Czysta korzyść z wymiany okien i drzwi

Około 80% budynków w Europie zbudowano jeszcze w latach 70. i 80. Dziś są one modernizowane na szeroką skalę, często przy wsparciu państwa. W Polsce działa program Czyste Powietrze, w ramach którego można uzyskać nawet 60% dofinansowania m.in. na wymianę okien i drzwi. Warto przy tym postawić na trwałe oraz indywidualnie dopasowane rozwiązania, które zapewnią energooszczędność i komfort użytkowania na kolejne dekady.

Modernizacja budynku wiąże się nie tylko z obniżeniem jego zapotrzebowania na energię i kosztów eksploatacji. Przynosi cały szereg korzyści, w postaci nowego, atrakcyjniejszego wyglądu czy podwyższonego komfortu mieszkania. Największe, bo nawet 35% straty energii w starych budynkach generuje nieszczelna stolarka. Szacuje się, że już dziś co najmniej 30% użytkowanych w Polsce okien wymaga pilnej wymiany. W ramach programu Czyste Powietrze można uzyskać dotację w wysokości nawet 420 zł za każdy metr kwadratowy wymienionych okien, okien balkonowych i połaciowych oraz 1200 zł za każdy metr drzwi zewnętrznych i bram garażowych. Muszą one jednak spełniać surowe kryteria izolacyjności cieplnej zawarte w obowiązujących od tego roku warunkach technicznych. Najlepiej przy tym zwrócić uwagę na sprawdzone rozwiązania, które jak najdłużej zachowają swoje właściwości. Okna Schüco z PVC-U są produkowane w starannie przemyślanej technologii, dzięki której nie zmieniają one swoich parametrów przez lata. Szeroka gama rozwiązań pozwala na ich indywidualne dopasowanie do aktualnych i przyszłych potrzeb inwestorów.

Więcej korzyści z wymiany okien i drzwi

W ramach programu Czyste Powietrze 2.0 właściciele istniejących domów jednorodzinnych mogą uzyskać atrakcyjną dotację na wymianę okien i drzwi czy ocieplenie ścian zewnętrznych. Poziom wsparcia jest uzależniony od dochodu i zakresu wykonywanych prac. Pierwszą opcją są działania uwzględniające wymianę źródła ciepła. Dofinansowanie może wynieść wtedy nawet do 60% kwalifikowanych kosztów, zaś za samą wymianę np. okien i drzwi przysługuje dotacja w wysokości do 15 tys. zł. Dodatkowo w ramach ulgi termomodernizacyjnej można odpisać od podatku nawet 53 tys. zł wydatków poniesionych na cele modernizacyjne. Maksymalny współczynnik przenikania ciepła Uw dla nowych okien musi przy tym wynosić nie więcej niż 0,9 W/m2K, a w przypadku drzwi – 1,3 W/m2K. Energooszczędność nie jest jednak jedyną cechą, na jaką należy zwracać uwagę, wybierając stolarkę. Jej zakup warto potraktować jako długoterminową inwestycję w rozwiązania, które mają zapewniać satysfakcję z użytkowania przez kolejne dekady. Okna i drzwi z PVC-U w systemie LivIng posiadają termozgrzewalne uszczelki z EPDM, które bardzo długo zachowują zdolność  do powrotu elastycznego i tym samym gwarantują wymaganą szczelność, a solidne wzmocnienia zapewniają optymalną stabilność stolarki. Dzięki starannie przemyślanej konstrukcji okien i drzwi mogą one uzyskać nawet lepsze parametry, niż wymagane w programie Czyste Powietrze. Na przykład siedmiokomorowe okna LivIng z typowym dwukomorowym pakietem szybowym mogą osiąga  współczynnik Uw=0,72 W/m2K. Nowa, dobrej jakości stolarka powinna być nie tylko bardzo energooszczędna i trwała, lecz także optymalnie dobrana do danego budynku i potrzeb jego użytkowników.

Nowoczesne okna dopasowane do potrzeb

Nowoczesne okna i drzwi mogą przynosić o wiele więcej korzyści niż tylko obniżone zużycie energii czy komfort cieplny. Warto wziąć pod uwagę wszystkie aspekty związane z ich codziennym użytkowaniem, takie jak łatwość obsługi, rozwiązania wentylacji czy bezpieczeństwo. Okna LivIng mogą być wyposażone specjalne nawiewniki ciśnieniowe lub z czujnikami wilgoci, dzięki czemu zapewniają komfortową i energooszczędną wymianę powietrza zawsze wtedy, gdy istnieje taka potrzeba. Drzwi podnoszono-przesuwne Schüco LivIngSlide z PVC-U łączą niewielką głębokość zabudowy ościeżnicy 194 mm z doskonałą izolacyjnością cieplną oraz dużą swobodą konfiguracji wielkoformatowych przeszkleń stałych i przesuwnych, nawet o panoramicznym designie zapewniającym jeszcze lepszy widok na zewnątrz, dzięki bardzo wąskim ramom. Wyjątkową zaletą wszystkich okien balkonowych, drzwi wejściowych i przesuwnych marki Schüco z PVC-U jest możliwość zastosowania progu zero milimetrów, który zapewnia bezpieczne przechodzenie wszystkim użytkownikom, bez względu na ich wiek i kondycję fizyczną. Wszystkie rozwiązania są dostępne w klasie antywłamaniowej RC2 i bogatej palecie kolorów jedno- oraz dwustronnych. Bogaty wybór powierzchni, od wiernie imitujących strukturę drewna i jednolitych, aż po metaliczne powłoki z gamy AutomotiveFinish, pozwala na dopasowanie okien do każdej architektury i osobistych upodobań. W ten sposób można cieszyć się nie tylko z niższych rachunków za energię, lecz także czerpać pełną satysfakcję z wszystkich korzyści, jakie dają nowoczesne okna z PVC-U.   

Więcej informacji o produktach firmy Schüco znajdą Państwo na stronie: www.schueco.pl70 lat Schüco – Systemowe rozwiązania okien, drzwi i fasad
Grupa Schüco z siedzibą w Bielefeld rozwija i sprzedaje systemy okienne, drzwiowe i fasadowe. Na obecną i przyszłą pozycję lidera w branży technologii i usług pracuje ponad 5650 osób zatrudnionych na całym świecie. Jako specjalista od powłok budynków o charakterze mieszkaniowym i komercyjnym, Schüco oferuje, oprócz innowacyjnych produktów, także doradztwo i rozwiązania cyfrowe na każdym etapie procesu budowlanego – od pomysłu i wzornictwa aż po wykonawstwo i montaż. Z firmą Schüco współpracuje 12000 firm partnerskich, deweloperów, architektów i inwestorów na całym świecie. Firma działa aktywnie w ponad 80 krajach i osiągnęła w 2019 roku obrót w wysokości 1,750 miliarda euro. Więcej informacji na stronie www.schueco.pl

Schüco International Polska
press box