Jak przetrwać remont i nie stracić głowy?

Remont to jedno z najbardziej stresujących wydarzeń, których doświadczamy w trakcie naszego życia. Jak uniknąć błędów i niepotrzebnych nieprzyjemności? Czy warto skorzystać z pomocy specjalisty od urządzania wnętrz, czy też zdać się nie siebie i zdobyć nowe doświadczenia? Autorka bloga „LejdiInDeRemont” doradza jak przygotować się do remontu.

W badaniach przeprowadzonych przez GFK Polonia aż 31% respondentów odpowiedziało, że remont stanowi poważne źródło stresu. Chcąc go uniknąć należy wszystko gruntownie zaplanować, bo w końcu odnawianie mieszkania czy domu pochłania nie tylko mnóstwo czasu, ale też poważnie nadwyręża nasz portfel. Niestety nawet najlepsze przygotowania nie zagwarantują, że wszystko pójdzie nam jak z płatka. Warto zatem zastanowić się nad ewentualnymi pułapkami samodzielnego nadzorowania remontu i rozważyć możliwość zatrudnienia architekta wnętrz.

Dla kogo architekt?

Karolina Miżyńska, autorka bloga lejdiinderemont.pl opisuje perypetie związane z gruntowną przemianą swojej blokowej łazienki. Niestety remont wiąże się z szeregiem decyzji, które mogą bardzo szybko przytłoczyć niedoświadczoną osobę. Właśnie dlatego blogerka postanowiła skorzystać z porad profesjonalistki.

– Współpraca z projektantką nieco zwalnia z odpowiedzialności i analizowania różnych drobiazgów. Myślę, że to duża wartość w przypadku osób, które tak jak ja, remontując się, muszą jednocześnie pracować i zajmować się dziećmi. O wszystko można na bieżąco dopytać. No i to, co najważniejsze – mam głębokie przekonanie, że wszystko jest zgodne ze sztuką, prawem, obowiązującymi trendami, czyli po prostu profesjonalne – tłumaczy Karolina Miżyńska.

Architekt wnętrz sprawdzi się w przypadku osób, które są zabiegane, zapracowane i nie mają czasu na wnikliwą analizę wszystkich możliwych rozwiązań, szczegółowy przegląd rynku i przygotowanie rozkładu poszczególnych sprzętów. To także świetne rozwiązanie dla osób niedoświadczonych, nieświadomych potencjalnych komplikacji i trudności niespodziewanie pojawiających się w trakcie remontu.

Pierwsze kroki

W jaki sposób znaleźć osobę, której można zaufać i powierzyć pieczę nad ostatecznym wyglądem łazienki, czyli jednego z najważniejszych pomieszczeń w domu? Najlepiej zapytać rodzinę, przyjaciół, znajomych w pracy i zatrudnić kogoś poleconego. Tak właśnie zrobiła Karolina Miżyńska, która wybrała specjalistkę na podstawie rekomendacji. Najważniejszymi kryteriami wyboru projektantki były profesjonalne podejście do klienta, znajomość aktualnych trendów i ofert producentów oraz realistyczne podejście do budżetu. Z usług architekta można także skorzystać w salonie, w którym zamawia się wyposażenie. Wówczas taka usługa jest wliczona w cenę zakupionych produktów. W jaki sposób należy przygotować się do współpracy z projektantem?

– Jeśli urządzamy mieszkanie dla siebie i pragniemy, aby wnętrze odzwierciedlało nasze marzenia i osobowość warto jeszcze przed spotkaniem z architektem określić styl, jaki chcemy uzyskać. Należy przeanalizować swoje życie i zastanowić się nad tym, co jest nam potrzebne, a czego nie chcemy powielać. Można też przygotować kilka zdjęć znalezionych w Internecie i czasopismach – mówi Joanna Sokołowska, architekt wnętrz współpracujący z firmą Deante.

Dobrym pomysłem jest przygotowanie tzw. „mood board’u”, czyli kolażu ze zdjęciami, które wyrażają nasz styl i stanowią dla nas inspirację. Ta metoda nie tylko pozwoli nam zadecydować, jak ma wyglądać nasze mieszkanie, ale przede wszystkim uzmysłowi, jak na pewno nie chcemy go urządzać. Ciekawe propozycje przygotował także polski producent wyposażenia łazienek – firma Deante w ramach projektu „Małe łazienki”.

Projekt i szaleństwo zakupów

Wiele osób obawia się współpracy z projektantem wnętrz nie ze względu na koszty, które niesie za sobą ta usługa, lecz braku wiedzy na temat poszczególnych etapów realizacji projektu. Niektórzy obawiają się, że architekt narzuci im swoją wizję, bądź nie będą mieli możliwości zgłoszenia dostatecznej liczby poprawek,   niezbędnych do osiągnięcia zadowalającego rezultatu. Warto zatem poznać wszystkie etapy kooperacji z profesjonalistą, który zaaranżuje nasze wnętrze. Na samym początku architekt przeprowadzi wizję lokalną, dokona pomiarów pomieszczenia i przeprowadzi wywiad z domownikami na temat upodobań, przyzwyczajeń i indywidualnych potrzeb. Następnie przygotuje projekt funkcjonalny zawierający rozmieszczenie sprzętów i stanowiący podstawę konsultowaną z inwestorem. Ważnym etapem jest także wybór przez architekta wnętrz konkretnych produktów.

– Projektant zajmuje się wyborem materiałów, oświetlenia, mebli, sprzętów łazienkowych, doborem kolorystyki. Poleci nam sklepy, w których możemy zrobić zakupy. Przygotuje wypis oraz kosztorysy użytych w projekcie materiałów – wylicza Joanna Sokołowska.

Architektka poleciła autorce bloga Lejdi produkty polskiej firmy Deante. Zestaw podtynkowy Multi-System, drzwi przesuwne Cynia, umywalka Gardenia i bateria Azalia pozwoliły stworzyć w małej blokowej łazience nowoczesną i zarazem przyjazną przestrzeń.Na placu boju

Projektowanie wnętrz to czysta przyjemność. Najtrudniejszym etapem dla każdego inwestora jest wyburzanie, kucie, wiercenie, przygotowywanie instalacji i wszelkie brudne prace budowlane. Właśnie wtedy należy podejmować najwięcej decyzji, a także szybko i sprawnie reagować na wszelkie niespodzianki, których nie można było przewidzieć na samym początku. W tym trudnym okresie doświadczony architekt wnętrz jest na wagę złota.

– Nie znam się na hydraulice, elektryce, odpływach i chemii budowlanej. Nie mam też gwarancji, że wykonawca ma wystarczającą wiedzę techniczną. Projektantka dodaje profesjonalizmu swoim wykształceniem i doświadczeniem, co pozwala uniknąć zasadniczych błędów. Także tych, które mogą się przytrafić naszej złotej rączce – tłumaczy Karolina Miżyńska.

Projektowanie bez architekta wnętrz to rozwiązanie dobre dla osób z remontowym doświadczeniem, cechujących się dużą samodyscypliną, posiadających zmysł estetyczny, doskonale wiedzących, jak chcą urządzić wnętrze i potrafiących jasno przekazać swoją wizję wykonawcom. Z kolei współpraca z projektantem to idealna opcja dla tych, którzy czują się przytłoczeni koniecznością koordynowania każdego elementu remontu. Profesjonalista nie tylko doradzi, ale też wesprze w momentach remontowego załamania. Wbrew pozorom usługi projektanta są przeznaczone dla osób liczących się z wydatkami, bo nie ma nic bardziej obciążającego budżet, niż błędne decyzje.

Deante (PRESS BOX)