Podsumowanie roku 2016 na rynku sprzętu elektronicznego w Polsce

Jaki sprzęt elektroniczny podbił serca Polaków w 2016 roku? Jakie produkty i modele były najchętniej kupowane? Jakie trendy będą podbijać rynek w 2017 roku? Eksperci sieci Saturn przygotowali podsumowanie zeszłego roku oraz przewidują, jakie technologie będą cieszyć się zainteresowaniem w 2017 roku.

Polacy są coraz bardziej świadomi nowych technologii i otwarci na innowacje, które wpływają na komfort korzystania z nowych urządzeń. Trendy się zmieniają, pojawiają się nowe produkty, co napędza rynek sprzętu elektronicznego. Klienci chętnie kupują duże i małe AGD, nowe telewizory, komputery oraz gadżety. Cykl życia produktów znacznie się skrócił – po nowy sprzęt sięgamy ze względu na bardziej zaawansowane funkcjonalności czy nowoczesny wygląd, pomimo że dotychczasowe urządzenie nadal jest sprawne. Rok 2016 dostarczył dużo emocji i wielu pozytywnych niespodzianek, o czym przekonał się każdy śledzący rynek nowych technologii. Za nami kilka dużych konferencji i głośnych debiutów niemal każdej marki z branży elektroniki użytkowej i nowych technologii – mówi Sławomir Uherek, Dyrektor Zarządzający siecią Saturn – W 2017 roku z pewnością czekają nas premiery kolejnych inteligentnych urządzeń sterowanych smartfonami. Po zegarkach i telewizorach, przyszła pora na smart lodówki i kuchenki. Coraz więcej produktów będzie współpracować z technologiami inteligentnego domu, dzięki czemu będziemy mogli sterować nimi przy pomocy urządzeń mobilnych. Takie funkcje będą coraz powszechniej stosowane w kolejnych modelach. Oprócz wzrostu popularności inteligentnych urządzeń, możemy się również spodziewać dalszego rozwoju wirtualnej oraz rozszerzonej rzeczywistości. Już teraz ogromnym zainteresowaniem klientów cieszą się okulary wirtualnej rzeczywistości firmy Samsung oraz Sony, a w najbliższym czasie czeka nas premiera nowych gogli HoloLens od Microsoftu.

Najlepszy dźwięk i obraz, czyli segment TV i Audio
Sprzęt RTV oraz Audio od lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród Polaków. W zeszłym roku duże zainteresowanie wzbudziła technologia High Dynamic Range Image, czyli HDR, która zapewnia obraz o zachwycającym poziomie kontrastu i intensywności barw. Dzięki temu rozwiązaniu widz może dostrzec nawet najmniejsze detale w zacienionych fragmentach sceny.

Sprawia to, że obraz jest bardziej realistyczny i porównywalny z tym, co widzi ludzkie oko. Wzrasta również zainteresowanie modelami z większymi ekranami – obecnie telewizory 48” są standardem, a segment powyżej 60” powiększa grono swoich amatorów.                        

  W szczególności jeśli chodzi o sprzęt tej wielkości klienci wybierają ten, który oferuje rozdzielczość UHD – Ultra High Definition. To rozwiązanie zapewnia najlepszą jakość na dużym ekranie, ponieważ daje obraz o 4 razy większej rozdzielczości, większej liczbie klatek na sekundę oraz dźwięk o większej liczbie kanałów w porównaniu do technologii HD.

Rok 2016 to również wzrost znaczenia systemu operacyjnego firmy Google, czyli znanego  z telefonów komórkowych Androida, który z powodzeniem został zaimplementowany  w markach Sony oraz Philips. Jednym z ciekawszych rozwiązań, które zostało wprowadzone w zeszłym roku jest usługa GameFly. Aplikacja dzięki funkcji streamingu umożliwia granie w gry na telewizorze bez potrzeby posiadania konsoli – wystarczy kompatybilny gamepad, by móc cieszyć się rozrywką przy najpopularniejszych grach. Wśród sprzętu audio prawdziwym hitem były przenośne głośniki bluetooth z królującą od dłuższego czasu marką JBL. Urządzenie pozwala cieszyć się muzyką w dowolnym miejscu, w którym się znajdujemy. Najbardziej rozchwytywane w 2016 roku modele to wodoodporna seria Charge 3 oraz Flip 3. Polacy w zeszłym roku docenili również amplitunery wyposażone w Dolby Atmos, który umożliwia podłączenie górnych głośników. Jednym z ubiegłorocznych bestsellerów był model Denon AVR-X1300W,  który dostarcza zapierający dech w piersi realistyczny dźwięk przestrzenny i pozwala  cieszyć się w domu znanym z sal kinowych dźwiękiem przestrzennym 3D.

