Analiza ryzyka – pierwszy krok do bezpiecznego domu

Po kilku latach zastoju na rynku nieruchomości znów obserwujemy poruszenie. Liczba rozpoczynanych budów i wydanych pozwoleń wzrosła w czterech pierwszych miesiącach tego roku odpowiednio o 13 % i 37 %! Dotyczy to zwłaszcza bloków i apartamentowców. Deweloperzy rozpoczynają coraz to nowe inwestycje, które starają się jak najlepiej dopasować do oczekiwań kupujących.

Od lat nie zmieniają się trzy najważniejsze kryteria, którymi kierują się klienci podczas wyboru mieszkania. Są to cena, lokalizacja i bezpieczeństwo. Cena jest kryterium oczywistym, podobnie jak lokalizacja, a więc dobra komunikacja, bliskość sklepów, szkół, przedszkoli i punktów usługowych. Według badania przeprowadzonego na zlecenie firmy Layetana Developments, trzecim najważniejszym kryterium wyboru lokalizacji jest bezpieczeństwo.

To także zrozumiałe – w każdym mieście można wskazać dzielnice lub ulice o lepszej i gorszej reputacji. Szukając własnego lokum stawiamy sobie pytania o bezpieczeństwo, tym bardziej, że wybór nieruchomości może nas związać z danym miejscem nawet na kilkadziesiąt lat. Dlatego już na etapie wyboru okolicy powinniśmy zastanowić się, czy na pewno jest to miejsce, w którym będziemy czuli się bezpiecznie wracając do domu po zmroku lub parkując samochód przed blokiem. A co, jeśli któregoś gorącego lata będziemy chcieli spać przy otwartym oknie?

I właśnie po to, by pomóc w ocenie potencjalnych zagrożeń, program Dom Bezpieczny stworzył i udostępnił nabywcom i właścicielom mieszkań test „Podstawowa analiza ryzyka”, który można znaleźć pod linkiem: http://dombezpieczny.com/quiz/
Jest  to zaledwie wstępna analiza tego, na ile bezpiecznie możemy czuć się we własnym domu. Rzetelną ocenę, na które elementy mieszkania i otoczenia powinniśmy zwrócić baczniejszą uwagę, pozwala uzyskać natomiast kompleksowa analiza ryzyka, która po raz pierwszy w Polsce zostanie zaprezentowana na żywo podczas konferencji wideo 6 czerwca o godz. 11:00. W spotkaniu wezmą udział jej autor, pan Stefan Jerzy Siudalski, ambasadorzy Programu, aktorzy: Emilia Krakowska i Tomasz Stockinger, a także eksperci Programu Dom Bezpieczny z firm Wiśniowski i Aluprof. Transmisja dostępna będzie na kanale YouTube programu: https://www.youtube.com/watch?v=yRXMCf74r1Y .



Dom Bezpieczny to program społeczny tworzony przez koalicję stowarzyszeń, ekspertów branżowych, przedsiębiorstw i laboratoriów badawczych. Celem programu jest odkłamanie mitów o bezpieczeństwie w domach i mieszkaniach oraz wskazanie skutecznych metod zabezpieczania się przed włamaniem, pożarem czy innymi zdarzeniami. Budujemy elektroniczną encyklopedię wiedzy bezpieczeństwie na stronie www.DomBezpieczny.com . Do koalicji dołączyli m.in. zrzeszenie DMS, PISA, LTB, CCI, ZPOB, SPSB i PSSK. Program wspierają firmy Aluprof, Wiśniowski, Krispol, Hormann, G-U, Maco, Roto, Porta, Pilkington, Winkhaus, Fakro.

Dom Bezpieczny
(press box)