Modne połączenia kolorystyczne w kuchni i łazience

Jakie kolory są modne? Jasne czy ciemne, stonowane czy intensywne? Podpowiadamy: biel, czerń i chrom. Obejrzyjcie przykłady.

Biel jest zawsze na czasie. Rozjaśnia, pasuje do każdego stylu, stanowi doskonałą bazę dla ciekawych zestawień, zachęca do eksperymentowania. Cała kuchnia w bieli może być jednak zbyt monotonna. Projektanci radzą więc wprowadzić kontrastujące dodatki.

Na białym tle świetnie prezentują się przede wszystkim czarne detale, które dobrze współgrają także z drewnem, chromem, stalą. Urozmaicają, a zarazem dynamizują przestrzeń.

W kuchennej aranżacji biel ścian i górnych półek zabudowy meblowej zestawiono z drewnianymi szafkami dolnymi i klasycznym parkietem w jodełkę. Dzięki wielkoformatowemu oknu zakończonemu efektownym łukiem wnętrze jest pełne naturalnego światła i wydaje się większe oraz jaśniejsze. Czarne szprosy nadają kuchni nietuzinkowego charakteru. Ładnie korespondują z czarnymi ramami niedużych grafik na ścianie.

Dawkowanie czerni jest ostrożne, starannie przemyślane: fotele vintage z oparciami z giętego drewna, czarne pojemniki na przyprawy, designerska lodówka…

Uwagę zwraca – ulokowana w ciągu zabudowy kuchennej – strefa zmywania. Stanowią ją jednokomorowy zlewozmywak w ciemnym kolorze z ociekaczem, i stojąca – także ciemna –bateria. To model Adore Black/Chrome, pokryty elegancką czarną powłoką i chromem. Długa, płaska wylewka, ustawiona prostopadle do cylindrycznego korpusu, ma funkcję obrotową, więc wygodnie nią manewrować podczas wykonywanych czynności. Zakończona jest perlatorem napowietrzającym strumień, dzięki czemu oszczędniej gospodarujemy wodą. Baterię wyposażono w regulator ceramiczny, który gwarantuje jej trwałość i bezawaryjność.

Stylizacja jest znakomitym przykładem interesującego połączenia nie tylko kolorów, lecz także faktur. Matowa czerń powłoki baterii kuchennej ciekawie współgra z jej błyszczącymi, chromowanymi elementami. Chropowata biała cegiełka na ścianach daje ciekawy efekt wizualny, ponieważ została skomponowana z frontami górnych szafek na wysoki połysk i transparentną taflą szkła hartowanego poniżej. Mimo kontrastów panuje tu idealna harmonia.

W łazience projektant postanowił odwrócić proporcje i dać przewagę czerni, która – jak się okazuje – też potrafi być wybornym tłem. Ciemne są ściany i pas płytek z połyskiem, czarna jest duża, prostokątna wanna. Wzrok przykuwa – „świecąc” bielą – strefa umywalki z dwiema biało-czarnymi grafikami.
Do wanny dobrano nowoczesną baterię czterootworową Adore Black/Chrome – minimalistyczną, łączącą czerń z chromem. Wielootworowa – składa się z kilku elementów: wyciąganej rączki natrysku o nieco futurystycznej formie, niedużego przełącznika wanna/natrysk, wylewki i uchwytu. Dyskretny, podtynkowy model z kolekcji Adore Black/Chrome  towarzyszy też umywalce. Obie baterie wyposażono w regulator ceramiczny.

W łazience z przewagą tonacji black ważną funkcję pełni oświetlenie. Dzięki niemu, mimo dominacji ciemnych barw, aranżacja nie przytłacza. Odpowiednio rozmieszczone LED-y wprowadzają klimat sprzyjający relaksowi.  

W artykule wykorzystano aranżacje z produktami marki Ferro.

FERRO  www.ferro.pl
press box