Jak uchronić mieszkanie przed upałem?

Kiedy słupki rtęci sięgają zenitu, wiele osób boryka się z upałem nie tylko na dworze, lecz także we własnych czterech kątach. Wbrew pozorom klimatyzacja nie musi być jedynym rozwiązaniem problemu. Jak zatem zabezpieczyć mieszkanie przed wysokimi temperaturami, by w końcu w nim odpocząć?

Według najnowszej prognozy pogody w oparciu o model CFS na sierpień 2019 wiele wskazuje na to, że będzie to miesiąc dużo cieplejszy niż lipiec. Długotrwałe przegrzanie nie służy ani naszemu zdrowiu, ani nerwom. Mimo to polskie domy wciąż często nie są należycie chronione przed intensywnym słońcem. Skutki długotrwałego przebywania w trudnych warunkach bywają tymczasem dla organizmu bardzo obciążające. Jak donosi PAP, podczas fali upałów w czerwcu Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim odnotował dwukrotnie większą liczbę pacjentów niż zwykle zgłaszających się w związku z zasłabnięciami i omdleniami wywołanymi przez przegrzanie. Podobnie w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu w trakcie wysokich temperatur na SOR-ze pojawia się o 10-15 proc. więcej osób.

Warto więc przygotować cztery kąty tak, aby po całym dniu pracy móc wrócić do odpowiednio schłodzonego azylu. Wysoki poziom ochrony można zapewnić na kilka sposobów – ważnym elementem zawsze pozostaje jednak stolarka okienna. Uwagę zwracają także obiecujące możliwości nowych technologii, które pomysłowo wykorzystał duży podkrakowski producent okien i drzwi.

Upał wchodzi przez okno

Jedno z kluczowych zabezpieczeń naszego domu stanowią okna. Jeśli mają odpowiednio dobrane parametry, chronią nas przez cały rok przed zimnym lub gorącym powietrzem. Jeżeli jednak nie zainwestujemy w nowoczesne, energooszczędne technologie, nawet najsolidniejsze żaluzje czy rolety wewnętrzne nie zapobiegną nagrzewaniu się profili okiennych i szyb, co w bezpośredni sposób wpływa również na temperaturę w pomieszczeniach.

– Myśląc o wymianie okien w domu o wysokiej ekspozycji słonecznej, warto zainteresować się tymi produktami, które posiadają szyby o powłokach zapobiegających nadmiernemu nagrzewaniu się wnętrz. Naniesiona na nie warstwa z tlenków metali powoduje, że szklana powierzchnia odbija promienie słoneczne, dzięki czemu nie dochodzi do przegrzania pomieszczenia – tłumaczy Mike Żyrek, Dyrektor Działu Badań i Rozwoju Grupy OKNOPLAST.

Prostym sposobem kontrolowania temperatury w pokojach jest także ich wietrzenie. W tym przypadku liczą się przede wszystkim odpowiednio dobrane okucia, pozwalające na wielostopniową regulację uchyłu skrzydła w kilku położeniach. Dzięki nim sterowanie cyrkulacją powietrza jest zdecydowanie łatwiejsze. Należy pamiętać także o prawidłowym montażu okien, wykonanym przez ekspertów, by później funkcjonalność stolarki była pełna.

Z pomocą przychodzą technologie smart home

Dobrym rozwiązaniem, umożliwiającym wygranie batalii z upałami, mogą być również technologie smart home, które powoli stają się coraz popularniejsze w Polsce. Oferuje je małopolski producent Grupa OKNOPLAST. Opracowany przez niego system pozwala m.in. na automatyczną regulację rolet za pomocą czujnika słonecznego, który mierzy natężenie światła. W reakcji na duże nasłonecznienie zasuną się one od razu, by chronić wnętrza przed słońcem. Cały mechanizm działa w oparciu o aplikację na urządzenie mobilne, za sprawą której możemy również ustawić konkretne scenariusze. W ten sposób zdecydujemy z góry, o których godzinach rolety mają się zasłaniać i odsłaniać, a okna otwierać lub zamykać. Co istotne, system możemy rozbudowywać również o kolejne urządzenia, np. klimatyzację, tworząc tym samym w pełni inteligentny dom.

Rolety o wielu funkcjach

A co jeśli nie planujemy większych zmian lub inwestycji w mieszkaniu? W tej sytuacji dobrym rozwiązaniem będzie wybór odpowiednich rolet. Ich zakup umożliwi nam skuteczną ochronę przed czynnikami atmosferycznymi bez dużego uszczerbku dla budżetu domowego. Rolety zewnętrzne gwarantują przede wszystkim dodatkową osłonę pomieszczeń przed intensywną ekspozycją świetlną. Co więcej – jak podkreśla Żyrek – to niepozorne akcesorium zniechęca potencjalnych włamywaczy, a także wycisza uliczny hałas. Dlatego Grupa OKNOPLAST, którą reprezentuje, stworzyła modele rolet zewnętrznych o wysokiej odporności na wiatr oraz wnękowych, zabezpieczających przed włamaniem i warunkami pogodowymi przez cały rok – latem mogą one bowiem chronić przed upałem, zimą zaś – przed utratą ciepła.

OKNOPLAST
press box