Wybieramy podtynkowe systemy roletowe

Rolety zewnętrzne zabezpieczają nie tylko przed wścibskim okiem sąsiadów. Latem chronią przed przegrzewaniem, a zimą przed utratą ciepła. Inwestycja w ich zakup zwraca się w niższych rachunkach oraz poczuciu komfortu i bezpieczeństwa. Co trzeba wiedzieć przed wyborem rolet dla naszej inwestycji?

Dobrą decyzją z punktu widzenia estetyki i funkcjonalności jest wybór rolet zewnętrznych w systemie podtynkowym. W odróżnieniu od osłon adaptacyjnych (natynkowych) ich zastosowanie powinno się planować z wyprzedzeniem – najlepiej już na etapie projektu lub w trakcie budowy domu. Można je zamontować także w trakcie termomodernizacji po dokonaniu odpowiednich zmian w obrębie nadproża. Pozwala to na efektywniejsze wykorzystanie wszystkich walorów funkcjonalnych tego typu rozwiązań.

Decyzja o zakupie rolet podtynkowych jest szczególnie ważna z uwagi na gospodarkę energetyczną budynku. Produkty te zapewniają doskonałą izolację termiczną, ponieważ nie ingerują w konstrukcję okna czy nadproża, nie naruszając tym samym bilansu energetycznego budynku. Co więcej, doskonale wpasowują się w elewację, stanowiąc jej integralną część. Czoło skrzynki rolety jest jednocześnie podkładem pod dowolny materiał wykończeniowy (np. tynk), dzięki czemu skrzynka staje się niezauważalnym elementem fasady budynku. Elementy konstrukcyjne rolety, jak prowadnice i listwa dolna mogą być dopasowane kolorystycznie do stolarki okiennej.

– Systemy rolet podtynkowych SP i SP-E to gwarancja najwyższej jakości produktów. Kurtynę rolety najczęściej stanowią profile aluminiowe wypełnione pianką, które wykonane są z wysokogatunkowej blachy i pokryte dwuwarstwową powłoką lakierniczą, co czyni je bardzo odpornymi na ścieranie i działanie czynników atmosferycznych. Bogactwo i różnorodność profili, jakie w swojej ofercie posiada nasza firma, pozwala odpowiedzieć na oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników – mówi Sabina Gustof, Marketing Coordinator w ALUPROF SA.

Ochrona i funkcjonalność

Rolety podtynkowe pomagają utrzymać właściwy bilans energetyczny budynku. W lecie przynoszą upragniony cień, zapobiegając przegrzewaniu się pomieszczeń i nadmiernej eksploatacji urządzeń chłodzących. Natomiast zimą i podczas wietrznych dni niwelują wychładzanie się budynku. Pomiędzy pancerzem a oknem tworzy się wówczas tzw. poduszka powietrzna, która jest doskonałym izolatorem.

– Inwestycja w rolety zewnętrzne pozwala na zmniejszenie wydatków na energię nawet do 30% w skali roku. Nasze systemy podtynkowe SP i SP-E posiadają rekomendację Instytutu Domów Pasywnych w Darmstadt. Oznacza to, że przy spełnieniu wymagań montażowych, zgodnych z certyfikatem wspomnianego instytutu, produkty te mogą być z powodzeniem stosowane w budynkach o niskim zapotrzebowaniu na energię. Co więcej, dla zachowania najlepszych właściwości konieczny jest przy tym dobór okien o odpowiednich parametrach (m.in. współczynnik przenikania ciepła okna Uw powinien być niższy od 0,80 W/(m²K), a współczynnik Ug szyby nie może przekraczać poziomu 0,70 W/(m²K) – podkreśla Sabina Gustof z ALUPROF SA.

Rolety zewnętrze stanowią z pewnością dodatkową barierę dla włamywaczy – próba ewentualnego sforsowania aluminiowego pancerza roletowego kończy się zwykle dużym hałasem, co potrafi skutecznie odstraszyć złodzieja. Z myślą o inwestorach, dla których bezpieczeństwo ma szczególne znaczenie, firma ALUPROF zaprojektowała dwa rozwiązania rolet antywłamaniowych SAFETY PREMIUM (klasa RC3) lub SAFETY PLUS (klasa RC2), które występują także w systemach podtynkowych. Ich konstrukcja jest wykonana z ekstrudowanego aluminium, co zapewnia sztywność i wytrzymałość podczas próby włamania. Ponadto, każdy z wariantów wyposażony jest w odpowiednie zabezpieczenie, które znacznie utrudnia dostęp intruzowi.

Należy wspomnieć, że rolety zewnętrzne chronią także przed dobiegającym z zewnątrz hałasem, który jest szczególnie uciążliwy dla domów umiejscowionych przy ruchliwej drodze. System można wyposażyć również w niezależnie działającą moskitierę, która będzie skutecznie zapobiegać przed przedostawaniem się owadów do wnętrza.

