STOLARKA W PIGUŁCE: W Polsce co 2 sekundy produkowane jest okno

W 2018 r. w Polsce wyprodukowano blisko 15 mln okien. Ponad połowa z nich wyjechała za granicę na eksport. Jak wynika z nowego raportu przygotowanego przez Centrum Analiz Branżowych (CAB), nasza branża stolarki budowlanej nadal rośnie w siłę, o czym może świadczyć fakt, że nawet ewentualny kryzys w polskim budownictwie miałby śladowy wpływ na jej rozwój.

Polska stolarka rośnie w siłę

W Polsce co dwie sekundy powstaje nowe okno, a co 4 sekundy jest eksportowane. W 2018 r. wyprodukowano dokładnie 14,96 mln okien – gdybyśmy chcieli je wszystkie przewieźć, kolejka tirów ciągnęłaby się na trasie od Warszawy aż do Wiednia. Wartość produkcji w Polsce przekroczyła w ubiegłym roku kwotę 10 mld PLN! To mniej więcej tyle, ile trafiło łącznie do Bułgarii, Chorwacji, Estonii i Łotwy w 2017 r. w ramach funduszy unijnych.

Te imponujące liczby to nie jest ostanie słowo branży stolarki w Polsce. Okazuje się, że 2019 r. przynosi nam kolejne wzrosty produkcji – pierwszy kwartał 2019 r. zakończył się 1,5-procentowym wzrostem względem pierwszego kwartału 2018 r. Branża stolarki otworowej w Polsce jest obecnie tak silna, że uniezależniła się od krajowej koniunktury w budownictwie.

Kryzys branży niestraszny?

Jak wynika z raportu CAB „Rynek okien w Polsce. Edycja 2019”, w 2018 roku w Polsce wybudowano 185 tys. mieszkań oraz ponad 26 tys. budynków niemieszkalnych. Do nowo budowanych mieszkań, hoteli czy szkół trafiło łącznie 1,7 mln okien, czyli nieco ponad 10 proc. polskiej produkcji. Załamanie na rynku nowego budownictwa miałoby zatem niewielkie znaczenie dla branży stolarki, bo np. 20-procentowy spadek budowy nowych mieszka przełożyłby się na zaledwie 2-proc. spadek produkcji okien. Z punktu widzenia kondycji branży większe znaczenie ma dobra koniunktura na rynku remontowych oraz w eksporcie.

Ciągłe wzrosty, choć w wolniejszym tempie

Z roku na rok dynamika produkcji wyhamowuje. Gdy w 2017 r. produkcja okien w Polsce zwiększyła się o 7 proc. tak rok 2018 r. zakończył się wzrostem na poziomie 4 proc. Pierwszy kwartał 2019 r. był pod tym względem gorszy. Wzrost produkcji okien w tym okresie nie przekroczył w naszym kraju 2 proc. Od stycznia do marca 2019 r. polskie firmy wyprodukowały 3,26 mln okien, co przełożyło się na wzrost produkcji o 1,5 proc. w porównaniu do początku ubiegłego roku.

Gdzie doszukiwać się przyczyn takiego stanu rzeczy? Jak przekonuje Maksymilian Miros, analityk CAB to spowolnienie jest efektem m.in. utrzymującej się od 2017 r. stagnacji w segmencie okien drewnianych. Potwierdzają to niektóre informacje docierające z rynku. Grupa VKR w swoim raporcie rocznym pisała, że należąca do holdingu spółka Dovista nie spełniła w tym okresie oczekiwań. Ta wyspecjalizowana w produkcji okien drewnianych spółka musiała się zmierzyć m.in. z pogarszającymi się warunkami rynkowymi w Szwecji oraz niepewnością związaną z brexitem. Również podsumowanie roczne firmy Pozbud pozwala wyciągnąć podobne wnioski. Przedsiębiorstwo odnotowało dziesięcioprocentowy spadek przychodów ze sprzedaży stolarki drewnianej.

Jednak branża powoli znów nabiera właściwego tempa. Kwiecień, a szczególnie maj były już wyraźnie lepsze dla przedsiębiorstw z tego segmentu. Szczególnie w maju widoczne było wyraźne ożywienie. Centrum Analiz Branżowych przewiduje, że I półrocze zamknęło się wzrostem produkcji o 4-5 proc.

Pozostałe wiadomości z branży:

Drutex podsumował pięć miesięcy pod względem handlowym. Okazało się, że ostatnie zawirowania wokół firmy nie wpłynęły negatywnie na sprzedaż. Z danych wynika, że w maju była ona rekordowa i wzrosła o 20 procent! Więcej…

Program „Czyste Powietrze” wzbudza duże zainteresowanie branży okienno-drzwiowej, która coraz chętniej wykorzystuje go jako argument w swojej komunikacji marketingowej. Niestety program na razie rozwija się z trudem, a w dodatku pojawiły się poważne zagrożenia dla jego przyszłości. Więcej…

Podsumowaniem konkursu TOPTEN na najlepszą stolarkę okienną i drzwiową tego roku była uroczysta gala wręczenia nagród, która odbyła się 30 maja w Warszawie. Ambasadorem konkursu była firma Swisspacer, producent ciepłej ramki dystansowej. Więcej…

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o drzwiach wewnętrznych, ale baliście się zapytać znajdziecie w przeglądzie ABC DRZWI WEWNĘTRZNYCH przygotowanym przez ForumBranzowe.com. Artykuły przygotowane przez specjalistów z branży odpowiadają na często pojawiające się pytania. Zdjęcia to z kolei masa wciągających inspiracji dla tych, którzy szukają pomysłu na wystrój swoich wnętrz! Więcej…

Forum Branżowe
press box