Cenieni na świecie architekci prelegentami „Future Builders”

Bogdan Zaha, Robert Konieczny, Przemo Łukasik, Zbigniew Maćków i Álvaro Leite Siza Vieira – łączy ich nie tylko wspólna profesja oraz liczne sukcesy. Uznani w Polsce i na świecie architekci są również prelegentami przełomowego projektu „Future Builders”. Inicjatywa ALUPROF SA, jednego z europejskich liderów branży stolarki aluminiowej, ma zmienić budownictwo przyszłości, by nasze i kolejne pokolenia mogły żyć w lepszym świecie.

„Future Builders” to nowoczesna platforma, która ma stanowić przestrzeń merytorycznych dyskusji oraz wymiany materiałów na temat perspektyw rozwoju, nowych technologii czy trendów. Wirtualna przestrzeń zjednoczy także młodych adeptów branży, doświadczonych architektów i projektantów, specjalistów branży budowlanej oraz pasjonatów architektury. Uczestnicy – za pośrednictwem strony https://future-builders.com/pl/ – będą mogli połączyć się z nowoczesnym studiem online, gdzie odbędą się spotkania z zaproszonymi gośćmi oraz dyskusje o przyszłości budownictwa.

Pierwsze z cyklu spotkań, których gospodarzem będzie dr Piotr Żabicki, architekt oraz redaktor naczelny pisma Zawód:Architekt, zaplanowane jest na 2 września, a jego gościem będzie Bogdan Zaha z pracowni Zaha Hadid Architects, naukowiec i wykładowca. Na bazie jego projektów powstały takie obiekty, jak: futurystyczne centrum sztuki w Abu Dhabi, nowy budynek lotniska w Pekinie czy terminal nr 6 dla Międzynarodowego Portu Lotniczego Heathrow w Londynie. Jego specjalizacją jest modelowanie parametryczne oraz zaawansowane metodologie projektowania geometrycznego i to właśnie między innymi te zagadnienia zostaną poruszone podczas rozmowy.

Uczestnicy „Future Builders” będą mieli również okazję, by 16 września poznać spojrzenie Roberta Koniecznego na architekturę i przyszłość budownictwa.  Zaprojektowane przez szefa biura KWK Promes Muzeum Narodowe – Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie jest pierwszym w historii polskim obiektem, który został uznany Najlepszym Budynkiem Świata w międzynarodowym konkursie World Architecture Festival. Projekt zdobył również uznanie w konkursie European Prize of Urban Public Space, uzyskując tytuł Najlepszej Przestrzeni Publicznej Europy. Robert Konieczny jest także laureatem nagrody Ministra Kultury za wybitne osiągnięcia w dziedzinie architektury oraz niezależnym ekspertem Fundacji Miesa van der Rohe.

23 września, studio „Future Builders” będzie gościć Przemo Łukasika, który wraz z Łukaszem Zagałą założył pracownię architektoniczną Medusa Group. Jest autorem m.in. projektów Ambasady Niemiec w Warszawie, Placu Rady Europy, Muzeum Sztuki Współczesnej w Toruniu oraz powstającego w Katowicach zespołu budynków biurowych .KTW. Drugi z wieżowców kompleksu jest nowym najwyższym obiektem stolicy województwa śląskiego.

Prelegentem „Future Builders” jest także Zbigniew Maćków – absolwent Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej oraz Kingston University School of Architecture w Londynie, członek SARP, Dolnośląskiej Okręgowej Izby Architektonicznej, gdzie pełni funkcję jej przewodniczącego oraz Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej przy Prezydencie Wrocławia. Prowadzi biuro Maćków Pracownia Projektowa, które odpowiada za takie realizacje, jak: Przebudowa Domu Handlowego Renoma, Green Day i Green2Day, Budynek główny Dolnośląskiej Szkoły Wyższej, Thespian, Biurowiec Dubois 41, Silver Tower Center. Rozmowa ze Zbigniewem Maćkowem odbędzie się 7 października.

Serię rozmów z uznanymi architektami zakończy się 14 października spotkaniem z Álvaro Leite Siza Vieira. Laureat licznych nagród i nominacji współtworzy publikacje w najważniejszych czasopismach architektonicznych na świecie, produkcjach filmowych, dokumentalnych i telewizyjnych. Jest również prelegentem międzynarodowych konferencji. Na liście zaprojektowanych przez niego obiektów znajdują się między innymi Casa Tolo w Alvite, Museu da Agua i Museu do Vinho dla Rady Miasta Cartaxo, Centrum Muzealne Fundacji Manuela Cargaleiro w Vila Velha de Ródão, Ginkgo Gallery Contemporary Art w Porto, Centro de Actividades Artísticas e Culturais Multi-disciplinares Fez w Porto. W dorobku architekta znajduje się również zaprojektowanie kompleksu mieszkaniowego Malagueira w portugalskiej Évorze, gdzie na obszarze 27 hektarów powstało 1200 domów.

Cykl pięciu spotkań, jak również wnioski płynące z dyskusji z uczestnikami „Future Builders”, zostaną podsumowane specjalnym, uzupełniającym wydaniem albumu trendów AluBook. Ponadto platforma zostanie wykorzystana do kontynuacji rozmów na temat nowoczesnych rozwiązań, zielonego budownictwa oraz kierunków rozwoju urbanistyki. Jak podkreśla ALUPROF SA , platforma „Future Builders” skierowana jest do wszystkich zainteresowanych promowaniem przyjaznej środowisku architektury.

Aluprof
press box