- Innowacyjna hybrydowa stolarka do nowoczesnych budynków
- Komfortowy, inteligentny, precyzyjny: nowy sterownik wentylacji firmy SIEGENIA
- Złoto i czerń - ciekawa kompozycja kolorystyczna w bateriach łazienkowych i kuchennych
- Krótszy tydzień pracy czy praca projektowa?
- PGE podpisała List Intencyjny w sprawie zielonej energii dla Rzeszowa
Udogodnienia w łazience
Ergonomia i bezpieczeństwo – to słowa klucze podczas urządzania łazienki, z której będą korzystali seniorzy, osoby niepełnosprawne czy kobiety w ciąży. To też podstawa projektowania wnętrz łazienkowych w obiektach użyteczności publicznej.
Łazienka jest jednym z tych newralgicznych miejsc, w których najłatwiej o wypadek. Udogodnieniom, które pozwolą wyeliminować zagrożenie nim, należy poświęcić więc maksymalnie dużo uwagi.
Odpływ liniowy Ora Ferro, przepustowość: 54 l/min, kołnierz hydroizolacyjny, regulowane nóżki, ze stali nierdzewnej
Zacznijmy od zminimalizowania ryzyka poślizgnięcia się czy potknięcia, a więc połóżmy antypoślizgowe płytki i usuńmy wszelkie progi. Dobrym rozwiązaniem będzie szeroka kabina prysznicowa, najlepiej walk-in, czyli bez brodzika, z odpływem liniowym. To nie tylko gwarancja komfortowego korzystania, ale także łatwego utrzymania kabiny w czystości. W małych łazienkach – przy zastosowaniu przeszkleń – stanie się niemal niewidoczna i wnętrze nie straci na przestronności.
Brodzik emaliowany 80x80x15 cm
Gdy musi być wstawiony brodzik, zdecydujmy się na jak najbardziej płaski model, by starsza osoba, której podniesienie nogi sprawia trudność, była w stanie do niego wejść.
Składane siedziska z serii Metalia Help
Nie każdy ma siłę, by stać pod prysznicem podczas kąpieli. Warto więc zamontować wygodne siedzisko. Może to być przytwierdzone do ściany w kabinie krzesełko, po kąpieli składane. Niech będzie wykonane z trwałego i łatwego w utrzymaniu czystości materiału, np. ze stali szlachetnej.
Bateria natryskowa Trinity z deszczownią i mydelniczką
Wybierając baterię, zastanówmy się, jak zmniejszyć ryzyko poparzenia, a także jak maksymalnie ułatwić korzystanie z prysznica. Elementem niezbędnym jest termostat. Przykładowy model baterii natryskowej Trinity Ferro z deszczownią wyposażony jest w regulator termostatyczny z blokadą safe stop 38°C. Nie musimy się obawiać, że nagle popłynie woda zbyt gorąca lub też zbyt zimna. System safe touch sprawia, że korpus baterii nie nagrzewa się, a więc przypadkowe dotknięcie, oparcie się, nie spowoduje poparzenia.
Akcesoria z serii Grace Hotel
Uchwyt podwójny stały z serii Metalia Help
Pamiętajmy o wieszaku na ręcznik w pobliżu prysznica, ulokujmy tam też mydelniczkę, koszyczek na kosmetyki, by wszystko, co potrzebne podczas mycia się, osoba z problemami ruchowymi miała pod ręką.
Szczególnie przydatne okażą się specjalne uchwyty: pojedyncze, podwójne, składane lub stałe. Umieszczone przy sedesie, ułatwią korzystanie z toalety.
Bateria umywalkowo-bidetowa z rączką natrysku Metalia 56
Ciekawym rozwiązaniem jest bateria umywalkowo-bidetowa, nazywana bidetką. Zainstalowana w sąsiedztwie miski WC, dzięki wygodnej rączce natryskowej zawieszonej na ścianie sprawi, że toaleta spełni też rolę bidetu. To rozwiązanie świetnie sprawdzi się w małych łazienkach.
Dozownik na mydło Ferro Grace Hotel, Prestige – bateria umywalkowa czasowa z regulacją wypływu do wody zimnej lub zmieszanej, zawór pisuarowy czasowy z regulacją wypływu
Wymienione udogodnienia można zastosować zarówno w domu, w którym mieszka starsza lub niepełnosprawna osoba, jak i w obiektach użyteczności publicznej. W tych drugich, a więc w centrach handlowych, urzędach, szpitalach itp., gdzie z łazienki korzysta wiele osób, sprawdzą się dodatkowo chromowane dozowniki na mydło, pojemniki na ręczniki papierowe, a także oszczędzające wodę baterie i zawory pisuarowe – z regulowanym czasem wypływu.
FERRO
press box