniki, by na ich podstawie wprowadzać optymalne rozwiązania, w rezultacie skutkujące spadkiem liczby odejść.

Zaawansowany, stały proces analityczny jest nieodłączną częścią doskonalenia organizacji, również w obszarze HR. Pokazuje on, czy działania przynoszą pożądane efekty i wskazuje nowe obszary wymagające zmian. W przypadku naszego przedsiębiorstwa liczby mówią jednoznacznie – udało nam się wdrożyć skuteczną i przemyślaną strategię. Odsetek rotacji w Grupie OKNOPLAST utrzymywał się bowiem w czerwcu br. na poziomie 2 proc. Podobny wynik uzyskiwaliśmy przez cały drugi kwartał, a tendencję spadkową obserwować mogliśmy od początku roku. Wskaźnik odejść stabilizujący się na takim pułapie jest dla nas zatem sygnałem, że jako firma tworzymy przyjazną przestrzeń do pracy i rozwoju, chociaż oczywiście cały czas chcemy te warunki dodatkowo ulepszać – tłumaczy Joanna Jeziorowska, Dyrektor HR w Grupie OKNOPLAST.

Praktycy praktykom
Konferencja „Analiza i zarządzanie danymi w praktyce HR managera” to wydarzenie, podczas którego swoją wiedzą i doświadczeniem dzielą się praktycy świata HR z największych, innowacyjnych i renomowanych przedsiębiorstw. Event stanowi prezentacje najciekawszych case studies i przemyśleń dotyczących wykorzystania danych, jest ponadto okazją do dyskusji dla branży human resources. W trakcie konferencji dyskutowano m.in. o potencjale danych, analizie predykcyjnej, zastosowaniu business intelligence w HR czy obszarze talent management.

OKNOPLAST
press box