Radzi ekspert CREATON: Jaką dachówkę wybrać – ceramiczną czy cementową?

Dachówki cieszą się dużym zainteresowaniem inwestorów ze względu na walory użytkowe, rozwiązania funkcyjne i niepowtarzalny urok. Są ekologiczne, eleganckie i trwałe. Z daleka prezentują się podobnie, głównie dzięki stosowaniu przez producentów wysokiej jakości powłok. W przypadku marki CREATON są to: NUANCE, FINESSE i NOBLESSE dla modeli ceramicznych oraz DURATOP PRO i PLANAR dla cementowych.

Zarówno jedne, jak i drugie dachówki posiadają zbliżone kształty i ciężar. O ich wyborze, oprócz indywidualnych preferencji inwestora, mogą decydować różne dodatkowe czynniki, np. miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego czy wytyczne projektowe, które określają m.in. specyfikę dachu, który znajdzie się na budynku.  Oba typy dachówek charakteryzują podobne wymagania montażowe — mogą być stosowane na połaciach o nachyleniu od 10° do 65°, na przykład ceramiczna KODA lub cementowy KAPSTADT. Wyróżniająca pod tym względem jest gama dachówek ceramicznych w ofercie CREATON, które można stosować z odpowiednią membraną na dachach o nachyleniu połaci wynoszącym już 7°. Są to modele: PREMION, FUTURA i SINFONIE.

Zasadniczą różnicą pomiędzy jednym, a drugim rodzajem dachówek jest dostępność kształtów, rozmiarów, kolorów i powierzchni. Ceramiczne dają nam pod tym względem znacznie więcej możliwości, m.in.: płaskie SIMPLA i DOMINO, holenderki płaskie TITANIA i FUTURA, esówki SINFONIE i MELODIE, marsylki RAPIDO i RATIO lub karpiówki KLASSIK i PROFIL. W przypadku cementowych, do wyboru mamy zazwyczaj kilka klasycznych kształtów profilowanych, na przykład GÖTEBORG lub HEIDELBERG oraz dachówkę płaską – model KAPSTADT, w wersji matowej lub błyszczącej.

Kolejną różnicą jest waga. Jeżeli dla konstrukcji budynku ma ona znaczenie, wtedy idealnie sprawdzi się nieco lżejsza od ceramicznej – dachówka cementowa. Nad wyborem produktów cementowych warto zastanowić się także, jeśli kluczowym kryterium dla nas jest cena. Taka dachówka jest tańsza. Zasadniczą różnicą jest również okres gwarancji, cementowe mają krótszy w porównaniu do ceramicznych. W przypadku marki CREATON dla dachówek cementowych wynosi on do 30 lat, a dla ceramicznych aż do 50 lat zgodnie z warunkami określonymi na www.creaton.pl. Modele cementowe w zależności od lokalizacji budynku i warunków klimatycznych mogą wymagać częstszego czyszczenia. Dlatego warto wybrać dachówki ceramiczne, jeśli nasz dom będzie usytuowany w bliskiej odległości od lasu, parku czy skupisk zieleni.

Więcej porad i inspiracji dotyczących dachu można znaleźć na blogu CREATON: https://www.creaton.pl/wiedza-i-inspiracje/blog .

Sławomir Kacik
, Doradca Handlowo-Techniczny CREATON Polska

CREATON Polska
press box