Odcienie bieli i szarości w kuchennych wnętrzach
Zbliżające się wakacje to dobry moment na generalny remont, prace wykończeniowe albo tylko kilka niewielkich modyfikacji, o których myślimy, ale ciągle brakuje nam czasu, by je wykonać. Jeśli wystrój wnętrz ma być ponadczasowy i elegancki, weźmy pod uwagę barwy białe i szare. W takiej kolorystyce można zaaranżować pomieszczenia w każdym stylu. Ta zasada dotyczy także kuchni.
Same biele i szarości mogą sprawiać wrażenie chłodu, monotonii i sterylności. Ocieplimy i przełamiemy takie zestawienie dodatkiem akcesoriów kuchennych w innym kolorze, na przykład wykonanymi z dodatkiem miedzi naczyniami czy lampami. Możemy zastosować drewniany blat roboczy w ciepłym naturalnym odcieniu. Dla kontrastu wstawmy jeszcze czarną lub czerwoną lodówkę, a fragment ściany pomalujmy czarną lub grafitową farbą tablicową. Przyda się na bieżące notatki lub do rozwijania artystycznych talentów przez towarzyszące nam w kuchni dzieci. Na podłodze niech powstanie czarno-biała mozaika z płytek albo połóżmy tam odpowiednio zaimpregnowane, olejowane deski, współgrające barwą z drewnianym blatem roboczym. Dopasujmy kolorystycznie granitowy zlewozmywak i baterię do kompletu. A może zdecydujemy się na zlewozmywak stalowy i stalową baterię?
W wyborze oprócz kryteriów estetycznych warto kierować się także względami praktycznymi. Ciekawym i funkcjonalnym rozwiązaniem okazuje się wyspa kuchenna, szczególnie w dużej kuchni i gdy więcej osób będzie wspólnie przygotowywać potrawy. Dzięki możliwości dostępu do wyspy z każdej strony domownicy swobodnie zmieszczą się przy blacie roboczym, przyrządzając swoją część zbliżającego się wspólnego posiłku. Jeśli mamy dzieci, wyspa doskonale zintegruje rodzinę. Najmłodsi mogą bez przeszkód obserwować i uczyć się jak dorośli wykonują poszczególne czynności, a potem samodzielnie zrobić jakąś przekąskę, sałatkę czy ugotować obiad. Pracując przy wyspie mamy kontakt wzrokowy z innymi osobami znajdującymi się w kuchni, jadalni czy salonie, co sprzyja rozmowom i zacieśnianiu więzi rodzinnych.
Wyspa może mieć wbudowany zlewozmywak i stojącą baterię z elastyczną wyciąganą wylewką lub z wyciąganym natryskiem, która przy pracach kuchennych jest wygodniejsza od tradycyjnej. Jeśli chcemy gotować na wyspie, przeanalizujmy ofertę płyt grzewczych. Blat służy nieraz także jako miejsce do jedzenia – zadbajmy w tym przypadku o komfortowe stołki.
Metamorfoza kuchni jest możliwa nawet przy niewielkich nakładach finansowych, zaledwie w kilka dni. Można po prostu przemalować ściany, meble i podłogę na przykład na uniwersalną biel, szarość, grafit. Na rynku dostępne są farby renowacyjne do mebli, podłóg, płytek ceramicznych. Wymieńmy baterię na stojącą, z wyciąganą wylewką. Może wymiany potrzebuje też zlewozmywak i blat. Zawieśmy zasłony – grafitowe albo ciepłe i wesołe – czerwone. I przemiana gotowa!
Rośliny w kuchni są zawsze miłym akcentem. Wyróżnią się na biało-szarym tle, stworzą kontrastowe kolorystycznie plamy i urozmaicą wystrój. Wiele roślin doniczkowych ma właściwości oczyszczające powietrze, co korzystnie wpływa na stan zdrowia domowników. W kuchni oprócz roślin ozdobnych warto także uprawiać zioła i przyprawy. Ustawione na parapetach, z dobrym dostępem do światła, w naturalnych ceramicznych doniczkach czy korytkach będą zawsze pod ręką, gdy zechcemy wypić pyszną herbatę ze świeżej mięty lub przyprawić właśnie ugotowaną zupę.
Więcej na www.ferro.pl
FERRO
press box