Monumentalny basen Gyarmati Dezső w Budapeszcie w systemach ALUPROF

Gyarmati Dezső Uszoda to jeden z najnowszych obiektów sportowych w Budapeszcie, oddany do użytku zeszłej jesieni. Wyróżnikiem budynku jest monumentalny kształt i prosta, ciemnoszara fasada. W zaprojektowanym przez pracownię Plant and Tecton kompleksie wykorzystano systemy firmy ALUPROF.

Klasyka po nowemu

Od połowy lat 90. projektanci coraz częściej sięgają po historyzujące motywy, zwłaszcza w architekturze przestrzeni publicznych. Pracownia Plant and Tecton odwołała się do klasyki i dostosowała ją do obecnie panujących trendów. Połączenie to odzwierciedla współczesną architekturę z najwyższej półki.

Wyróżnikiem Gyarmati Dezső Uszoda jest imponująca grafitowa elewacja, będąca mieszanką prostych form. Fasada przywołuje na myśl ciąg kolumn w stylu doryckim, jednak w nowoczesnym, odświeżonym wydaniu. Wszystko dzięki zastosowaniu „plisów” nadających całości lekkości i finezji. Charakterystyczne dla klasycznego porządku ciężkie proporcje, surowość i monumentalizm zostały przełamane łukowym dachem, unoszącym się nad głównym wejściem. Jego kształt nawiązuje do słynnych Term Dioklecjana, które posiadały kolebkowe sklepienia.

Tym, co stanowi o wyjątkowości obiektu, jest zgrabne połączenie estetyki i walorów artystycznych z funkcjonalnością. Budynek, w którym przygotowano trybuny dla 1000 widzów, bufet oraz salę fitness mieści 2 duże baseny. Główny, 10-torowy bezfalowy basen konkursowy o wymiarach 51,5×25 m oraz głębokości 220 cm, jest przystosowany do transmisji telewizyjnych i umożliwia organizację międzynarodowych zawodów pływackich. Na drugim – treningowym 20×10 m o głębokości do 120 cm odbywają się m.in. lekcje pływania dla młodzieży z okolicznych szkół. Niewątpliwą atrakcją jest umiejscowiony na zewnątrz, tuż za linią elewacji od strony południowej, odkryty basen o wymiarach 21×33,3 m i głębokości 200 cm, który stwarza odpowiednie warunki do rozgrywania meczów piłki wodnej.

Bez kompromisów

Przeszklenia w obiekcie powstały z wykorzystaniem rozwiązań europejskiego dostawcy wysokiej jakości systemów aluminiowych dla budownictwa, odnoszącego sukcesy na całym świecie – firmy ALUPROF SA.

Zastosowane systemy charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami w zakresie izolacyjności, co odgrywa dużą rolę w tego typu obiektach, jak Gyarmati Dezső Uszoda. Elewacja powstała w oparciu o system ścian słupowo-ryglowych MB-SR50N HI o podwyższonej izolacyjności termicznej oraz system okienno-drzwiowy MB-86, który oprócz dobrych parametrów termicznych, wyróżnia także wysoka wytrzymałość profili, umożliwiająca wykonywanie konstrukcji o dużych gabarytach i ciężarze.

– MB-86 jest odpowiedzią nie tylko na trendy zrównoważonego budownictwa, ale i designu. Szerokość ram okien w widoku od strony zewnętrznej zabudowy jest niewielka, dzięki czemu powierzchnia przeszklenia i ilość wpadającego przez nie światła jest maksymalnie powiększona. Dzięki wysokiej wytrzymałości profili możliwe jest wykonywanie konstrukcji o dużych gabarytach i ciężarze, sprawiającej wrażenie smukłej i lekkiej np. panoramicznych przeszkleń dających wrażenie niczym nieograniczonej przestrzeni – mówi Zbigniew Poraj, Dyrektor Sprzedaży Obiektowej ALUPROF.

Na uwagę zasługuje także ogromna szklana ściana przestronnego foyer wychodząca na basen sportowy. Przeszklenie wykonano w systemie MB-45, który doskonale nadaje się do konstruowania elementów architektonicznej zabudowy wewnętrznej np. ścianek działowych, gwarantujących bezpieczeństwo użytkownikom.

Lider i innowator branży

ALUPROF SA należy do Grupy Kapitałowej Grupa Kęty SA — notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, najnowocześniejszej i najszybciej rozwijającej się firmy produkcyjnej w branży aluminiowej w Europie Środkowo-Wschodniej. ALUPROF jest też jednocześnie jednym z liderów branży w Europie, dostarczając rozwiązania o uznanej, najwyższej jakości. Spółka posiada 5 zakładów produkcyjnych w Polsce oraz 9 spółek handlowych w Europie i USA. Jest obecna w 55 krajach oraz prowadzi ekspansję na kolejne światowe rynki. Firma dostarcza nowoczesne aluminiowe systemy okienno-drzwiowe, fasadowe oraz systemy rolet i bram. Wśród produktów ALUPROF SA znajdują się m.in. konstrukcje przeciwpożarowe, antywłamaniowe oraz energooszczędne rozwiązania stosowane w budownictwie pasywnym. Rozwiązania firmy spełniają najbardziej restrykcyjne wymogi nowoczesnego budownictwa.

Aluprof
press box