Łazienka dla osób starszych i niepełnosprawnych – armatura i akcesoria

Jak urządzić łazienkę przyjazną osobom starszym i niepełnosprawnym? Trzeba zrobić wszystko, by przestrzeń, z której często korzystają, była wolna od przeszkód.

Aby tego dokonać, najlepiej choć na chwilę spróbować wczuć się w sytuację seniora czy osoby niepełnosprawnej. Szybko przekonamy się, że próg pomiędzy pomieszczeniami jest przeszkodą nie do przebycia na wózku inwalidzkim. Człowiek poruszający się o kulach nie skorzysta samodzielnie z brodzika, gdy ten będzie zbyt wysoki.

W trosce o osoby, które mają trudności z chodzeniem, zamontujmy więc w łazience płaski brodzik. Dobrym rozwiązaniem będzie także kabina prysznicowa typu walk-in z odpływem liniowym, np. Easy New czy Super slim pro. Odpływy te są wykonane z wysokiej jakości stali nierdzewnej i wyposażone w uszczelniające kołnierze hydroizolacyjne, które zabezpieczają łazienkę przed zalaniem.

O seniorach pomyślmy również, dobierając armaturę. Może najwygodniejsze będą baterie bezdotykowe? Są chętnie stosowane w budynkach użyteczności publicznej – ze względu na wygodę, higienę i oszczędność. Mają zamontowany fotoelement reagujący na ruch i połączony z nim elektrozawór, dzięki któremu wystarczy włożyć dłoń pod wylewkę, by płynęła woda. Armatura ta nie wymaga od użytkownika regulowania intensywności strumienia ani temperatury. Co ważne, zużywamy wody dokładnie tyle, ile faktycznie potrzebujemy. Odpada problem związany z przypadkowym zostawieniem niezakręconego kranu.

Szukając odpowiednich modeli bezdotykowych, warto zwrócić uwagę na serię Mistral z regulacją temperatury wody. Funkcjonalne, stojące modele umywalkowe mają prostą formę, pasującą do każdego nowoczesnego stylu. Jednolita powierzchnia ułatwia ich czyszczenie – nie ma „bruzd”, czyli miejsc sprzyjających zbieraniu się brudu i bakterii.

Innym typem armatury zasługującym na zainteresowanie, gdy urządza się łazienkę z myślą o seniorach i niepełnosprawnych, są baterie nazywane lekarskimi, jak modele z serii Padwa Medico i Padwa Medico Antiseptic. Wyróżnia je wygodny uchwyt pozwalający na szybkie regulowanie strumienia wody. To pewne ułatwienie dla osoby, która ma mniej sprawne ręce i z trudnością korzysta z tradycyjnych kurków czy uchwytów. Taki typ baterii umożliwia obsługiwanie ich nawet za pomocą łokcia, dlatego wybierane są często do przychodni i gabinetów lekarskich – by ograniczyć dotykanie armatury dłonią i nie przenosić zarazków. To modele, które łatwo też utrzymać w czystości. Do wyboru są baterie umywalkowe stojące lub ścienne.

Udogodnieniami dla seniorów są najróżniejsze uchwyty i poręcze, które pomagają korzystać z urządzeń sanitarnych. Powinny być fachowo przymocowane i mieć ergonomiczny kształt, by idealnie dopasowywały się do dłoni. Montuje się je na ścianie blisko urządzeń sanitarnych, z których się korzysta, wtedy nie przeszkadzają innym użytkownikom łazienki.

Poszukując tego typu wyposażenia, warto przyjrzeć się serii akcesoriów łazienkowych dla osób starszych i niepełnosprawnych Metalia Help. W ofercie są pojedyncze i podwójne uchwyty o różnych rozmiarach, stałe lub składane. Umieszcza się je na przykład przy misce sedesowej. Do wyboru są produkty w białym kolorze, o średnicy 28 mm, jak również modele o połyskującej, srebrnej barwie – ze stali szlachetnej, o średnicy 32 mm. Uchwyty lekko wygięte będą stanowiły dobrą asekurację dla starszej osoby pod prysznicem. Specjalne poręcze kątowe okażą się pomocne w przemieszczaniu się, wstawaniu, siadaniu.

Dla człowieka w podeszłym wieku problemem może być dłuższe stanie pod prysznicem czy schylanie się, by wykonać czynności pielęgnacyjne. Dlatego potrzebne jest siedzisko prysznicowe. Ograniczy ryzyko poślizgnięcia się seniora podczas kąpieli. Najchętniej wybierane są krzesła składane, ponieważ nie przeszkadzają pełnosprawnym użytkownikom podczas kąpieli. Siedzisko prysznicowe powinno być  trwałe, odporne na obciążenia i dobrze przymocowane.

W artykule wykorzystano produkty marki Ferro.

FERRO  www.ferro.pl
press box