2016 rok należał do nowej kategorii sprzętu muzycznego nazwanej Power Audio, czyli systemu audio z bardzo dużymi aktywnymi głośnikami, przeważnie o dużej mocy. Wyposażone w bluetooth, ale również w światła i karaoke, pozwalają na przeniesienie domowej imprezy na wyższy poziom. Najczęściej kupowanym przez Polaków modelem był Sony MHC-V77DW, którego efekty świetlne synchronizują się z potężnym dźwiękiem, zapewniając doskonałą atmosferę. Co ciekawe,  urządzeniem można sterować za pomocą smartfonu i aplikacji SongPal oraz Fiestable. Do rozkręcenia imprezy przy użyciu tego modelu wystarczy jeden prosty ruch – system sterowania gestami daje kontrolę nad wszystkimi funkcjami, w tym podświetleniem, a także efektami DJ i mikrofonowymi.

Jeśli chodzi o trendy w 2017 roku w kategorii TV oraz audio, to możemy się spodziewać dalszego wzrostu zainteresowania telewizorami o dużych ekranach oraz technologią UHD.

Dzięki wzrostowi producentów inwestujących w technologię OLED możemy się również liczyć na dalszą popularyzację tego spektakularnego rozwiązania. W przypadku sprzętu audio przewiduje się rozwój segmentu sprzętów łączących się bezprzewodowo.

Urządzenia mobilne
Za nami rok kilku dużych konferencji i głośnych premier oraz umacniania się pozycji czołowych graczy. Do najważniejszych nowości 2016 roku należy z pewnością Samsung Galaxy S7, który zadebiutował na rynku w marcu i którego sprzedaż znacznie przekroczyła prognozy. Model ten może się poszczycić dobrym aparatem z dużo jaśniejszym obiektywem, bardzo szybkim autofokusem, możliwością uchwycenia szerokiego kadru w trybie panoramy, oraz hyper photo. Dzięki temu znacznie łatwiej robić mobilne zdjęcia (w tym selfie), nie tylko w dzień w pełnym słońcu, ale też po zmroku i przy sztucznym oświetleniu. Ważnym udoskonaleniem jest wyświetlacz Super Amoled, a także potężna specyfikacja, która zadowoli także graczy – 8-rdzeniowy procesor i 4 GB RAM. Dodatkowe możliwości dają akcesoria takie jak Gear VR czy smartwatch Gear S2.
Kolejnym ubiegłorocznym debiutantem jest model LG G5, który posiada wiele ciekawych innowacji, między innymi drugi wyświetlacz, który zainstalowano bezpośrednio na pierwszym. Dzięki niemu smartfon oferuje funkcję Always-On wyświetlającą na ekranie kilka podstawowych informacji, takich jak data, godzina oraz najnowsze powiadomienia. Funkcja sprawia, że nie trzeba specjalnie włączać smartfona, by zobaczyć podstawowe informacje znajdujące się na ekranie.

Mówiąc o najważniejszych premierach 2016 roku, nie sposób pominąć najnowszego smartfona Apple. Choć wizualnie bardzo przypomina poprzednie modele, iPhone 7 wprowadza kilka ciekawych innowacji. Aparat ma w matrycę 12 Mpix, natomiast wyraźnie poprawiona została szybkość działania oraz doświetlenie – poczwórna dioda zapewnia o 50% więcej światła niż poprzednik. W modelu Apple iPhone 7 Plus mamy natomiast podwójny system kamer złożony z aparatów o różnych ogniskowych. Jeden z nich zapewnia szeroki kąt widzenia, a drugi pełni funkcję teleobiektywu. Prawdziwym szokiem było także pozbawienie iPhona 7 wyjścia słuchawkowego. Zestaw słuchawkowy można podłączyć przez złącze Lightning, które służy również do ładowania. Tym samym Apple wyraźnie wskazuje, że będzie chciał promować korzystanie ze swoich słuchawek bezprzewodowych.

