Wanna czy kabina prysznicowa?

Z tym pytaniem musi zmierzyć się każdy, kto urządza łazienkę lub planuje jej remont. Nie ma na nie prostej, jednoznacznej odpowiedzi, gdyż tak naprawdę wybór zależy od naszych preferencji. Jedni wolą szybki prysznic, a drudzy nie wyobrażają sobie wieczoru bez wylegiwania się w ciepłej, pachnącej kąpieli.

Najważniejsze jest, by finalnie łazienka stała się funkcjonalnym miejscem, które zapewni nam maksimum wygody i relaksu. Oczywiście przy podejmowaniu decyzji trzeba też uwzględnić liczbę i wiek osób korzystających z łazienki oraz metraż i układ pomieszczenia.

Szczęśliwi posiadacze dużej łazienki mogą pozwolić sobie na zaprojektowanie w niej dwóch stref: kąpieli i prysznica. Po wejściu do tego obszernego wnętrza znajdujemy część przeznaczoną na szybką toaletę. Na otwartej przestrzeni bez wyodrębnionego brodzika i kabiny zamontowano deszczownię Trevi z natryskiem. Zarówno stalowa talerzowa głowica deszczowni, jak i trzyfunkcyjna raczka natrysku zostały wyposażone w system Easy Clean, pozwalający na łatwe usuwanie gromadzącego się kamienia wapiennego. Towarzysząca im bateria natryskowa w kształcie podłużnego panelu posiada regulator termostatyczny oraz praktyczną blokadę gorącej wody, chroniącą przed poparzeniem. Dla komfortu użytkowników na ścianie zamontowano również wieszak na ręcznik i mydelniczkę o eleganckim designie. W głębi pomieszczenia znajduje się z kolei przestrzeń przeznaczona na relaks podczas kąpieli w wolnostojącej wannie z wysoką, mocowaną do podłogi, designerską baterią Fiesta.
   

Właściciele tego obszernego, jasnego pokoju kąpielowego, w którym znajduje się nawet sofa, zdecydowali się na niezabudowaną wannę z wielootworową baterią Adore White. Na tle ściennej okładziny z motywami roślinnymi w specjalnej obudowie ukryto wszystkie węże i mechanizmy, a na zewnątrz widzimy jedynie wylewkę, wyciąganą rączkę natrysku i regulatory. Bateria o nowoczesnym wzornictwie została wykończona białą powłoką.
   

Ciekawym i praktycznym rozwiązaniem, godnym polecenia zwłaszcza w przypadku małych pomieszczeń, w których nie ma miejsca na kabinę i wannę, jest wanna z zasłonką prysznicową, chroniącą wnętrze przed zachlapaniem podczas korzystania z natrysku. Zasłonka na metalowej prowadnicy, korespondująca kolorystycznie z resztą wyposażenia będzie wręcz interesującym akcentem dekoracyjnym. Alternatywą dla niej może być pionowa tafla wykonana z hartowanego szkła lub tworzywa sztucznego. Komfort kąpieli – zarówno tej w wannie, jak i pod prysznicem – zapewnią bateria ścienna Savio z automatycznym przełącznikiem wanna/natrysk oraz trzyfunkcyjna rączka natrysku Sole, którą możemy ustawić na strumień lekki, deszcz i mieszany.
   

W przypadku osób starszych i niepełnosprawnych używanie wanny bez pomocy innych osób bywa niemożliwe. Strefa prysznica częściowo oddzielona od reszty pomieszczenia, bez brodzika, za to z szerokim wejściem, licznymi półeczkami i uchwytem, pozwala na swobodne, samodzielne skorzystanie z prysznica nawet osobom poruszającym się na wózku. Na tle białych kafelków efektownie prezentują się bateria Algeo Black i zestaw natryskowy przesuwny Rondo Black w modnym czarnym kolorze. Nowoczesna bateria posiada wygodną rączkę, która dobrze układa się w dłoni. Dzięki regulowanemu rozstawowi uchwytów, drążek deszczowni dopasujemy do istniejących otworów w ścianie. Trzyfunkcyjną rączkę natrysku zamontujemy na przesuwnym drążku na dogodnej wysokości.

FERRO 
press box