Jaką baterię wybrać do kuchni? Co warto wiedzieć przed zakupem?

Kiedyś miała mieć wyłącznie funkcję użytkową, nie wymagano od niej atrakcyjności. Dziś to się zmieniło. Powinna doskonale spełniać swoją rolę w kuchni, a do tego musi „wyglądać”.

Mogą być wysokie, niskie, łukowate, proste, sztorcowe, ścienne, jedno- i dwuuchwytowe, z wylewką obrotową, wyciąganą, składaną. Jak wybrać ten właściwy typ?

Dawniej dominowały w kuchniach baterie ścienne dwuuchwytowe. Były przymocowane bezpośrednio do instalacji wodnej nad zlewem. Dziś zdecydowanie popularniejsze są modele stojące jednouchwytowe, zamontowane na obrzeżu zlewozmywaka albo na blacie, z instalacją ukrytą w szafce pod zlewem.
W przykładowej aranżacji z płytkami naśladującymi kamień szlachetny strefę zmywania ulokowano pod ścianą. Zastosowano tu model stojącej, jednouchwytowej baterii zlewozmywakowej Adore White/Chrome. Jej biała barwa, połączona z chromem, współgra z kolorem zabudowy meblowej. Obrotowa wylewka umożliwia dowolne sterowanie strumieniem – co szczególnie przydatne jest, gdy dysponujemy zlewem z dwiema komorami, do których z łatwością dotrze. Ważnym elementem jest perlator napowietrzający strumień wody, dzięki czemu zużywamy jej mniej.

Coraz częściej strefę zmywania umieszcza się na wyspie, czyli w centralnym punkcie kuchni, będącym granicą między strefą gotowania i zmywania a pokojem dziennym. Taka lokalizacja wymaga specjalnego poprowadzenia  instalacji wodno-kanalizacyjnej.

Jedni wybierają na wyspę baterię jak najmniej zwracającą uwagę, a inni wręcz przeciwnie – bardzo dekoracyjną.

W loftowej aranżacji z grafitowym zlewozmywakiem i czerwoną lodówką wykorzystano dopasowaną do zlewu niewielką, stojącą baterię Freya. To model z wyciąganą rączką natrysku, co pomaga w zmywaniu naczyń o nietypowych kształtach, a także umożliwia napełnienie wazonu czy wiadra bez umieszczania go w komorze zlewu. Bateria ma ceramiczną głowicę, obrotową wylewkę i automatyczny przełącznik natrysk/strumień. Jest w granitowym kolorze zlewozmywaka, więc niemal „znika” w jego towarzystwie.

Przeciwieństwem niepozornego modelu Freya jest przykuwająca wzrok chromowana bateria o cytrynowej wylewce z pięknej kompozycji w klimacie prowansalskim. To Zumba z elastyczną wylewką, którą można wyginać, dowolnie ustawiać, by strumień wody dotarł do każdego zakamarka zmywanego naczynia. Wysokość wylewki da się regulować w zakresie od 280 do 440 milimetrów, a także można zmieniać jej zasięg od 150 do 350 milimetrów, co pomocne jest, gdy musimy uporać się z nietypowymi i dużymi przedmiotami do zmywania. Bateria wyposażona jest w regulator ceramiczny, regulator strumienia i przyłącze elastyczne.
 
Jeśli planujemy umieścić zlewozmywak pod oknem, by móc cieszyć się widokami na ogród czy ulicę, powinniśmy zainteresować się baterią zaprojektowaną właśnie specjalnie z myślą o takiej lokalizacji. Chodzi  o model, który w każdej chwili można złożyć, by nie przeszkadzał w otworzeniu skrzydła okna. Przykładem podokienna chromowana Metalia 57 posiadająca składaną obustronnie, obrotową wylewkę z blokadą. Praktycznie, elegancko, nowocześnie.

FERRO  www.ferro.pl
press box