Jeśli chodzi o liczbę sprzedanych modeli to najpopularniejszymi smartfonami były Huawei P8 Lite, Samsung Galaxy J5 oraz iPhone 5s.

Wszystkie to modele z półki cenowej do 1500 zł, które charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami technicznymi, ze świetnymi aparatami fotograficznymi, z co najmniej 4” wyświetlaczami oraz łącznością LTE. Ubiegłoroczne bestsellery pokazują, że klienci cenią dobrą jakość i parametry techniczne, a także znaną markę. Potwierdza to także stopniowy wzrost koszyka – Polacy chętniej kupują urządzenia wyższej jakości, a także dodatkowe usługi i akcesoria. Jeśli chodzi o trendy w 2017 roku to możemy się spodziewać rozwoju rynku kamer 360 stopni i ich integracji z mediami społecznościowymi. Na wiosnę zapowiadane są premiery rewolucyjnych modeli flagowych smartfonów najważniejszych producentów, które wyznaczą trendy na kolejny rok. W tym roku przewidywany jest również rozwój kategorii smart fitness, związany z rosnącą liczbą osób, które szukają technologii oraz urządzeń wspierających ich w dbaniu o zdrowy styl życia.

Duży sprzęt AGD
Zeszły rok pokazał, że klienci coraz częściej wybierają produkty energooszczędne oraz lepiej wyposażone, natomiast niespecjalnie interesują się funkcjami SMART w urządzeniach AGD. Jednak warto podkreślić, że znani producenci oferują tego typu rozwiązania w większej liczbie modeli, co pozwala sądzić, że w przyszłości może się stać to głównym elementem, który decydować będzie o wyborze danego urządzenia. Polacy obecnie coraz częściej wymieniają sprzęt AGD, pomimo że dotychczasowe urządzenie nadal jest sprawne.

W segmencie pralek 2016 rok pokazał, że stawiamy przede wszystkim na wyższą klasę energetyczną, większy załadunek i jednocześnie jak najmniejszy rozmiar, o czym świadczy bardzo duża sprzedaż modeli typu SLIM. Hitem w kategorii pralek jest seria AddWash od Samsunga, będąca kontynuacją serii pralek z EcoBubble. Została wzbogacona o kolejną funkcjonalność – możliwość dodawanie ubrań w czasie prania przez dodatkowe drzwiczki. Seria EcoBubble już od kilku lat ma mocną pozycję, co jest potwierdzeniem oczekiwań klientów szukającychurządzeń piorących zabrudzenia w niższych temperaturach.

W zeszłym roku większym zainteresowaniem cieszyły się także produkty z kategorii pralko-suszarek oraz suszarki do bielizny z pompą ciepła, które są droższe, ale bardziej energooszczędne.

Ubiegły rok jest potwierdzeniem, że w kategorii chłodziarek coraz większy udział mają modele z technologią NOFROST, która zapobiega osadzaniu się szronu i lodu na ściankach części chłodzącej i/lub mrożącej lodówki. Dzięki wbudowanemu systemowi cyrkulacji powietrza w lodówce utrzymywana jest niska temperatura oraz stały poziom wilgoci.

Liderem sprzedaży tej kategorii są modele firmy Samsung. Bardzo dobrze rozwija się również segment lodówek typu Side by Side, które są idealnym rozwiązaniem dla kulinarnych smakoszy, którzy potrzebują większej przestrzeni do przechowywania żywności. Podobnie jak w przypadku pralek, klienci bardzo mocno zwracają uwagę na ekonomię pracy danego urządzenia, wybierając modele energooszczędne. Jeśli chodzi o design to coraz częściej kolor biały jest wypierany przez INOX, czyli srebrny.

