Biophilic design w łazience i kuchni

Rośliny podbiły świat trendów aranżacyjnych. I trudno się dziwić. Są dekoracyjne, mają dobrotliwy wpływ na nasze samopoczucie i znakomicie dostosowują się do każdego otoczenia.

Biophilic design to koncepcja projektowania w zgodzie z naturą, powstała z miłości do niej. Swój początek ma w badaniach amerykańskiego biologa Edwarda O. Wilsona, który w latach 80. XX wieku opisał silne relacje między człowiekiem a naturą i ludzką potrzebę nieustannego kontaktu z nią. We współczesnym, coraz bardziej zurbanizowanym świecie utrzymanie tej więzi jest wyzwaniem, któremu postanowili sprostać projektanci wnętrz.

Łazienka – kawałek raju

Łazienka XXI wieku to coraz częściej rodzaj domowego spa, idealna przestrzeń do zastosowania trendu biophilic design. W efekcie powstaje azyl zapewniający bliskość natury, chwilę wytchnienia od pełnej zgiełku i nowoczesnych technologii codzienności.

Biophilic design w aranżacjach objawia się na wiele różnych sposobów, nie tylko poprzez wprowadzenie roślin. Lubi naturalne materiały, barwy i wzory nawiązujące do świata przyrody, np. na tekstyliach, glazurze, tapetach, ścianach. Wnętrze zaprojektowane z miłości do natury jest także przestronne i pełne naturalnego światła.

Przykładem salon kąpielowy zwracający uwagę zielenią heksagonalnych płytek, drewnem blatu, półki, krzeseł, podstaw pod donice i świece. Wzrok przykuwa roślinny motyw na zasłonie prysznicowej. Można się domyślić, że przez wielkoformatowe okno roztacza się piękny widok na ogród. Zieleń z zewnątrz zaproszona zostaje do wnętrza.

Powrót do natury nie oznacza rezygnacji z nowoczesnych rozwiązań. W aranżacji mamy więc wygodną, obszerną wannę o wąskim rancie. Dobrano do niej ścienną baterię Savio o stonowanym designie, zaopatrzoną w regulator ceramiczny zapewniający urządzeniu długą i bezawaryjną pracę. Na uwagę zasługuje też rączka prysznicowa Sole o trzech funkcjach strumienia: deszczowym, lekkim, mieszanym. Posiada system łatwego usuwania kamienia wapiennego, więc nietrudno utrzymać ją w czystości.

W strefie umywalki zastosowano stojącą baterię Savio z automatycznym korkiem spustowym. Tak jak jej wannowa odpowiedniczka, posiada regulator ceramiczny. Armaturę wykończono chromem, dzięki czemu ładnie się prezentuje i jest odporna na działanie wilgoci.

Zielona kuchnia

Symbioza z naturą świetnie sprawdza się również w kuchni – zarówna na talerzu, jak i w aranżacji.

W kuchennej stylizacji podwieszane donice z bujną roślinnością o długich pędach nadają charakter całej kompozycji. Zielony kolor zagościł nad blatem kuchennym dzięki oryginalnym heksagonalnym płytkom o asymetrycznym ułożeniu. W odcieniu soczystej trawy wiosennej jest wylewka baterii zlewozmywakowej. To nowoczesny model Zumba, którego największym atutem jest nie tylko nietuzinkowa barwa wylewki, lecz także jej elastyczność. Dzięki temu możemy ją dowolnie wyginać i ustawiać, co bardzo ułatwia zmywanie. Drewniane powierzchnie i elementy, jak stół, nogi krzeseł i część zabudowy meblowej, dodają całości wizualnego ciepła i stanowią ładne dopełnienie stylu hołdującego naturze.

W artykule wykorzystano aranżacje z produktami marki Ferro

FERRO 
press box