Harmonijna ochrona przeciwsłoneczna – tekstylna roleta zewnętrzna Schüco AB ZDS
W nowoczesnej architekturze budynków króluje czystość formy, przejrzystość i klarowność podziałów elewacji. Wraz z rosnącą powierzchnią przeszkleń rośnie jednocześnie potrzeba zapobiegania przegrzewaniu się pomieszczeń. Wszystkie oczekiwania związane z komfortem i wysokiej klasy designem spełnia system zewnętrznych rolet AB ZDS, które są płynnie integrowane z oknami i fasadami.
Współczesne elewacje budynków są zazwyczaj projektowane zgodnie z główną maksymą modernizmu mówiącą, że „forma wynika z funkcji”. Duży udział powierzchni przeszklonych, prostota form, oszczędność w doborze kolorów oraz dominacja jasnych powierzchni mają odzwierciedlać czystą funkcjonalność i służyć zapewnieniu komfortu użytkownika, dzięki lepszemu doświetleniu i harmonii stylistycznej. Zwiększona powierzchnia oszklenia może jednak powodować intensywne nagrzewanie się pomieszczeń i efekt olśnienia. Najlepszą ochronę przed promieniowaniem cieplnym zapewniają zewnętrzne rolety, jednak widoczne kasety, prowadnice i ciężkie osłony nie zawsze pasują do minimalistycznej architektury, a po zasłonięciu okna powodują całkowite zaciemnienie pomieszczeń. Z myślą o inwestycjach wymagających subtelnych, a zarazem maksymalnie funkcjonalnych akcentów zgodnych z najnowszymi tendencjami w architekturze, powstał system tekstylnych osłon AB ZDS, który łączy maksymalną funkcjonalność z dyskretną formą i wysoką wytrzymałością na warunki zewnętrzne.
Subtelna, a zarazem efektywna osłona zewnętrzna
Nowoczesne elewacje budynków cechują się lekkim, przejrzystym wyglądem, który uzyskuje się poprzez maksymalizację powierzchni przeszklonych i ograniczenie widocznych szerokości ram okiennych. Tradycyjne rolety zewnętrzne mogą zaburzać ten efekt, gdyż ich montaż z reguły wiążę się z zamocowaniem widocznych kaset i prowadnic, które powodują, że stolarka wygląda masywniej i mało estetycznie. Z myślą o takich projektach powstały nowoczesne tkaninowe rolety zewnętrzne AB ZDS, które są całkowicie integrowane z konstrukcją aluminiowych okien serii AWS i fasad elementowych AF UDC 80. Funkcję bocznych prowadnic pełnią ościeżnice okienne, a w przypadku fasad – pionowe słupy. Eliminuje to potrzebę stosowania jakichkolwiek dodatkowych elementów. Klarowny wygląd przeszkleń pozostaje nienaruszony, a subtelną tkaninową osłonę widać tylko wtedy, gdy jest użytkowana jako ochrona przeciwsłoneczna, przeciwolśnieniowa czy przed zaglądaniem. Do wyboru są materiały transparentne zapewniające optymalny widok, a także nieprzezierne. Tkaniny o wysokiej transparentności od 0 do 14% zapewniają doskonały kontakt ze światem zewnętrznym. Szeroka paleta obejmująca 50 materiałów i kombinacji kolorystycznych pozwala na dopasowanie rolety do architektury budynku i indywidualnych potrzeb. Wszystkie tkaniny są niepalne, maksymalnie odporne na warunki atmosferyczne i rozdarcie, a także łatwe w czyszczeniu. Innowacyjny mechanizm ZIP sprawia, że osłona jest zawsze napięta równomiernie, tworząc gładką, jednolitą powierzchnię o atrakcyjnym wyglądzie i nie wysuwa się z prowadnic nawet przy ekstremalnych warunkach pogodowych.
Architektura dużego formatu
Pomimo subtelnego i lekkiego wyglądu system AB ZDS jest bardzo stabilny i funkcjonuje bezawaryjnie nawet przy bardzo dużych wymiarach osłony, które mogą wynosić nawet do 12 metrów kwadratowych. Dzięki temu może być z powodzeniem stosowany w przypadku wielkoformatowych przeszkleń i całych pasm okiennych. Rozwiązanie to jest przy tym bardzo komfortowe w obsłudze dzięki elektronicznemu napędowi oraz cechuje się ekstremalną wytrzymałością na napory bardzo silnego wiatru o prędkości do 25 m/s, co odpowiada sile aż 10 w skali Beauforta! Oznacza to, że doskonale sprawdzi się nie tylko w budynkach apartamentowych i jednorodzinnych położonych w lokalizacjach górskich czy nadmorskich, lecz także w obiektach wysokościowych. Dodatkową ochronę rolety zapewnia funkcja wykrywania przeszkód. Osłona ulega automatycznemu zatrzymaniu w razie napotkania bariery, co zapobiega jej uszkodzeniu. System AB ZDS oferuje nie tylko wysoką funkcjonalność, lecz także łatwość montażu. Całe rozwiązanie jest dostarczane na plac budowy w postaci wstępnie zmontowanej. Zwinięta w zamkniętej kasecie osłona jest gotowa do szybkiego i prostego montażu, co minimalizuje nakład czasu i pracy.
70 lat Schüco – Systemowe rozwiązania okien, drzwi i fasad
Grupa Schüco z siedzibą w Bielefeld rozwija i sprzedaje systemy okienne, drzwiowe i fasadowe. Na obecną i przyszłą pozycję lidera w branży technologii i usług pracuje ponad 5650 osób zatrudnionych na całym świecie. Jako specjalista od powłok budynków o charakterze mieszkaniowym i komercyjnym, Schüco oferuje, oprócz innowacyjnych produktów, także doradztwo i rozwiązania cyfrowe na każdym etapie procesu budowlanego – od pomysłu i wzornictwa aż po wykonawstwo i montaż. Z firmą Schüco współpracuje 12000 firm partnerskich, deweloperów, architektów i inwestorów na całym świecie. Firma działa aktywnie w ponad 80 krajach i osiągnęła w 2019 roku obrót w wysokości 1,750 miliarda euro. Więcej informacji na stronie www.schueco.pl
Schüco International Polska
press box