Na co zwracać uwagę przy montażu?

Równie ważną kwestią, co wybór rolet dla domu, jest zatrudnienie właściwej ekipy montażowej. Nawet najwyższej jakości rolety renomowanego producenta nie spełnią swojej funkcji, jeśli zostaną źle zamontowane. W przypadku montażu podtynkowego istotne jest zapewnienie właściwego ocieplenia nadproża, co zagwarantuje odpowiedni poziom izolacji cieplnej i pozwoli uniknąć powstawania tzw. mostków termicznych. Jest to szczególnie ważne zwłaszcza w przypadku budownictwa nisko- i zero-energetycznego. Wśród najczęściej popełnianych przez instalatorów błędów najpoważniejszym jest montaż rolet bezpośrednio do warstwy izolacyjnej. Niedopuszczalne jest również pozostawienie rolety z nieprzykręconą skrzynką lub przytwierdzeniem jej wyłącznie do prowadnic, ponieważ może to prowadzić do poważnych konsekwencji. Skrzynka roletowa musi być zamocowana do części konstrukcyjnej budynku. Aby uniknąć tego rodzaju problemów, warto postawić na przeszkoloną ekipę, która zagwarantuje standard montażu na najwyższym poziomie.

Komfort użytkowania

Postęp technologiczny i coraz bardziej przystępna cena sprawiły, że obecnie już prawie każda montowana roleta jest wyposażona w silnik elektryczny. Sterowanie elektryczne nie tylko zapewnia wygodę użytkowania, ale dzięki możliwości doboru różnych akcesoriów (np. automatyka czasowa, umożliwiająca zaprogramowanie otwierania i zamykania rolety o dowolnie ustalonej porze) może zwiększyć bezpieczeństwo naszego dobytku podczas dłuższej nieobecności. Co więcej, wyposażenie rolet np. w czujniki słońca czy temperatury zapewnia odpowiedni mikroklimat we wnętrzach, a co za tym idzie, przekłada się na realne oszczędności w zakresie wydatków na ogrzewanie czy chłodzenie.  

Na rynku popularne są systemy inteligentnego sterowania, które umożliwiają tworzenie różnych scenariuszy i zdalne zarządzanie roletami za pomocą tabletu czy smartfona z dowolnego miejsca i o każdej porze. Tego typu rozwiązania mogą być również rozbudowane o inne produkty jak czujniki ruchu, światła, kamery, systemy alarmowe, co zwiększa zakres funkcjonalności systemu roletowego.

Rolety w praktyce

Rolety zewnętrzne, podobnie jak inne urządzenia, z których korzystamy w naszych domach, wymagają zapewnienia odpowiedniej ochrony, która pozwoli wydłużyć żywotność produktów. Niestety brak konserwacji i okresowego przeglądu znacznie przyspiesza zużycie poszczególnych elementów, co wiąże się z poniesieniem dodatkowych kosztów napraw lub wymiany. Proste czynności konserwacyjne, takie jak utrzymanie czystości pancerza oraz usuwanie zanieczyszczeń zbierających się wewnątrz prowadnic, mogą być wykonywane przez użytkownika rolety. Należy jednak przestrzegać przy tym następujących zasad:

  • przystępujemy do konserwacji podczas postoju rolety,
  • podczas czyszczenia nie stosujemy ostrych lub szorstkich narzędzi, ponieważ mogą rysować powierzchnię bądź uszkodzić pancerz,
  • do mycia rolety używamy wody z niewielką ilością łagodnych środków myjących o odczynie neutralnym,
  • nie używamy agresywnych lub żrących substancji, ponieważ silne środki czyszczące mogą powodować korozję lub zmianę koloru lakieru,
  • nie stosujemy organicznych rozpuszczalników, zawierających ketony, estry, alkohole, aromaty lub chlorowane materiały węglowodorów oraz innych środków czyszczących o nieznanym składzie chemicznym,
  • podczas usuwania tłustych plam (np. oleje, sadza) czy pozostałości klejów lub kauczuków silikonowych stosujmy środki bez aromatyzowanych węglowodorów benzynowych.

Przegląd okresowy trzeba przeprowadzać raz na 6 miesięcy od momentu pierwszego uruchomienia rolety. Wykwalifikowany serwis producenta lub jego autoryzowany przedstawiciel sprawdzi wówczas kompletność, stan oraz skuteczność działania konstrukcji i urządzeń elektrycznych. Warto pamiętać, że każda nieautoryzowana ingerencja w system roletowy grozi utratą gwarancji i stwarza niebezpieczeństwo dla prawidłowej obsługi.

Aluprof
press box