Urządzamy łazienkę

Nowocześnie czy klasycznie? Retro, industrialnie, a może w duchu… biophilic design? W jakim stylu urządzić łazienkę? Oto cztery inspirujące propozycje.

Zacznijmy od stylistyki retro, w której rządzi duet doskonały, czyli czerń i biel. Na podłodze duże białe kafle, choć można byłoby się pokusić też o biało-czarną szachownicę. Na dolnej części ściany białe płytki w cegiełkę, wyżej drobne kwadraciki – mozaika. Dobrano do tego elementy o salonowym rodowodzie: czarny stolik pod umywalką na wysokich, profilowanych nogach, stolik-tacę, duże lustro z kinkietami po bokach. Chromowana armatura stylizowana jest na dawną. Baterie umywalkowa i natryskowa Retro New mają charakterystyczne ozdobne pokrętła i delikatnie zaokrąglone korpusy. Choć formą nawiązują do dawnych czasów, są to bez wątpienia modele na miarę XXI wieku, wyposażone m.in. w nowoczesne głowice ceramiczne. Przesuwny zestaw natryskowy Retro o stylizowanej rączce z funkcją deszczu zaopatrzono w system łatwego usuwania kamienia wapiennego. Trend retro po mistrzowsku łączy przeszłość ze współczesnością.

Każdą przestrzeń, niezależnie od wielkości, da się pięknie zaaranżować. W industrialnej kompozycji nie mogło zabraknąć płytek imitujących beton czy miedzianej lampy. Mile widziane są dodatki naśladujące wyposażenie warsztatu czy hali fabrycznej, także te z surowego drewna. Biel i przeszklenia sprawiają, że wnętrze wydaje się większe i jaśniejsze. Wykorzystano minimalistyczną armaturę – stojącą baterię umywalkową i ścienną baterię prysznicową z serii Dijon. Natrysk przesuwny Doppio VerdeLine  ma nie tylko oszczędną formę, ale pozwala też na oszczędne gospodarowanie wodą dzięki funkcji ECO i systemowi napowietrzania strumienia. Do aranżacji dopasowano proste akcesoria łazienkowe z linii Audrey – mydelniczkę, szklanki, uchwyt na papier.

Jeśli wszechobecna łazienkowa biel nas nieco znużyła, należy wprowadzić do aranżacji coś oryginalnego, wyrazistego, co zupełnie odmieni jej charakter. Trzecia kompozycja jest w marynarskim stylu. Wystarczy dodać biało-granatowe pasy, jakiś morski motyw – miniaturę steru, wiosła, żaglówki; przyda się szczypta błękitu. Elementy skandynawskie czy industrialne, które dotąd mieliśmy w łazience, dostaną drugie życie. Okrągłe lustra na linach będą się odtąd kojarzyły z bulajami na statku, świetnie odnajdą się tu metalowe lampy, a także drewniane czy wiklinowe powierzchnie. Armatura? W aranżacji wykorzystano stojącą baterię umywalkową Stratos i ścienny model wannowy z tej samej serii. Obie baterie mają regulator ceramiczny i wylewkę zakończoną perlatorem, który pozwala oszczędniej gospodarować wodą. Wyróżniają je płaskie uchwyty i ciekawy kształt korpusów. Dobrano do nich przesuwny zestaw natryskowy Quadro o charakterystycznej, geometrycznej formie.

Na koniec wielki ukłon w stronę natury. Na świecie zapanował szał na biophilic design, będący wyrazem miłości do przyrody. W łazienkach królują więc barwy ziemi, a przede wszystkim zieleń. Chodzi nie tylko o kolory ścian, płytek i dodatków, ale o rośliny i wszelkie motywy florystyczne. Preferuje się także naturalne, głównie drewniane wykończenia oraz fakturę kamienia. Do aranżacji z zielonymi heksagonami na ścianach i zasłoną prysznicową w liściaste wzory wybrano delikatne baterie Savio o opływowej formie korpusów i płaskich uchwytach. We wnętrzu nie brakuje roślin doniczkowych ani drewnianych, bambusowych, wiklinowych dodatków. Jest naturalnie, elegancko i pięknie.

FERRO  www.ferro.pl
press box