EKUZ to nie globalne ułatwienie


Koniec roku to czas, w którym Polacy bardzo chętnie planują dalekie wyjazdy. Ameryka, Azja oraz Australia stały się ulubionymi kierunkami. Planując podróż należy pamiętać, że EKUZ nie działa poza Unią Europejską, a podczas wyjazdu mogą się nam przydarzyć nieprzewidziane sytuacje, których koszt w tych krajach może być ogromny.

W ostatnim kwartale roku linie lotnicze oferują wiele atrakcyjnych promocji, dlatego jest to doskonała okazja, aby zaplanować sobie daleki wyjazd. Przed podróżującymi stają też wyzwania, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas pobytu często w egzotycznym miejscu. Lecąc do Azji warto się zaszczepić między innymi przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B oraz durowi brzusznemu. Należy również pamiętać o odpowiednim ubezpieczeniu, które zapewni nam ochronę oraz spokój w razie problemów.  Decydując się na zakup ubezpieczenia na dalekie destynacje trzeba zwrócić uwagę na kilka kwestii. Podstawową zasadą wyboru polisy jest właściwe określenie odpowiedniej sumy ubezpieczenia. Warto pamiętać, że najtańsza polisa może mieć niewystarczającą sumę ubezpieczenia kosztów leczenia – mówi Piotr Ruszowski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Mondial Assistance.

Najistotniejsza suma ubezpieczenia
Ważną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę podczas wyboru polisy, jest suma ubezpieczenia. Generalna zasada mówi, że im dalej jedziemy, tym wyższa powinna być suma ubezpieczenia. Podczas podróży, w ramach ubezpieczenia turystycznego, najczęściej korzystamy z pomocy medycznej, ze zwrotu kosztów lekarstw oraz pomocy stomatologicznej i hospitalizacji. Jednak liczba zagrożeń, szczególnie w egzotycznym miejscu jest bardzo długa. Zdarzają się sytuacje, w wyniku których niezbędny jest transport medyczny do Polski. Wypadek na skuterze, np. w odległym Wietnamie, skutkuje często dotkliwymi obrażeniami, w wyniku których poszkodowany wymaga transportu air-ambulansem. W przypadku odległego miejsca to naprawdę znaczący koszt.

Trzeba mieć świadomość, że transport air-ambulansem to drogi, skomplikowany i często niezbędny serwis medyczny,  bez którego osoby chorej nie da się przetransportować do kraju. Jego koszt np. z USA to około 250-300 tysięcy złotych, z Azji około 250 tysięcy. Dlatego tak ważne jest, aby podczas podejmowania decyzji o dalekiej podróży zdecydować się na wybranie polisy z najwyższymi sumami na koszty leczenia oraz assistance. Warto wspomnieć, że dostęp do serwisów medycznych np. w Tajlandii czy Indonezji jest szeroki, a jakość usług na wysokim poziomie, jednak koszy podstawowej wizyty ambulatoryjnej i leków będą wynosiły 100-200 euro  – dodaje Piotr Ruszowski.

Rozszerzenia ubezpieczenia turystycznego
Przed zakupem polisy należy się upewnić, czy nie powinniśmy wykupić rozszerzenia, np. dla osób cierpiących na choroby przewlekłe (cukrzycę, nadciśnienie, alergię, astmę) lub seniorów po 65. roku życia.

Podczas zakupu polisy należy pamiętać, że innej polisy potrzebuje rodzina z dziećmi, innej samodzielnie podróżujący lub osoba uprawiająca sporty ekstremalne. Świadomość tego, co zawiera polisa, jest szczególnie ważna w razie problemów ze zdrowiem  – mówi Piotr Ruszowski.    

Istotne jest również, aby kupić ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków oraz odpowiedzialności cywilnej. Pierwsze pozwoli nam na uzyskanie odszkodowania w razie wypadku, drugie da pewność, że w sytuacji gdy nieświadomie zniszczymy coś lub wyrządzimy komuś krzywdę, straty pokryje ubezpieczyciel.


Grupa Mondial Assistance: interwencja co 2 sekundy w każdym miejscu świata
Jesteśmy międzynarodowym liderem rynku assistance, ubezpieczeń turystycznych i osobistej opieki. Z usług Grupy, świadczonych na wszystkich kontynentach, korzysta 250 milionów ludzi, tj. 4% światowej populacji. To część naszego know-how, które uzupełnia doświadczenie z ponad 10 lat istnienia w Polsce. Od lat pracujemy na sukces wielu znanych Ci firm – również tych największych.

www.mondial-assistance.pl

Mondial Assistance
press box