Kuchnie w bieli
Biel zawsze będzie zachwycać. Można ją łączyć z innymi kolorami, choć wybornie czuje się też tylko w swoim towarzystwie. Rozjaśnia, optycznie powiększa i dodaje lekkości. Okazuje się świetną bazą, na której da się zbudować dowolny styl.
W przestronnym mieszkaniu o wysokim suficie projektant wykreował kuchnię z posmakiem skandynawskim. Biały kolor na ścianach, płytkach i frontach mebli sprawia, że wnętrze wydaje się jeszcze większe niż jest w rzeczywistości. Na tym tle interesująco prezentują się elementy w innych barwach. To głównie kontrastowo użyta czerń. Na czarno pomalowane zostały metalowe lampy, stoliki w salonie, ramy przeszklonych drzwi, taborety. Czarna jest solidna podstawa stołu. Niektóre urządzenia AGD również mają czarny odcień. Projektant wybrał też do aranżacji zwracającą uwagę – kolorem i formą – baterię zlewozmywakową. To model Zumba Slim 2F o elastycznej, czarnej wylewce. Plastyczność tej wylewki sprawia, że można dowolnie ustawiać jej wysokość, kształt, regulować zasięg, zapewniając sobie jak największą skuteczność i wygodę zmywania. Dwie funkcje strumienia pozwalają dostosować jego moc do wykonywanej czynności – innym strumieniem opłuczemy owoce, innym umyjemy zabrudzone naczynia. Bateria wyposażona została w regulator ceramiczny. Wyróżnia się także nowoczesnym designem. Czerń wylewki zestawiono z eleganckimi, chromowanymi wykończeniami.
Stylizacja, choć minimalistyczna, ma wiele wizualnego ciepła i przytulności. To głównie zasługa drewnianej podłogi z wyraźnymi sękami, drewnianego blatu stołu, a także roślin w donicach oraz wazonach.
W drugiej aranżacji białe jest niemal wszystko: ściany, meble, mozaika pomiędzy strefą górnych i dolnych szafek, duży okap nad wyspą, naczynia, waga. Dominacja białego koloru została efektownie przełamana jasnym drewnem blatów, hokerów i podłogi. Drewno pojawia się też w różnych akcesoriach – deskach kuchennych, młynkach do przypraw itd.
Obszerna wyspa mieści część barową, nieco wyżej ulokowaną niż blat roboczy ze strefą gotowania. To sprawia, że od strony salonu nie widać rozgardiaszu powstającego podczas przygotowywania posiłków. Strefa zmywania została umieszczona w ciągu zabudowy pod ścianą. Jest praktycznie niewidoczna. Chromowana, stojąca bateria zlewozmywakowa Lugio niemal wtapia się w białe tło. Posiada obrotową wylewkę, jest wyposażona w regulator ceramiczny. Fronty zabudowy meblowej mają frezowania, co dodaje całości wystroju klasycznego uroku.
Biel nie musi być idealnie biała. Projektanci lubią z nią eksperymentować, kreując oryginalne odcienie off-white ze szczyptą szarości, niebieskiego czy żółtego.
Przykładowa kompozycja industrialna jest ciekawym połączeniem różnych tonacji bieli. Kafelki mają delikatną nutę szarości, podkreśloną dzięki granatowej kotarze, która rzuca cień na ich połyskującą powierzchnię. Podłogowe deski, stylizowane na stare, zwracają uwagę przetarciami, przez które prześwituje naturalna barwa drewna. Śnieżną bielą charakteryzują się fronty zabudowy meblowej. Dużo tu też jednak czarnych dodatków, które nie tylko urozmaicają, ale i dynamizują przestrzeń. To metalowe lampy, okap, nogi stołu, krzesła, regał czy ścianka ze szkła i metalu dzieląca strefy kuchenną i jadalnianą. Czarną barwę ma również bateria zlewozmywakowa Lugio Black dobrana do okrągłego, grafitowego zlewu. Całość stylizacji tworzy nieszablonową wariację na temat bieli.
W artykule wykorzystano aranżacje z produktami marki Ferro
FERRO www.ferro.pl
press box