Dachy dwuspadowe – wady i zalety

Dach to wizytówka każdego budynku, a jego styl, wykonanie czy rodzaj ma ogromny wpływ na postrzeganie całej budowli. W rodzimej architekturze często stosowany jest dach dwuspadowy. Warto dowiedzieć się zatem, jakie są wady i zalety tego rozwiązania.

Dach dwuspadowy to tradycyjna i jedna z najprostszych, a zarazem najbardziej popularnych konstrukcji. Składa się on z dwóch połaci w kształcie prostokątów stykających się w biegnącej równolegle do szerokości budynku kalenicy. Ściany szczytowe w górnej części mają formę trójkąta. Klasyczny, oryginalny kształt takiego pokrycia dobrze wpasowuje się niemal w każde otoczenie. Do jego wykonania można z powodzeniem użyć zarówno dachówek ceramicznych, na przykład KODA lub SIMPLA, jak i cementowych KAPSTADT lub GÖTEBORG marki CREATON. Do dachu można również dobrać dedykowane mu rozwiązania. – Dzięki wykorzystaniu dostępnych w naszej ofercie akcesoriów i elementów, takich jak np. dachówka przelotowa czy systemy ochrony przeciwśnieżnej, można wzbogacić wizualnie pokrycie, a także zwiększyć jego funkcjonalność – mówi Michał Kacprzak, Product Manager ds. Akcesoriów Dachowych w firmie CREATON Polska, lidera na rynku dachówek ceramicznych.

Jedną z głównych zalet dachu dwuspadowego jest dość niski koszt wykonania, gdyż jego powierzchnia jest stosunkowo niewielka. Dachy dwuspadowe cechują się również wyjątkową funkcjonalnością, doskonale sprawdzają się przy adaptacji poddasza, gdyż pod pokryciem powstaje spora przestrzeń, którą można z powodzeniem wykorzystać, np. na sypialnię czy pokój dziecięcy. Ponadto ich duży kąt nachylenia sprawia, że woda opadowa jest skutecznie odprowadzana, a śnieg bezproblemowo zsuwa się z połaci.

Dach powinien przede wszystkim skutecznie chronić budynek przed działaniem czynników atmosferycznych. Niezbędna do tego jest jego prawidłowa instalacja. Montaż pokrycia dwuspadowego nie jest zbyt skomplikowany, a ryzyko popełnienie błędów przez dekarzy ograniczone do minimum. Podczas montażu szczególną uwagę należy zwrócić na połączenie styku dachu ze ścianą szczytową, gdyż to miejsce jest podatne na powstawanie mostków termicznych. Źle wykonane może powodować zawilgocenie po wewnętrznej stronie ściany.

Tradycja wcale nie musi być nudna, a taki sam rodzaj dachu na okolicznych domach nie zawsze tworzy monotonny krajobraz. Odpowiedni wybór, a także dopasowanie dachu dwuspadowego do indywidualnych potrzeb sprawi, że będzie on prezentował się efektownie. Najprostsze rozwiązania często okazują się najlepsze – wybór estetycznego i funkcjonalne dachu dwuspadowego może być przysłowiowym strzałem w dziesiątkę.

CREATON Polska

press box