Jak urządzić wygodną łazienkę?

Funkcjonalność się nie starzeje. A właściwie: im staranniej o nią zadbamy na etapie projektu, tym bardziej, wraz z upływem czasu, będziemy ją sobie cenić. Jak uzyskać ponadczasową wygodę w łazience?

Projektanci radzą wydzielić strefy: kąpielową, umywalkową i sanitarną. Uporządkuje nam to przestrzeń. Gdy dysponujemy dużym metrażem, zaaranżujemy oczywiście komfortową strefę relaksu, która zamieni łazienkę w pokój kąpielowy – domowe spa albo ekskluzywny buduar, jak w przykładowej stylizacji z fotelem vintage i toaletką.

Głównym elementem części kąpielowej jest wolnostojąca wanna. Została ulokowana przy ścianie wyłożonej płytkami w cegiełkę, pod dużym obrazem i okazałą palmą, które mają za zadanie wprowadzać bardziej salonowy niż łazienkowy klimat. Do wanny dobrano nowoczesną, czterootworową baterię wannową Algeo Square. Zamontowano ją na specjalnej półce. Cały mechanizm wewnętrzny jest ukryty, nie widać też węża natryskowego, więc nie plącze się ani nie zajmuje miejsca. Na zewnątrz są tylko: rączka natrysku, płaski uchwyt, niewielki przełącznik i wylewka. Ta ostatnia zakończona jest perlatorem napowietrzającym strumień wody, dzięki czemu oszczędniej nią gospodarujemy. Bateria posiada regulator ceramiczny, gwarantujący długą i niezawodną pracę. To atuty, które docenia się wraz z upływem lat. Z tej samej kolekcji jest nablatowa bateria umywalkowa, dopasowana do dużej umywalki w formie misy, postawionej na obszernym blacie.

Ważną częścią tego luksusowego salonu kąpielowego okazuje się toaletka z fotelem – królestwo pani domu. Płytki imitujące parkiet są odporne na wilgoć, łatwo je utrzymać w czystości, a jednocześnie integrują wnętrze z innymi częściami domu.

Duża łazienka wymaga przemyślanego projektu. Mała – to prawdziwe aranżacyjne wyzwanie.

Na niewielkiej powierzchni też da się wydzielić strefy, w czym pomocne okazują się ścianki. Obowiązkowo trzeba pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości pomiędzy poszczególnymi urządzeniami, a także o wystarczającej ilości miejsca przed sprzętami, by komfortowo dało się z nich korzystać.

Dysponując małym metrażem, zazwyczaj musimy wybrać między wanną a prysznicem. I zwykle wygrywa ten drugi, bo łatwiej go wkomponować w ograniczoną powierzchnię.

W przykładowej białej aranżacji z czarnymi dodatkami strefy prysznica i umywalkowa oddzielone są od siebie ściankami. Każdy centymetr został tu zagospodarowany. We wnękach pod prysznicem powstały półki. Wszystko, co potrzebne podczas kąpieli, znajduje się pod ręką. Zrezygnowano z tradycyjnej kabiny na rzecz walk-in z odpływem w podłodze. Nie ma się wrażenia, że pomieszczenie jest małe. W tym zestawieniu strzałem w dziesiątkę okazała się też oryginalna, luksusowa armatura w czarnym kolorze. To między innymi za jej sprawą kompozycja jest tak nieszablonowa, a równocześnie funkcjonalna.

Do umywalki dobrano stojącą baterię Algeo Black, do strefy prysznica – natryskową baterię ścienną Algeo Black i zestaw natryskowy Rondo Black z efektowną deszczownią. Dzięki metalowemu przesuwnemu drążkowi umieścimy słuchawkę prysznicową na optymalnej dla siebie wysokości. Trzy funkcje strumienia pozwolą nam go odpowiednio regulować – tak, by było nam najwygodniej. Mamy też do dyspozycji deszczownię o średnicy głowicy talerzowej na 20 cm, która zapewnia przyjemną, relaksującą kąpiel. Nieduża łazienka z prysznicem też potrafi być domowym spa.

W artykule wykorzystano opisy produktów i aranżacje marki Ferro

FERRO 
press box