Okna, drzwi, fasady, automatyka domowa i smart home w konkursie POiD Building Awards 2021
Rok 2021 jest szczególny dla Związku POiD. Organizacja obchodzi jubileusz 25lecia działalności w branży stolarki otworowej. Jubileusz to nie tylko okazja do świętowania ale także do inicjowania nowych aktywności takich jak POiD Building Awards 2021, konkursu, którego celem jest promocja poszczególnych kategorii wyrobów stolarki otworowej.
Celem konkursu jest wyłonienie najbardziej innowacyjnych rozwiązań stolarki otworowej, ale także stworzenie przekrojowego portfolio wyrobów z kategorii okna i drzwi balkonowe, drzwi zewnętrzne i bramy garażowe, drzwi wewnętrzne, systemy fasadowe oraz automatyka i Smart Home.
Ostatnia dekada to czas bardzo dynamicznego rozwoju, a co za tym idzie specjalizacji w poszczególnych grupach asortymentowych, dlatego też zależało nam aby formuła konkursu była dopasowana do specyfiki firm. Wyodrębniliśmy pięć podstawowych kategorii produktowych. Taka segmentacja tworzy również przestrzeń, w której każda firma bez względu na wielkość i zasięg ma równe szanse by po pierwsze zaprezentować swoje rozwiązania, po drugie znaleźć się na liście najlepszych na rynku – mówi Paweł Wróblewski, dyrektor zarządzający w Związku POiD.
Kategoria okna i drzwi balkonowe
Pierwszą kategorią konkursową POiD Building Awards 2021 są okna i drzwi balkonowe, produkty, które w ciągu kilkunastu lat przeszły ogromną transformacje w zakresie maksymalizacji powierzchni przeszkleń. Naturalne światło może sprawić, że dom będzie bardziej przestronny i jasny. Niezależnie od tego, czy buduje się nowy dom od podstaw, czy modernizuje stary, wybór odpowiedniego przeszklenia znajduje się na liście priorytetów. To również inspiracja dla producentów, którzy oferują dzisiaj rozwiązania, które dają nieograniczone możliwości aranżacyjne.
W ogromnej ofercie zaciera się pojęcie tradycyjnych okien. Okna czy drzwi balkonowe stanowią dzisiaj poważną część konstrukcji zastępując całe ściany czy połacie dachowe – mówi Marcin Szewczuk, dyrektor marketingu w Aluplast. Od zewnątrz szklana ściana podnosi atrakcyjność elewacji, a docelowo jest źródłem naturalnego światła. Takie rozwiązania wymagają zastosowania zaawansowanych technologii produkcji okien zarówno pod względem profili okiennych, jak również zestawów szybowych. Przyjmując rolę konstrukcyjną muszą sprostać działaniu różnych sił i obciążeń, ale też zachować parametry termoizolacyjne, zgodne z obowiązującymi wymaganiami zawartymi w Warunkach Technicznych”.
Kategoria drzwi zewnętrzne i bramy garażowe
Kategoria drzwi zewnętrzne i bramy jest nakierowana głównie na budownictwo indywidualne i takie obiekty są najczęściej zgłaszane w tej kategorii. Śledząc portfolio producentów tego segmentu zobaczymy niezwykłe realizacje, gdzie produkty spełniające swoje standardowe funkcje (zamykanie, otwieranie), stają się jednocześnie elementem wzbogacającym wizualnie bryłę budynku. Zaskoczyć mogą także możliwości technologiczne tych produktów.
Funkcjonalność i parametry termoizolacyjności są dla konsumentów równie istotne, co względy wizualne. Z tego powodu przy wyborze drzwi zewnętrznych i bram garażowych na znaczeniu zyskuje współczynnik przenikania ciepła, który w efekcie przekłada się na wymierne korzyści związane z oszczędnością energii, ale też mają swoje znaczenie w kontekście ekologii. Ponad to dzisiejsze bramy garażowe, czy drzwi zewnętrzne wyposażone w inteligentną automatykę, stają się zaawansowanymi technologicznie urządzeniami, którymi w łatwy sposób np. za pomocą aplikacji mobilnej, można zarządzać, sprawdzać ich stan. Współpracując z innymi produktami tworzą ważny element ekosystemu smart home – mówi Marcin Strzelec dyrektor zarządzający grupą produktową WIŚNIOWSKI.
Kategoria drzwi wewnętrzne
W konkursie POiD Building Awards 2021 wyłoniono odrębną kategorię drzwi wewnętrznych, które z punktu widzenia projektowego stanowią nierozerwalną część wystroju i wyposażenia wnętrz. Mogą wkomponowywać się w każdą domową czy biurową przestrzeń – dyskretnie współgrając z pozostałym wystrojem bądź stanowi dla niego ciekawy, wyrazisty kontrast.
Nowoczesne drzwi charakteryzują się nieograniczonymi możliwościami. Przyzwyczailiśmy się już, że w zależności od tego, jakich drzwi poszukujemy – w stylu minimalistycznym, loftowym czy klasycznym, mamy do wyboru zróżnicowane kolekcje pod względem wzorów (przeszklonych i pełnych), rodzaju oklein i ich kolorystyki. Kolejne lata przynoszą jednak nowe rozwiązania, które otwierają przed klientami szerokie możliwości aranżacyjne. Drzwi z ościeżnicą ukrytą, z przeciwprzylgą, czy ościeżnice z panelami górnymi to tylko część możliwych rozwiązań. Dzięki nim mieszkania i domy są nie tylko funkcjonalne, ale przede wszystkim nowoczesne i piękne. Już dawno drzwi przestały pełnić rolę przegrody pomiędzy pomieszczeniami. Teraz stanowią dla projektantów designerski element aranżacyjny, który kształtuje, a często nawet decyduje o finalnym charakterze wnętrz – mówi Jacek Woźniak, dyrektor sprzedaży w Porta Drzwi.
W kryteriach kategorii oprócz aspektów wizualnych określone zostały również kwestie materiałowe i technologiczne drzwi wewnętrznych, które wpływają na ich trwałość i funkcjonalność.
Kategoria automatyka budynkowa i smart home
Na uwagę zasługuje na pewno kategoria automatyka budynkowa i smart home, która w ciągu ostatnich lat na stałe towarzyszy wyrobom stolarki otworowej i należy do najdynamiczniej rozwijających się sektorów branży. Coraz trudniej można sobie wyobrazić okna, drzwi czy bramy bez możliwości inteligentnego sterownia, zarówno w budownictwie indywidualnym jak również innych obiektach takich jak szpitale, h