Dlaczego warto zastosować kalenicę wentylowaną na dachu?

Wilgoć gromadząca się pod dachem doprowadzić może do wielu niepożądanych skutków. Często brak odpowiedniej wentylacji wpływa na skrócenie żywotności całego pokrycia. Ma ona także niekorzystny wpływa na komfort mieszkańców. Możemy temu zaradzić poprzez zastosowanie odpowiednich rozwiązań konstrukcyjnych. Jednym z nich jest ceramiczna kalenica wentylowana marki CREATON.

Wilgoć – zagrożenie dla dachu i zdrowia mieszkańców

W naszych domach przez całą dobę wytwarza się para wodna. Odpowiadają za to codzienne czynności takie jak pranie czy zmywanie naczyń. Produkujemy ją także my sami. Jest to w pełni naturalny proces. W momencie, gdy para dostanie się pod dach i nie ma możliwości ujścia – skrapla się. Powstała w ten sposób wilgoć sprzyja rozwojowi niebezpiecznych dla zdrowia grzybów oraz pleśni. Może też niekorzystnie wpłynąć na właściwości warstwy termoizolacyjnej i elementów konstrukcji. Znacząco skrócić ich trwałość.

Budowa kalenicy wentylowanej marki CREATON

Kalenica to szczególny rodzaj zwieńczenia najwyższej krawędzi dachu. Utworzona jest na przecięciu dwóch nachylonych połaci. Rozwiązanie marki CREATON polega na zastosowaniu w tym miejscu opatentowanego systemu, który ma za zadanie zapewnienie skutecznej wentylacji konstrukcji dachowej. Cały system tworzy kilka perfekcyjnie współgrających ze sobą elementów:

· Dachówka kalenicowa wentylacyjna (1)
· Dachówka kalenicowa wentylacyjna boczna (2)
· Gąsior podstawowy (3)
· Zaślepka gąsiora początkowa/końcowa ceramiczna (4)

Gąsiory mocowane są “na sucho” przy pomocy opatentowanego systemu FIRSTFIX. W jego skład wchodzą klamry gąsiora wykonane ze stali szlachetnej (5), druty montażowe (6) oraz zestawy zaciskowe (7). System nie wymaga stosowania dodatkowych taśm, wsporników czy łaty kalenicowej. Cały proces instalacji przebiega szybko i precyzyjnie.

Elementy tworzące w pełni ceramiczną kalenicę są dopasowane pod względem formy i koloru do dachówek połaciowych. Każdy z dostępnych w ofercie modeli posiada dedykowane dla siebie rozwiązanie. Dlatego cały system wyróżnia się również pod względem estetyki.

Jak działa kalenica wentylowana

Kalenica wentylowana wykorzystuje naturalny ciąg powietrza. Powstaje on pomiędzy otworami wlotowymi umieszczonymi w okapie a wylotowymi w kalenicy. Skrajnie umieszczone dachówki wentylacyjne usuwają z wnętrza domu nadmiar wilgoci. Za zjawisko to odpowiada różnica poziomów ich ulokowania, wiatr oraz nagrzewanie się dachu. Powierzchnia przekroju wylotu powietrza wynosi do 230 cm2 na odcinku 1 mb kalenicy. To według normy DIN 4108 jest wystarczające na połaci o długości krokwi aż do 23 m. Prawidłowa cyrkulacja powietrza to nie tylko zabezpieczenie przed zgubnymi skutkami wilgoci.

Dachówki kalenicowe wentylacyjne skutecznie chronią przed przenikaniem deszczu każdą połać. Dotyczy to zarówno tych o dużym, jak i o małym kącie nachylenia. Woda nie wnika pod połać również przy silnym wietrze, co zapewnia doskonałą ochronę konstrukcji nośnej przed wilgocią.

Stosując tego typu wentylację wydłużymy żywotność całego pokrycia i tym samym zapewnimy sobie spokój na wiele lat. Nie ma potrzeby wykonywania w przyszłości kosztownych prac konserwacyjnych. Kalenica wentylacyjna to rozwiązanie trwałe i niezawodne. Pozwoli nam cieszyć się długoletnim, bezawaryjnym użytkowaniem dachu.

CREATON Polska
press box