Wyjeżdżasz? Upewnij się, że Twój dom jest przygotowany na urlop

Sezon wakacyjny to czas wzmożonych podróży oraz… dużej aktywności włamywaczy. Dlatego zanim wybierzemy się na długo wyczekiwany urlop, warto zadbać, aby dom został odpowiednio zabezpieczony. Wystarczy zastosować kilka pomysłowych rozwiązań, by podczas wypoczynku spać spokojnie, nie obawiając się przykrej niespodzianki po powrocie.

Kluczowym elementem ochrony gospodarstwa domowego jest oczywiście dobór optymalnej stolarki. Najlepiej takiej, która posiada certyfikat antywłamaniowy. Informuje on o stopniu zaawansowania zastosowanej technologii, a im jest on wyższy, tym silniejsze zabezpieczenie stanowi. W przypadku większości domów wolnostojących i mieszkań wystarczający powinien okazać się ten w klasie RC2. Jakie okna zabezpieczą nas przed włamaniem, znajdziemy tutaj. Co jednak, jeśli nie myślimy o wymianie okien, a chcemy podczas wyjazdu czuć się spokojniej?

Inteligentne rozwiązania przychodzą z pomocą

Warto rozważyć system zdalnego zarządzania oknami, drzwiami i roletami. Pozwala on na zaprogramowanie mieszkania tak, aby rolety rozsuwały się rano i zasuwały wieczorem, a okna wietrzyły pomieszczenia o konkretnej porze dnia. Co więcej, można go połączyć np. z obsługą światła, dzięki czemu będzie ono zapalało się np. po zmroku na parę godzin, aby odstraszyć potencjalnych włamywaczy, którzy mogą obserwować lokum. Właśnie taką technologię w swej ofercie ma znany z innowacyjności podkrakowski producent okien i drzwi, Grupa OKNOPLAST.

Dużym atutem naszego rozwiązania jest możliwość tworzenia zaawansowanych scenariuszy, obejmujących zautomatyzowane wykonywanie szeregu czynności o konkretnych porach. W ten sposób nasz dom sam zadba o wywietrzenie pomieszczeń czy zasunięcie rolet, a my możemy w tym czasie wylegiwać się na plaży. Co istotne, cały system można obsługiwać z poziomu urządzenia mobilnego, np. smartfona, a skoordynowanie go z alarmem sprawia, że otrzymamy automatyczne powiadomienie, gdy ktoś będzie próbował włamać się do środka. Umożliwi to szybką i sprawną reakcję w celu weryfikacji sytuacji, szczególnie jeśli na terenie wokół domu zamontujemy również kamerę – tłumaczy Mike Żyrek, Dyrektor Działu Badań i Rozwoju w Grupie OKNOPLAST.

A poza tym…

Pomimo intensywnego rozwoju technologii, nie warto ignorować także znanych od lat, znakomicie funkcjonujących rozwiązań. Jednym z nich jest np., poproszenie sąsiada, aby miał oko na nasze lokum. Dobry efekt daje również zamontowanie świateł działających w oparciu o czujnik ruchu, które zapalą się, gdy złodziej znajdzie się w pobliżu domu, jednocześnie dając mu sygnał, że być może został właśnie dostrzeżony przez domowników. A jeśli już dojdzie do próby wtargnięcia do środka, np. poprzez naruszenie szyby, warto przygotować się odpowiednio i wybrać okna z przeszkleniem wyposażonym w warstwę folii, która zabezpieczy taflę przed zbiciem, a zarazem – wyrządzeniem dodatkowych szkód w pomieszczaniach.

Więcej na temat zwiększenia bezpieczeństwa domu można przeczytać na stronie www.oknoplast.com.pl/bezpieczny-dom/

OKNOPLAST
press box