Dom wkomponowany w naturę

W nowoczesnej architekturze dąży się do harmonijnego łączenia budynku z jego naturalnym otoczeniem i tworzenia wrażenia dialogu między nimi. W domu letniskowym położonym w malowniczym otoczeniu gór Peloponezu udało się osiągnąć imponujący efekt przenikania się wnętrz z widokami na Zatokę Argolidzką. Zapewniają go wielkoformatowe aluminiowe okna i drzwi przesuwne Schüco.

Otoczona gajem oliwnym, nowoczesna willa została wzniesiona na wzgórzu, poniżej którego rozpościera się niewielkie rybackie miasteczko Tolo. Budynek został wkomponowany w naturalne zbocze, przy czym niektóre jego sekcje wbudowano bezpośrednio w skałę, dzięki czemu tworzą stopniowaną, „schodkowaną” strukturę. Architekt domu, Katerina Valsamaki, dążyła do zintegrowania go z naturalnym środowiskiem w taki sposób, by wchodził w otwarty dialog z panoramą wybrzeża. Atrakcyjna, wyeksponowana lokalizacja pozwoliła na maksymalne zużytkowanie rozległej perspektywy na Zatokę Argolidzką oraz wyspy Plateia, Psili i Spetses. Widoki te odegrały szczególną rolę przy opracowywaniu w stylistycznej koncepcji domu. Również dobór materiałów został podyktowany potrzebą „osadzenia” budynku w jego otoczeniu. Nawiązania do natury można odnaleźć na elewacji i tarasie, które zostały pokryte lokalnie występującym kamieniem, jak również w drewnianych powierzchniach. 

Dziewięć metrów morskich widoków

Aby zapewnić najlepsze możliwe widoki na morze ze wszystkich stref budynku, zaprojektowano go na planie prostokąta, który przechodzi w wydłużoną przeszkloną fasadę zwróconą w kierunku morza. Efekt podkreśla rozciągający się na jej całą długość basen. Na najniższej kondygnacji znajdują się przestronna, otwarta strefa dzienna wraz z jadalnią. W zależności od pogody i potrzeb mieszkańcy mogą spędzać czas w stylu śródziemnomorskim, na otwartym powietrzu, lub podziwiać widoki przez wielkowymiarowe przeszklenia. Efekt przenikania się natury z wnętrzem i niemal całkowitego usunięcia barier optycznych uzyskano dzięki długiemu na aż dziewięć metrów pasmu przeszklonych elementów przesuwnych zrealizowanych w systemie Schüco ASS 50. Dzięki doskonałym właściwościom statycznym konstrukcji realizacja takiej wielkoformatowej struktury wymagała zaledwie czterech skrzydeł o imponująco wąskich ramach i wymiarach około 2,3 x 2,9 m. Dzięki całkowitemu zlicowaniu prowadnic z poziomem podłogi przejście jest komfortowe i nie stwarza żadnych barier. Czterosegmentowy system został ponadto zaprojektowany tak, by jego poszczególne elementy poruszały się po osobnych torach. Umożliwia to niezależne przesuwanie ich wzdłuż całego otworu okiennego lub zsuwanie na bok w jednej linii, aby maksymalnie otworzyć salon na zewnątrz. W ten sposób powstałe światło przejścia posiada imponujące wymiary aż 9 x 2,9 metra.

Strategiczne punkty dostępu światła i oszczędność energii

Zgodnie z obraną koncepcją stylistyczną architekt zaaranżowała wielkoformatowe przeszklenia okienne i drzwiowe także w innych sekcjach budynku, określając je „strategicznymi punktami dostępu światła”. Na górnej kondygnacji umiejscowiono dwie dodatkowe sypialnie i łazienki, z których rozciąga się panoramiczny widok na naturę. Sięgające od podłogi do sufitu, dwumodułowe systemy przesuwne Schüco ASS 50 i wydłużone panoramiczne okno AWS 70 BS.HI, otwierają perspektywę z głównej sypialni na okoliczny krajobraz i morze. Wysokie na całą kondygnację okno rozwierno-uchylne w tym samym systemie zostało zastosowane także w łazience na parterze. Można przez nie podziwiać widoki sadu oliwnego lub wyjść na zewnątrz. Wszystkie zastosowane w budynku systemy aluminiowe Schüco zostały wybrane nie tylko ze względu na elegancki design i funkcjonalność, ale także trwałość i efektywność energetyczną. Bliskość wybrzeża sprawiła, że ważnym aspektem doboru rozwiązań stolarki była odporność na intensywne promieniowanie UV i korozyjne oddziaływanie środowiska. Użycie izolowanych przeszkleń z powłoką zacieniającą wymagało ponadto zastosowania ciepłych profili. Oprócz wysoko termoizolowanej stolarki Schüco efektywność energetyczną budynku podnoszą rozwiązania takie jak izolowana fasada, kolektory słoneczne do podgrzewu ciepłej wody użytkowej i zautomatyzowany system klimatyzacji, który zapewnia komfortowy mikroklimat w wyjątkowo upalne dni.


Bezprogowe rozwiązanie przesuwne ASS 50 o szerokości 9 metrów umożliwia otwarcie całego parteru na widoki zatoki
Fot.: Schüco/ Konstantinos Thomopulos


W sypialniach panoramiczne widoki zapewniają wysokie na całą kondygnację okna AWS 70 BS.HI
Fot.: Schüco/ Konstantinos Thomopulos

Więcej informacji o produktach firmy Schüco znajdą Państwo na stronie: www.schueco.pl


Schüco – Systemowe rozwiązania okien, drzwi i fasad
Grupa Schüco z siedzibą w Bielefeld rozwija i sprzedaje systemy okienne, drzwiowe i fasadowe. Na obecną i przyszłą pozycję lidera w branży technologii i usług pracuje ponad 5400 osób zatrudnionych na całym świecie. Jako specjalista od powłok budynków o charakterze mieszkaniowym i komercyjnym, Schüco oferuje, oprócz innowacyjnych produktów, także doradztwo i rozwiązania cyfrowe na każdym etapie procesu budowlanego – od pomysłu i wzornictwa aż po wykonawstwo i montaż. Z firmą Schüco współpracuje 12000 firm partnerskich, deweloperów, architektów i inwestorów na całym świecie. Firma działa aktywnie w ponad 80 krajach i osiągnęła w 2018 roku obrót w wysokości 1,670 miliarda euro. Więcej informacji na stronie
www.schueco.pl

Schüco International Polska
press box