Urządzając kuchnię coraz więcej Polaków decyduje się na zamontowanie zmywarki, która zdecydowanie ułatwia sprzątanie po posiłkach. W tej kategorii coraz lepiej rozwija się sprzedaż zmywarek do zabudowy, kosztem modeli wolnostojących. Klienci poszukują również urządzeń z tzw. trzecim koszem na sztućce, czyli zamieszczoną na górze szufladą, w której umieszcza się sztućce. Najchętniej wybierane w tej kategorii są urządzenia marek Bosch oraz Beko.

Małe AGD, czyli codzienni pomocnicy
W 2016 roku zdecydowanym liderem małego AGD były bezprzewodowe odkurzacze pionowe, zwłaszcza modele 3 w 1 z funkcją czyszczenia na mokro. Do niewątpliwych zalet tego typu urządzeń należy mniejsza konstrukcja oraz cichsza praca. Liderami zeszłego roku w tej kategorii były dwa modele Philips PowerPro Aqua 3 w 1 z litowo-jonowym akumulatorem. Te bezworkowe odkurzacze pionowe są dedykowane wszystkim rodzajom podłóg, posiadają ręczny odkurzacz do kanap i krzeseł, a także system czyszczenia na mokro do usuwania uciążliwych zabrudzeń.
Od lat wzrasta również zainteresowanie Polaków robotami odkurzającymi, z niesłabnącą pozycją iRobotów Roomba. Modelem, który w 2016 roku podbił rynek jest najnowszy  i najbardziej efektywny model 886 tej marki. Wyposażony w rewolucyjną technologię AeroForce™ Performance Cleaning System oraz specjalne szczotki AeroForce™, usuwa do 50% więcej brudu, kurzu, włosów i drobin z każdego rodzaju podłóg, minimalizując konieczność ich ręcznego czyszczenia.

W kategorii żelazek hitem jest model Philips PerfectCare Elite, czyli urządzenie z generatorem pary wyposażone w technologię Silent Steam, dzięki czemu pracuje cicho  i wydajnie. Co ważne, można nim bezpiecznie prasować dżinsy i jedwabne tkaniny, nie zmieniając ustawienia temperatury.

Miłośnicy kawy w 2016 roku docenili ekspres automatyczny ECAM 350.55B od De Longhi, który pozwala na przygotowanie ulubionego napoju w prawdziwie włoskim stylu.

Urządzenie zostało zaprojektowane tak, aby spełnić wszystkie oczekiwania kawowych koneserów. Za dotknięciem jednego guzika, można przygotować włoskie klasyki: aromatyczne espresso, coffee long, doppio, ristretto czy espresso lungo oraz szeroki wachlarz kaw z mlekiem: od cappuccino i perfekcyjnego latte macchiato, po caffellatte. Dzięki rozbudowanej funkcji Moja Kawa użytkownik może dostosowywać każdy przepis do własnych upodobań: wybierając stosunek mleka i kawy, jak również moc napoju.

Z kolei miłośnicy świeżo wyciskanych soków owocowych i warzywnych chętnie sięgali po Slow Juicer Philips Avance Collection HR1896/70. Dzięki innowacyjnej technologii MicroMasticating urządzenie wyciska do 90% zawartości owoców, nawet tych o wysokiej zawartości skrobi, takich jak banany i mango. Co ważne, po zakończeniu wyciskania soku wszystkie części można wypłukać w ciągu minuty, ponieważ urządzenie nie zawiera sitka.

Trendem, który z pewnością będziemy obserwować w tym roku w każdej kategorii produktowej, jest rosnące zainteresowanie modnymi funkcjami oraz nowatorskim designem, za które jesteśmy w stanie zapłacić więcej. Wzrost zainteresowania produktami z segmentu premium pokazuje, że Polacy cenią nie tylko wysoką jakość, ale również unikalne rozwiązania technologiczne. Niemalże w każdym miesiącu będą pojawiać się nowe modele sprzętu elektronicznego od AGD po urządzenia mobilne, których innowacyjne rozwiązania oraz design będą wyznacznikami dla innych marek.

SATURN
Więcej informacji z firmy SATURN  ( press box )