Dom z widokiem na Zatokę Gdańską
Zaprojektowana przez architektów z pracowni Arch-Deco gdyńska rezydencja w przemyślany sposób łączy niecodzienne funkcje z wyszukanym gustem inwestora. Zastosowane na trzech poziomach budynku przeszklenia Schüco ASS 77 PD.SI i Schüco ASS 70.HI szeroko otwierają wnętrza na malowniczą Zatokę Gdańską.
Niepowtarzalny charakter tego nowoczesnego budynku uwarunkowała lokalizacja w sąsiedztwie Morza Bałtyckiego i wzniesiona linia wybrzeża, którą architekci w pełni wykorzystali do stworzenia struktury harmonijnie współgrającej z krajobrazem. Wymagającym zadaniem projektowym było wzięcie pod uwagę szeregu uwarunkowań, jak funkcjonalność i wymagania techniczne, zainteresowania inwestora, istniejący plan zagospodarowania przestrzennego, a także trudny pod względem budowlanym, nachylony teren.
Harmonijna gra elementów
Unikatowy kształt budynku wynika z połączenia trzech współgrających ze sobą struktur. Dwuspadowe dachy skomponowano ze stropodachami i otwartymi tarasami, dzięki czemu bryła nawiązuje do naturalnego ukształtowania terenu, a jednocześnie otwiera zapierające dech w piersiach widoki na akwen Zatoki Gdańskiej. Położenie budynku w pasie naturalnej zieleni pozwoliło na wykorzystanie struktury terenu do utworzenia stref wypoczynku na świeżym powietrzu. Wewnętrzny podział obiektu był podyktowany nie tylko wymogami funkcjonalnymi, lecz także zainteresowaniami właściciela. Na najniższym poziomie umieszczono przestrzeń ekspozycyjną, garaż, a także przestronne pomieszczenia używane do celów rekreacyjnych w postaci siłowni i sauny. Na poziomie pierwszego piętra znajduje się strefa dzienna, z dużym salonem z panoramicznym widokiem na zatokę. Sąsiaduje ona z przeszkloną oranżerią, w której umieszczono wyselekcjonowane gatunki tropikalnych roślin. Prowadzący z salonu przestronny taras dostarcza dużo miejsca na rekreację. Ułożony na jego części zielony dach tworzy naturalne przejście pomiędzy strefą dzienną i krytym basenem. Drugie piętro przeznaczono natomiast na osobne sypialnie i części użytkowe współdzielone przez wszystkich członków rodziny.
Panoramiczne systemy i gra widoków
Koncepcja architektów w głównej mierze polegała na stworzeniu wizualnej spójności budynku z morskimi widokami i naturalnym otoczeniem. Efekt ten udało się maksymalnie uwypuklić dzięki zastosowaniu wielkoformatowych przeszkleń przesuwnych w systemach aluminiowych Schüco ASS 70.HI oraz Schüco ASS 77 PD.SI Panorama Design z ekstremalnie wąskimi profilami w widoku czołowym. Znaczenie dużych przeszkleń przesuwnych w projekcie podkreślają architekci Michał Baryżewski i Zbigniew Reszka: Ekskluzywne systemy przesuwne Schüco pozwoliły nam spełnić surowe wymagania techniczne, a jednocześnie przełożyć nasze indywidualne koncepcje w zakresie designu oraz wysokie oczekiwania właściciela odnośnie funkcjonalności i estetyki na wspaniałą architekturę. Wysoka izolacyjność termiczna w połączeniu z innowacyjnymi technologiami materiałowymi, rozwiązaniami automatyki i wielkopowierzchniowymi przeszkleniami dostarczają zapierających dech w piersiach widoków nadmorskich okolic i zapewniają sezonowe zróżnicowanie naświetlenia przestrzeni na wszystkich poziomach budynku.
Zastosowana na trzech poziomach budynku aluminiowa stolarka przesuwna została wyposażona w ukryte napędy mechatroniczne Schüco, które gwarantują bardzo komfortową obsługę dużych skrzydeł. Delikatnie przyciemniane, potrójne szyby zapewniają optymalne doświetlenie wnętrz, a jednocześnie spełniają najwyższe wymagania pod względem bezpieczeństwa antywłamaniowego, termoizolacyjności i ochrony przeciwsłonecznej.
Dom w Gdyni projektu pracowni Arch-Deco Sp. z o.o. z przeszkleniami przesuwnymi Schüco
Fot. Andrzej Łopata
Z rezydencji wyposażonej w wielkoformatowe przeszklenia przesuwne Schüco rozciąga się doskonały widok na wybrzeże
Fot. Andrzej Łopata
Na wszystkich poziomach budynku rozmieszczono panoramiczne przeszklenia przesuwne Schüco
Fot. Andrzej Łopata
Więcej informacji o produktach firmy Schüco znajdą Państwo na stronie: www.schueco.pl
Schüco International Polska
press box