Jakość – czynnik, który decyduje o istocie dachu

Pokrycia CREATON doceniają nie tylko osoby budujące domy, ale także dekarze i architekci – między innymi przedstawiciele pracowni Z500. W swoich projektach bardzo chętnie korzystają oni z dachówek tej marki. O powodach, dla których cenią właśnie pokrycia CREATON, a także o znaczeniu jakości wybieranych produktów opowiedział Mariusz Dębski, dyrektor ds. rozwoju pracowni Z500.

Co sądzą architekci Z500 o istocie dachu? Czy jest to kluczowy element konstrukcji domu?

W naszym klimacie i na naszej szerokości geograficznej dach jest niezwykle ważny. Jego zadaniem jest ochrona budynku przed opadami śniegu, deszczu i gradu, wiatrem czy nadmiernym nasłonecznieniem. Co więcej, w miastach oraz w pobliżu terenów przemysłowych dach narażony jest na dodatkowe działanie zanieczyszczeń (jak dwutlenek siarki czy tlenek azotu), a w sąsiedztwie lasów – na porastanie przez mech. Dach źle wykonany – lub co gorsza nieszczelny – doprowadzi do szybkiego niszczenia budynku oraz podniesienia kosztów eksploatacji domu.

Jak więc możemy zadbać o nasz dom, zabezpieczając jego dach przed negatywnymi czynnikami?

Przede wszystkim przy projektowaniu dachu i wyborze materiałów nie warto oszczędzać na jakości produktów. W przypadku domów jednorodzinnych dach ma nam służyć przez długi czas. Jest to więc inwestycja zaplanowana na lata. Jak pokazuje praktyka, dzięki zastosowaniu dobrych jakościowo materiałów – takich jak dachówki CREATON – możemy uniknąć prac remontowych przez cały okres technologicznego życia budynku.


Bezpieczeństwo jest sprawą kluczową, ale duże znaczenie mają także kwestie estetyczne. Jakie trendy i produkty stosowane są więc przy projektowaniu domów Z500?

Niezwykle cenimy produkty firmy CREATON. Odpowiadają one wymaganej przez nas jakości, ale i zasadom nowoczesnego wzornictwa. Szeroki asortyment umożliwia nam dobór odpowiedniej dachówki do danego typu domu. To ważne, ponieważ w Polsce klienci kojarzą nas, jako pracownię, która ma największą liczbę nowoczesnych domów w ofercie.

CREATON w swojej ofercie posiada ponad 240 kombinacji kolorów, powierzchni i modeli dachówek.  Na jakiej zasadzie konkretny produkt dobierany jest więc do danego projektu?


Zawsze jest to dokładnie przemyślana decyzja. W przypadku domów nowoczesnych zwykle stosujemy cementową dachówkę KAPSTADT lub GÖTEBORG. To modele eleganckie, uniwersalne i ponadczasowe. Na mniejszych domach – na przykład Z216 – doskonale sprawdza się płaska dachówka ceramiczna SIMPLA. Oprócz wspaniałego designu cechuje ją także wysoka trwałość. Chętnie stawiamy również na klasykę oraz tradycję – jak w przypadku domu Z106. Do tego rodzaju projektów świetnie pasuje barwiona w masie dachówka ceramiczna PREMION w wersji angobowanej NUANCE lub glazurowanej FINESSE i NOBLESSE.

Dbamy więc o to, aby ogólna stylistyka była spójna i atrakcyjna. Dobrze wykonany dach z wybranymi, w przemyślany sposób, produktami to piękna wizytówka domu. Jest bowiem bardzo ważną częścią jego designu – a ten dla nas w pracowni Z500 stanowi kwestię kluczową.

Dachówki CREATON stanowią wyraz ponad 130 lat europejskiego doświadczenia w wytwarzaniu dachówek najlepszej jakości. Produkowane są z dbałością o każdy detal przy zastosowaniu najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych w 16 zakładach zlokalizowanych na terenie Niemiec, Polski i Węgier. Dachówki ceramiczne marki CREATON posiadają jedną z najdłuższych na rynku gwarancji, udzielaną zgodnie z warunkami określonymi przez producenta na www.creaton.pl na okres aż do 50 lat.

Na pokrycie domów mniejszych, jak np. Z216, najczęściej stosujemy nowoczesną dachówkę płaską SIMPLA marki CREATON


Stawiamy również na klasykę oraz tradycję, jak w przypadku domu Z106. Tu polecamy zastosowanie PREMION – dachówki klasy premium barwionej w masie


Do domów nowoczesnych stosujemy GÖTEBORG, dachówkę cementową podkreślającą ponadczasową elegancję

CREATON Polska
press box