Bezpieczeństwo energetyczne

Źródła energii odnawialnej i automatyzacja to klucz do zapewnienia bezpieczeństwa domownikom. Jakie rozwiązania pozwolą nam chronić siebie i naszych bliskich?

Korzystanie ze źródeł energii odnawialnej oprócz pozytywnego wpływu na środowisko i nasze zdrowie pomaga również w zapewnieniu bezpieczeństwa domownikom. Może między innymi uchronić nas przed wyłączeniem systemów, informujących nas o zagrożeniu.

Instalacje fotowoltaiczne

Jedną z korzyści, wynikających ze stosowania instalacji fotowoltaicznych, zwłaszcza działających w systemie off-grid, czyli poza siecią, jest możliwość wytwarzania energii, nawet podczas ewentualnej awarii prądu. Kiedy generalna sieć zostanie chwilowo wyłączona, posiadanie paneli sprawi, że sprzęty zapewniające nam bezpieczeństwo nie przestaną prawidłowo działać. Trzeba jednak mieć na uwadze, że instalacje fotowoltaiczne do wytworzenia energii potrzebują dużej ilości słońca, dlatego efektywność tego rozwiązania jest mniejsza w okresie wczesnej zimy, kiedy dni są znacznie krótsze, niż latem. Instalacja fotowoltaiczna sprawdzi się jednak idealnie jako alternatywne źródło zasilania podczas wyjazdu na letni urlop.

Akumulatory i baterie

Pojawienie się nawet chwilowej przerwy w dostawie prądu uniemożliwi prace systemów ochronnych, dlatego na popularności zyskują tzw. banki energii, które gwarantują nam, że zabezpieczenia, takie jak kamera, alarm lub czujniki będą działać, pomimo potencjalnej awarii sieci.

Akumulatory przyjdą z pomocą nie tylko kiedy zabraknie prądu, ale również w przypadku próby dostania się do domu osoby trzeciej. Jednym z częstych działań włamywaczy jest odłączenie zasilania, poprzez przecięcie kabli. Posiadanie akumulatora może uchronić nas przed niebezpieczeństwem – alternatywne źródło energii umożliwi systemom monitoringu, automatyki czy alarmu przekazanie nam informacji o próbie włamania i będziemy mogli zareagować, wzywając policję, ochronę, lub prosząc sąsiada o pomoc w przepłoszeniu złodziei.

Niestety banki energii to wciąż drogie rozwiązanie, którego koszt może przewyższyć inwestycje w panele fotowoltaiczne. Natomiast technologia ta z pewnością będzie zyskiwać na popularności, a co za tym idzie, będzie stawała się tańsza, nawet już w 2021 roku. Warto zatem na bieżąco śledzić te rozwiązania. Tańszą metodą jest za to zasilanie awaryjne w postaci małego akumulatora do instalacji niskonapięciowych, takich jak kamery czy alarmy, które pomimo braku prądu będą utrzymywały swoją sprawność.


fot.: ABUS Polska

Automatyzacja

W przypadku awarii prądu, dzięki korzystaniu z odnawialnych źródeł energii lub akumulatorów zapewniamy zautomatyzowanym elementom domu niezbędną do ich prawidłowego działania energię.

Automatyzacja ma bezpośredni wpływ na poczucie bezpieczeństwa w domu. Coraz większą popularnością cieszą się kontaktrony – czujniki, montowane w oknach lub drzwiach, które przekazują nam informację o ich otwarciu, zamknięciu lub niepowołanej próbie dostępu. Jest to cenna informacja, która umożliwia skuteczną interwencję.

Automatyzacja stanowi również ogromne ułatwienie, np. dla osób starszych, dla których manualne otwieranie ciężkich drzwi może stanowić poważne utrudnienie. Na rynku dostępny jest szeroki wachlarz produktów automatycznych – bramy, drzwi, rolety, czy nawet drzwi tarasowe, które swoje działania opierają na żądaniach wysyłanych z telefonu, czytników linii papilarnych lub rozwiniętych technologicznie kamer.


Drzwi automatyczne Hormann

Produkcja systemów automatycznych to obszar, który wciąż się rozwija, a na rynku pojawiają się coraz bardziej zaawansowane technologicznie sprzęty. Jak podaje ekspert z G-U Polska najnowsze napędy zapewniają najwyższy poziom wygody i komfortu użytkowania:
„Dzięki takim rozwiązaniom, jak napęd HS ePower, możliwe jest automatyczne sterowanie skrzydłami o ciężarze do 400 kg. System ten jest zasilany przez akumulatory, a drzwi otwiera się nie za pomocą klamki, ale panelu dotykowego. Można również otwierać i zamykać je za pomocą pilota, czytnika linii papilarnych, klawiatury kodowej lub smartfona” – Szymon Krauze z G-U Polska


Drzwi tarasowe z napędem HS ePower, G-U Polska

Jednak co bardzo ważne, podczas całkowitego odcięcia od sieci, zautomatyzowana stolarka – drzwi, okna i bramy – będą działały tak jak standardowe, przy użyciu manualnych mechanizmów, klucza czy klamki.

Zwiększenie dofinansowania odnawialnych źródeł energii

Dużym plusem, który przemawia za zdecydowaniem się na wykorzystywanie źródeł energii odnawialnej są korzystne prognozy ich dofinansowania. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapowiedział rozszerzenie zakresu dotacji w ramach programu „Mój prąd” na rzecz konsumpcji i magazynowania energii.

„Równolegle pracujemy razem z resortem klimatu i środowiska nad nową odsłoną „Mojego Prądu”. Chcemy rozszerzyć program o dotacje m.in. na punkty ładowania dla samochodów elektrycznych” – zapowiada Paweł Mirowski, wiceprezes NFOŚiGW

Nowoczesne budownictwo dąży do maksymalnego wykorzystania potencjału domu oraz jego pozytywnej współpracy z domownikami. Aby było to możliwe niezbędny jest stały dostęp do prądu, musimy więc być przygotowani na sytuacje, w której tymczasowo może go zabraknąć. Jak komentuje ekspert programu Dom Bezpieczny, ma to również istotny wpływ na ochronę domu:

„W obecnych czasach nie wyobrażamy sobie życia bez prądu, dlatego często nie bierzemy pod uwagę co się stanie, gdy go zabraknie. Zarazem zautomatyzowane okna, drzwi, bramy czy rolety są coraz częstszym elementem systemu zabezpieczenia domu. Produkty te współpracują z rozwiązaniami smartHome czy kamerami i powiadamiają nas o niestandardowych zdarzeniach”

Co jednak warte podkreślenia, brak prądu nie odbierze produktom przeciwwłamaniowym ich najważniejszej funkcji jaką jest stawienie oporu włamywaczom:

„Stolarka, nawet przy całkowitym braku prądu będzie działać tak jak standardowe produkty, zachowa także swoją klasę odporności na włamanie. Natomiast w przypadku pozostałych systemów powinniśmy pomyśleć o zasilaniu awaryjnym, chociaż na 1-2 dni bez prądu z sieci” – podsumowuje Karol Klos

Dom Bezpieczny
press box