Nieszczelny dach – jak naprawić w deszczu i niskiej temperaturze?
Czasem wystarczy jeden silniejszy deszcz, aby na suficie pojawiły się mokre plamy świadczące o nieszczelności dachu. Eksperci radzą, aby szybko reagować na tego typu problemy, usuwając uszkodzenia i eliminując tym samym ryzyko wymiany całego pokrycia. Pytanie, jak naprawić miejsca przecieków podczas jesiennych słot czy zimowych odwilży?
Przyczynami przeciekającego dachu są uszkodzenia papy lub gontów bitumicznych, które najczęściej pojawiają się przy kominach, świetlikach, krawędziach dachu, okapach oraz w miejscach styku dachu ze ścianą. Innymi powodami powstawania zacieków mogą być – nieprawidłowo położone pokrycie, nieodpowiednio uszczelnione okna dachowe i wyłazy oraz źle zamontowane obróbki blacharskie. – Na szczęście wiele z tych defektów można szybko naprawić, nawet podczas deszczu czy przy temperaturze sięgającej 0°C. Warto o tym wiedzieć, bo dzięki szybkiej reakcji i wykorzystaniu odpowiednich środków, można łatwo uszczelnić miejsca przecieków i tym samym uniknąć konieczności wymiany całego pokrycia – radzi Maciej Szymański, ekspert z firmy Ultrament.
Jak uszczelnić dach krok po kroku?
Po pierwsze: zlokalizuj źródło przecieku. Niestety nie zawsze mieści się dokładnie nad mokrą plamą na suficie. Aby znaleźć miejsce problemu, warto przyjrzeć się przede wszystkim połączeniom połaci, załamaniom, a także obróbkom kominów, lukarn i okien połaciowych.
Po drugie: przygotuj podłoże. Musi być nośne, wolne od mrozu i oczyszczone z wszelkich zabrudzeń, takich jak m.in. sadza, piasek, mech i inne wykwity. Większe ubytki w podłożach mineralnych należy wypełnić zaprawą uszczelniającą, a nasiąkliwe powierzchnie – zagruntować. Podłoża pokryte smołą lub pakiem smołowym powinny być usunięte mechanicznie do warstwy nośnej.
Po trzecie: zaaplikuj masę naprawczą. Środek nakładaj bezpośrednio na podłoże za pomocą kielni lub pacy, pamiętając aby grubość warstwy w jednym przejściu roboczym nie przekroczyła 10 mm (lub 15 mm w przypadku wykonywania wyobleń). Jeżeli masę aplikujesz podczas niskich temperatur – przy 0°C lub/i na mokre podłoże (np. w czasie deszczu), koniecznie wybierz środek o odpowiedniej recepturze, tj. bazującej na lotnych rozpuszczalnikach organicznych. Jeżeli będzie wzmocniony włóknami, dodatkowo zapewni bardzo trwałe i elastyczne uszczelnienie, odporne na oddziaływanie wody, ruchów podłoża czy zmian naprężeń materiału pod wpływem różnic temperatur.
Pamiętaj! Przegląd dachu warto zrobić tuż po sezonie letnim. Niestety nie wszystkie ubytki widoczne są gołym okiem. Niekiedy dopiero pierwsze, solidne opady pokażą miejsca nieszczelności w połaciach dachowych. Warto szybko reagować w momencie wykrycia usterek i wyeliminować je, aby uchronić się przed kosztowną i czasochłonną koniecznością wymiany całego dachu.
MASA NAPRAWCZA PROFI – ratunek w naprawach pokryć dachowych
MASA NAPRAWCZA PROFI niemieckiej marki Ultrament to gotowa do użycia, nieprzepuszczająca wody, wzmocniona włóknami i szybkoschnąca masa bitumiczna na bazie rozpuszczalników. Produkt przeznaczony jest do napraw uszkodzeń powłok izolacyjnych dachów (pęcherze i wybrzuszenia pod papą), do wykonywania uszczelnień przejść instalacyjnych oraz napraw połączeń papy i obróbek blacharskich. Dzięki nowoczesnej recepturze, MASA NAPRAWCZA PROFI posiada wysoką przyczepność do powierzchni suchych oraz wilgotnych (także w trakcie opadów deszczu) po związaniu tworząc elastyczną i wytrzymałą powłokę pokrywającą powstałe w podłożu rysy do 10 mm. Ze względu na wysoką gęstość, wyrób można stosować zarówno na dachach płaskich, jaki i skośnych – już przy temperaturze od 0°C.
MASA NAPRAWCZA PROFI dostępna jest w opakowaniu 2 kg za cenę ok. 48 zł oraz 5 kg za ok. 92 zł. Środek można zakupić w popularnych marketach budowlanych (np. Castorama, Leroy Merlin).
Ultrament