OKNOPLAST partnerem projektu badawczego dotyczącego smogu

We wtorek 1 października w Warszawie odbyła się konferencja przedstawiająca wstępne wyniki pierwszego ogólnopolskiego badania epidemiologicznego, zrealizowanego przez Warszawski Uniwersytet Medyczny, ARC Rynek i Opinia oraz Politechnikę Warszawską. Projekt pod nazwą „Wpływ stężenia pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 na występowanie dolegliwości górnych dróg oddechowych u dzieci w wieku 3-12 lat” ma na celu zweryfikowanie, w jakim stopniu smog oddziałuje na zdrowie dzieci ze szczególnym uwzględnieniem dróg oddechowych. Partnerem projektu został podkrakowski producent okien i drzwi PVC – OKNOPLAST – który od lat angażuje się w tworzenie lepszej przestrzeni.

Jak podkreślono podczas wydarzenia, pyły zawieszone działają „po cichu”, w związku z czym objawy nie są widoczne od razu. Szkodliwe skutki ekspozycji na zanieczyszczenia ujawniają się jednak w perspektywie długoterminowej. Przy czym nie ma większego znaczenia, czy organizm wystawiony jest na kontakt z cząsteczkami PM10, czy też PM2,5. W obu przypadkach bowiem pacjenci borykają się z niemal identycznymi objawami. Jakiego rodzaju to problemy? W miejscowościach o wysokim natężeniu smogu dzieci zmagają się z symptomami infekcji górnych dróg oddechowych częściej niż ma to miejsce w lokalizacjach charakteryzujących się niskim natężeniem pyłów PM10 i PM2,5. W rezultacie 10 proc. więcej badanych narażonych na zanieczyszczenia ma katar, a przeciętnie 8,5 proc. z nich męczy kaszel. Wysoki poziom smogu powoduje ponadto dwa razy częstsze występowanie alergii wziewnej oraz czterokrotnie większe ryzyko wystąpienia objawów astmy.

Duży problem wymaga sporego zaangażowania

– Wyniki badania potwierdzają ogromną skalę konsekwencji zanieczyszczenia powietrza. Smog ma bowiem wpływ na zdrowie najmłodszych i wyraźnie zwiększa ryzyko występowania alergii i astmy u dzieci. Jako firma zdajemy sobie sprawę z odpowiedzialności społecznej po stronie biznesu i chcemy aktywnie działać na rzecz tworzenia lepszej, przyjaznej przestrzeni do życia. A ta z całą pewnością powinna być pozbawiona smogu, jak również posiadać dane i narzędzia umożliwiające rozpoznawanie związanych z nim chorób i walczenie z nimi. Cieszymy się zatem, że jako firma mogliśmy wesprzeć tak ważną inicjatywę – powiedziała Magdalena Cedro-Czubaj, Dyrektor Marketingu Grupy OKNOPLAST, która jest partnerem projektu.

Firma w batalię ze smogiem zaangażowała się jednak nie tylko w wymiarze społecznym. W jej ofercie od kilku lat znaleźć można produkty, które minimalizują narażenie na szkodliwe cząsteczki. Należą do nich przede wszystkim nawiewniki antysmogowe montowane na oknach. Zatrzymują one nawet do 98 proc. pyłów PM10, pozwalając tym samym na bezpieczniejsze wietrzenie mieszkania. W swoim portfolio przedsiębiorstwo ma nawiewniki z filtrami antyalergicznymi, które umożliwiają minimalizację ekspozycji na uczulające pyłki i grzyby. Dobrą ochronę stanowią również energooszczędne okna , zapewniające nie tylko skuteczniejsze utrzymanie optymalnej temperatury w pokojach za sprawą wyjątkowo korzystnych parametrów termoizolacji, a co za tym idzie, obniżenie rachunków za ogrzewanie. Ich ważną zaletą pozostaje jednocześnie szczelność, dzięki czemu będą one tworzyć dobrą barierę przed smogiem.

OKNOPLAST
press box