Jaki pakiet szybowy wybrać, aby okno było bezpieczne, chroniło przed zimnem i hałasem?

Chociaż szyby w oknach wydają się z pozoru podobne, w rzeczywistości w zależności od konstrukcji, materiałów i technologii mogą one zapewniać różny stopień ochrony przed zimnem czy hałasem, a nawet niebezpiecznym wypadkiem. Dlatego aby mieć pewność, że produkt zagwarantuje odpowiednie warunki w pomieszczeniach, warto poświęcić wyborowi pakietu szybowego więcej czasu.

Dobrze dobrane okno przynosi gospodarstwu domowemu szereg korzyści. Należą do nich przede wszystkim oszczędności uzyskane dzięki optymalnej termoizolacji. Plusów może być jednak znacznie więcej. Pakiet szybowy wysokiej jakości to bowiem nie tylko znakomita bariera przed chłodem, lecz także maksymalna przejrzystość przeszklenia, umożliwiająca dostarczenie większej ilości światła naturalnego do pomieszczeń. A to ono pozytywnie wpływa na samopoczucie domowników i pozwala wykonywać wszystkie czynności komfortowo. Odpowiednio dobrane szkło to także gwarancja bezpieczeństwa naszych najbliższych nawet w przypadku potencjalnego zagrożenia stłuczenia szyby. Na jakie pakiety szybowe zatem się zdecydować, aby zapewniały one szczelność, bezpieczeństwo i mniejsze rachunki?

Każdy element konstrukcji jest ważny

Aby przeanalizować właściwości pakietów szybowych, warto zrozumieć ich konstrukcję. Pojedyncze szyby dawno odeszły już do lamusa i dziś standardem stały się pakiety dwu- lub trzyszybowe, oddzielone ramką dystansową i wypełnione gazami szlachetnymi. Przestrzeń pomiędzy poszczególnymi szybami nazywamy komorą. Zgodnie z tą terminologią na rynku znajdziemy więc pakiety jedno-, dwu- i trzykomorowe.

Komory w oknie mogą być wypełnione gazem szlachetnym, który znacząco poprawia parametry termoizolacyjne całej konstrukcji. Najczęściej stosuje się w tym celu argon lub krypton. Dodatkowo naniesione na szybę specjalne pokrycie powłoki złożonej z tlenków metali szlachetnych stanowi kolejne wzmocnienie dla właściwości termicznych stolarki. Dzieje się tak dlatego, że warstwa ta przepuszcza promienie słoneczne do wnętrza pomieszczenia, jednocześnie blokując możliwość ich wydostawania się na zewnątrz. W rezultacie powłoka redukuje utratę ciepła przez pakiet o ponad 50 proc.

– Nie bez znaczenia pozostaje również rodzaj samej ramki dystansowej. Warto zdecydować się na tę giętą, która gwarantuje lepszą szczelność niż cięta w narożach. Element może być wykonany z aluminium lub stali, jednak lepsze parametry uzyskamy w przypadku kompozytu stal-tworzywo obecnego w tzw. ciepłych ramkach. Właśnie takie rozwiązanie wykorzystaliśmy m.in. w naszym energooszczędnym oknie WInergetic Premium. Zastosowanie takiego materiału przekłada się na pięciokrotnie mniejszą przewodność cieplna, dzięki czemu poprawia się współczynnik przenikania ciepła dla całego okna nawet o 8 proc. – mówi Mike Żyrek, Kierownik Badań i Rozwoju w Grupie OKNOPLAST.

Szyba powinna dawać przejrzyste korzyści

Prace Grupy OKNOPLAST nad zespoleniami sięgnęły jednak dużo dalej. W ich wyniku powstał pakiet szybowy 4 Xglass, zbudowany z trzech szyb. Dwie z nich mają grubość 3 mm, z kolei trzecia jest o 1 mm grubsza. Zastosowanie takiego rozwiązania zaowocowało uzyskaniem wyższego współczynnika przepuszczalności światła, przekładającego się na przejrzystość na poziomie 74 proc. Pozwala to na wykorzystanie do maksimum oświetlenia naturalnego. Taka konstrukcja gwarantuje ponadto dobrą termoizolacyjność ze współczynnikiem Ug, czyli przenikalności ciepła, na poziomie 0,5 W/m2K.

– W pakiecie 4 Xglass znalazły się najnowocześniejsze powłoki niskoemisyjne. Ich działanie polega na wpuszczeniu większej ilości ciepła do wnętrza domu w porównaniu do okien z tradycyjnymi szybami oraz minimalizacji strat dostarczonej energii słonecznej. Dzięki tej technologii możemy zaoszczędzić na ogrzewaniu – tłumaczy Mike Żyrek.

Pakiet szybowy 4 Xglass ma jednak jeszcze jedną, istotną zaletę. Każda osoba mieszkająca przy ruchliwej ulicy z pewnością doceni znakomitą izolacyjność akustyczną okna. Model ze standardowym pakietem szybowym ma współczynnik Rw na poziomie 33 dB. Przy zastosowaniu zespolenia 4 Xglass izolacyjność akustyczna stolarki wzrasta do 36 dB. Co istotne, mimo że różnica trzech decybeli wydaje się niewielka, tak naprawdę ucho ludzkie odczuwa ją jako redukcję hałasu o 50 proc.

Grunt to bezpieczeństwo

Na rynku okien znajdziemy też szyby, które zwiększą bezpieczeństwo mieszkańców poprzez stworzenie kolejnej bariery chroniącej przed atakiem włamywaczy. Warstwa szkła może być dodatkowo wzmocniona folią PVB, co przekłada się na jej wytrzymałość w razie próby rozbicia. Jeśli więc dojdzie do incydentu, przeszklenie – zamiast się rozsypać – zostanie przytrzymane przez folię, utrudniając sforsowanie przeszkody oraz minimalizując zagrożenie dla osób przebywających w pomieszczeniu. Dzięki temu rozwiązaniu mamy pewność, że także nasze pociechy pozostaną bezpieczne, nawet gdy przypadkowo dojdzie do wybicia szyby na skutek nieszczęśliwego wypadku.

Przejrzyście o oknach

Grupa OKNOPLAST stworzyła projekt OKNOPLAST LAB – serię spotów, które w prosty sposób opowiadają o wszystkich zawiłościach związanych z oknami. Z materiałów dowiemy się m.in., jak wybrać odpowiedni pakiet szybowy oraz jakie korzyści przynosi zespolenie 4 Xglass. Można je obejrzeć pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=D1IfqfKgnIE&t=2s oraz https://www.youtube.com/watch?v=R1Inn2gUmSg
 

OKNOPLAST
press box