Jak tworzyć obiekty przyjazne użytkownikom na co dzień i w obliczu ekstremum?

Sposób myślenia o projektowaniu budynków i co za tym idzie o procesie realizacji, a także produkcji materiałów budowlanych w wyniku doświadczenia pandemii zmieni się bezpowrotnie. Odpowiedzialne projektowanie, w jeszcze większym niż dotychczas stopniu, będzie opierało się o aspekty ekologiczne. Nadrzędnym celem inwestorów i branży stanie się zapewnienie użytkownikom obiektów komfortu na wielu różnych poziomach.

Polskie budownictwo w kilkunastu ostatnich latach przeżyło prawdziwy renesans. Obiekty, które powstały w tym czasie, reprezentują najwyższe standardy i niczym nie ustępują realizacjom naszych zachodnich sąsiadów. Coraz częściej zagraniczne firmy i architekci czerpią inspiracje z rodzimych inwestycji i chętnie wykorzystują materiały polskich producentów, chwaląc nowoczesną myśl techniczną. Bezprecedensowe doświadczenie pandemii pokazało, że dotychczasowe starania to jednak wciąż za mało. Zarówno inwestorzy, jak i branża zrozumieli, że fundamentem nowoczesnego budownictwa ponad wszelką wątpliwość jest ekologia w połączeniu z potrzebami użytkowników i daleko idącą informatyzacją.

Nowo powstałe budynki będą bardziej inteligentne i bardziej ekologiczne. Jako społeczeństwo zrozumieliśmy, że ewentualne zagrożenie ze strony środowiska jest realne. Szczególnie ważne w projektowaniu staną się więc aspekty ekologiczne, co będzie się przejawiało w podnoszeniu standardów warunkowanych rynkowo i przez przepisy. Doświadczenie pracy zdalnej nauczyło nas bardzo ważnej rzeczy, mianowicie tego, że nie jesteśmy i przez najbliższe lata jeszcze nie będziemy gotowi pracować „na etat” z domu. Dodatkowo wzrośnie świadomość przydatności i możliwości systemów teleinformatycznych, które docelowo jeszcze lepiej się rozwiną. Może stać się to inspiracją do tworzenia wielofunkcyjnych przestrzeni multimedialnych w obiektach. Naturalnym kierunkiem zmian będzie globalizacja. Doświadczenie pandemii pokazało, że tylko zjednoczeni możemy ocalić planetę. Współpracując w skali globalnej, odnosimy sukcesy i otrzymujemy realne korzyści – podkreśla architekt Piotr Jasiński, Dyrektor Działu Projektowania w Cavatina Holding, który odpowiada za projekt dwóch nowych biurowców na mapie Wrocławia – Carbon Tower i Diamentum Office.

Cel: komfort użytkowników

Budownictwo ekologiczne kojarzone jest przede wszystkim z ochroną środowiska. Nierzadko pominięty zostaje aspekt komfortu, jaki się z nim wiąże. To postrzeganie zmieni się w wyniku tego, co społeczeństwo doświadczyło w czasie izolacji. Aspekty, które w tym czasie stały się jeszcze ważniejsze dla użytkowników, są już realizowane w budownictwie energooszczędnym.

–  Wewnątrz budynków spędzamy około 90% swojego czasu, dlatego podczas projektowania obiektów i doboru materiałów konstrukcyjnych konieczne jest zastanowienie się, jak wnętrza na nas wpływają. Energooszczędne i pasywne budynki muszą spełniać szereg określonych kryteriów. Należy do nich m.in. wysoka jakość środowiska wewnętrznego gwarantowana przez zapewnienie komfortu akustycznego, cieplnego, dostępu do światła dziennego, doskonałej wentylacji i niskiego poziomu zanieczyszczeń powietrza. Jako producent aluminiowych systemów architektonicznych wiemy o tym doskonale i już od lat tworzymy zaawansowane technologicznie produkty, które odpowiadają na oczekiwania inwestorów, a nawet je wyprzedzają. Dzięki temu jesteśmy firmą pierwszego wyboru przy kluczowych realizacjach w Polsce i na świecie, wiodących prym we wdrażaniu nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań i stających się inspiracją dla branży – mówi Bożena Ryszka, dyrektor marketingu i PR w firmie ALUPROF SA, która dostarczyła innowacyjne systemy do budowy topowego warszawskiego obiektu Mennica Legacy Tower. 

