STOLARKA W PIGUŁCE: Branża drzwiowa szykuje się do ofensywy

Polska jest nie tylko liderem w liczbie wyprodukowanych okien w Europie w 2018 r., ale także góruje nad innymi w ich eksporcie. Nieco w cieniu tych sukcesów funkcjonuje branża drzwiowa, która również może się pochwalić bardzo szybkim tempem rozwoju. Inwestycje wielu firm udowadniają, że polskie firmy szykują się do rynkowej ofensywy w 2019 r.

Dobrym przykładem rozwoju firm z branży drzwiowej jest Voster. Przedsiębiorstwo poinformowało w styczniu, że otrzymało dotację z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Przyznana dotacja wynosi ponad 16,2 mln zł. Zostanie ona wykorzystana na rozbudowę istniejącego zakładu produkcyjnego o nową halę produkcji drzwi płytowych. Ponadto spółka w ramach planowanych na 2019 r. inwestycji zamierza oddać do użytkowania halę produkcji pelletu oraz magazyn surowców, a także rozpocząć budowę nowego budynku administracyjnego, mającego się stać wizytówką firmy. Łączna wartość planowanych inwestycji na 2019 r.  to kwota rzędu 64 mln zł. Więcej na ten temat można przeczytać TUTAJ .

Inwestycje planuje również firma Mar-Tom, producent drzwi metalowych. Firma otrzymała pozwolenie na budowę nowej hali w Jędrzejowie, w ramach Krakowskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Firma w 2018 r. osiągnęła 50-procentowy wzrost obrotów i zapowiedziała dużą ofensywę produktową w pierwszym kwartale tego roku.
Duże pieniądze zainwestuje w swoją działalność także Erkado, jeden z największych producentów drzwi w Polsce. W Radomiu powstanie nowa hala produkcyjna, a inwestycja warta jest 30 mln zł. Prace w fabryce powinny ruszyć już w 2020 r. W Radomiu na początku zatrudnienie znajdzie ok. 30 pracowników, choć Erkado zakłada, że liczba etatów w nowym zakładzie kilkukrotnie się zwiększy. Nowa fabryka powstanie na terenie radomskiej podstrefy Tarnobrzeskiej SSE Euro-Park Wisła.

Również Porta stawia obiekt, dzięki któremu zrealizuje swój plan scentralizowania dystrybucji drzwi. Porta informuje, że zamierza przyszły magazyn wyposażyć w najnowocześniejsze urządzenia. Będą tu zastosowane technologie umożliwiające maksymalną automatyzację pracy. Na początku, jak przewiduje Łukasz Luto, dyrektor zarządzający i wiceprezes zarządu Porty, pracę w nowym obiekcie znajdzie 50 osób.

Bardzo optymistycznie brzmią prognozy związane z rozwojem światowego rynku drzwiowego. Jak wynika z analiz firmy Roto, rynek ten wzrośnie do 2024 r. o ponad połowę, do 120 mld euro. W roku 2016 wartość ta wynosiła 77,5 mld euro. Największy udział w nim miała grupa drzwi przesuwnych, których sprzedano wówczas ok. 190 mln sztuk. Na drugim miejscu znajdowały się drzwi rozwierne z udziałem niemal 28-procentowym.

Pozostałe wiadomości z branży:
Dowodem na dobrą koniunkturę w branży drzwiowej mogą być wieści z Niemiec. Jak wynika z najnowszych analiz, rynek drzwi wejściowych u naszych zachodnich sąsiadów zaliczył bardzo solidne wzrosty. Przychody w 2018 roku przekroczyły 500 milionów euro. Więcej…

Forum Branżowe
press box