Doświadczenie polskich producentów zdobyte w ostatnich latach zaprocentuje podczas wytyczania nowych standardów w budownictwie. Firmy, takie jak ALUPROF, mogą znacznie szybciej dostosować się do obecnych warunków i razem z architektami i wykonawcami kreować rzeczywistość na rynku, przygotowując go na nadejście kolejnych wyzwań.

Budownictwo komercyjne prekursorem dobrych praktyk

Sposobem klasyfikacji obiektów pod kątem ich wpływu na człowieka i środowisko są systemy certyfikacji wielokryterialnej (BREEAM, DGNB, HQE, LEED, WELL), przyjęte jako obowiązujące międzynarodowe metody oceny zielonych budynków. Mapa zrównoważonych obiektów w Polsce dynamicznie się zapełnia, a nasz kraj niezmiennie pozostaje liderem certyfikacji w Europie Środkowo-Wschodniej. Jak wynika z opublikowanego już po raz piąty raportu „Certyfikacja Zielonych Budynków w Liczbach 2020”, opracowanego przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC, powierzchnia użytkowa wszystkich certyfikowanych obiektów w Polsce wzrosła na przestrzeni roku aż o 3 mln m2 i przekroczyła już 17 mln m2.

Niezmiennym branżowym liderem krajowej certyfikacji jest sektor nieruchomości biurowych, z prawie 62-procentowym udziałem. Z końcem 2019 r. w Polsce dysponowaliśmy 11,2 mln m2 nowoczesnej powierzchni biurowej. Jej część podlegająca certyfikacji stanowi już 76% ogółu! Jest to skokowy, 9-procentowy wzrost w porównaniu z rokiem ubiegłym. Liczby te jednoznacznie pokazują, że nawet najwięksi sceptycy certyfikacji nie mogą nie zgodzi  się z faktem, że certyfikacja w sektorze nieruchomości komercyjnych jest już standardem. Co więcej, w perspektywie doświadczenia izolacji podczas pandemii będzie głównym kierunkiem rozwoju branży i budownictwa – podsumowuje Rafał Schurma, Prezydent Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC.

Ocena budynku w danej certyfikacji jest także ważna dla rynkowej wartości nieruchomości. Inwestycja z certyfikatem staje się znacznie bardziej atrakcyjna dla potencjalnych najemców. W obliczu obecnej sytuacji rynek szybko zweryfikuje podmioty, które nie zdążyły wpasować się w ekologiczne standardy.

Czas na mieszkania i domy

Według danych z raportu PLGBC sektor mieszkaniowy zwiększył swój udział w liczbie certyfikowanych obiektów w Polsce do ponad 5%.

Rozwój certyfikacji w branży budownictwa wielorodzinnego nabiera tempa i z roku na rok przybywa certyfikowanych projektów w tym sektorze. Jest to na razie liczba nieporównywalna z certyfikacją w branży biurowej, która w Polsce (jak i na całym świecie) wiedzie prym, ale dynamiczny przyrost liczby certyfikowanych budynków wielorodzinnych skłania do refleksji, że w przyszłości będzie to coraz ważniejszy element – podkreśla Alicja Kuczera, Dyrektor Zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC.

Przestrzeń, w której żyjemy, stała się dla ludzi szczególnie ważna w związku z doświadczeniem izolacji. Mieszkania i domy będące azylem, miejscem odpoczynku przejęły funkcję biur (w wielu przypadkach także żłobków i przedszkoli), co dodatkowo zweryfikowało ich możliwości i użyteczność. Nowo powstałe budynki będą coraz lepiej realizowały te funkcje, by zapewnić mieszkańcom jak najlepsze warunki do życia.

–  Inwestorzy coraz chętniej będą decydowali się na budowę obiektów niskoenergetycznych, które gwarantują znacznie lepszą przestrzeń do życia niż te powstałe metodą tradycyjną. W naszej ofercie posiadamy m.in. okna MB-104 Passive, które sprawdzą się doskonale w każdej realizacji, w której zależy nam na oszczędności energii, komforcie i poszanowaniu środowiska. To propozycja z najlepiej izolowaną termicznie konstrukcją w portfolio Aluprof. Warto dodać, że systemy aluminiowe, dzięki wysokiej wytrzymałości profili, są trwałe i bezpieczne – zaznacza Bożena Ryszka z ALUPROF SA.

Trendy w budownictwie w najbliższych latach będzie cechować coraz większa świadomość wpływu środowiska na nas i odwrotnie. Zrównoważone budownictwo, energooszczędność oraz zapewnienie zdrowia i bezpieczeństwa użytkowników staną się najważniejszymi celami dla branży i współczesnych inwestorów.

Aluprof
press box