STOLARKA W PIGUŁCE: Okno przestało być tylko oknem


Powiedzieć, że współczesne okna są trwałe, szczelne, ciche i ciepłe, to tak naprawdę nie powiedzieć nic. To po prostu rynkowa oczywistość. Nowoczesne okno to jeden z najważniejszych elementów zarządzania domem, spełniający liczne funkcje. O tym, jak wiele do zaoferowania ma współczesna stolarka, będzie można się przekonać podczas Wystawy Innowacji, która odbędzie się w dniach 3-6 października podczas targów Warsaw Home/Warsaw Build w Nadarzynie.

Wczoraj nowinka, dziś standard

Rozwój technologiczny stolarki otworowej jest niebywały. Nowinki technologiczne szybko stają się rynkowym standardem, a współczesne okna, drzwi i inne produkty tej branży trudno nazwać materiałami budowlanymi. Nowoczesne rozwiązania spowodowały, że okno przestało być już tak naprawdę oknem, drzwi drzwiami, a brama bramą. Teraz to najważniejsze elementy technologii domu, odpowiedzialne m.in. za produkowanie energii elektrycznej, ciepła, dystrybucję światła, zarządzanie podstawowymi funkcjami domu, a nawet komunikowanie się z domownikami.

Jak się okazuje, znaczącą rolę w rozwoju światowej stolarki odgrywa Polska. To właśnie nasz kraj jest globalnym liderem sprzedaży zagranicznej okien PCW – odpowiadamy za 1/3 światowego eksportu! Wyprzedzamy w tej kwestii gospodarcze potęgi, takie jak Chiny oraz Niemcy. Rodzime produkty kuszą nie tylko rozsądną ceną, ale przede wszystkim wysoką jakością oraz nowatorskimi rozwiązaniami.

Okna potrafią coraz więcej

Funkcja otwierania i zamykania drzwi lub okien to w zasadzie niewiele znacząca, podstawowa czynność, słusznie pomijana w komunikacji marketingowej producentów. Twórcy nowoczesnych smartfonów też przecież chwalą się nowoczesnymi matrycami, bateriami, aparatami, nie informując o tym, że urządzenie służy też do wykonywania połączeń telefonicznych. Stolarka XXI wieku potrafi zaskoczyć zarówno pod względem nietuzinkowego designu, który wyznacza nowe trendy w architekturze, jak i nowinek technicznych, które sprawiają, że nasze domy i mieszkania stają się dla nas „partnerami”, wspierającymi nas w codziennych obowiązkach. I tego coraz częściej dotyczą przekazy reklamowe.

Doskonały przykładem innowacyjności produktów z branży stolarki są nowe funkcje przypisywane oknom. Dla wszystkich oczywiste już jest, że nowoczesne okna muszą być ciche i ciepłe. Nie każdy jednak wie, że potrafią one już nawet komunikować się z nami za pośrednictwem specjalnych czujników, podejmować autonomiczne decyzje i zarządzać różnymi funkcjami domu. Użytkownicy, poprzez dedykowane aplikacje na smartfony, mogą sprawdzić, czy okno jest zamknięte, uchylone lub otwarte, a dzięki zastosowaniu nowoczesnej automatyki mogą otwierać i zamykać je z niemal każdego zakątka świata. Gdy zacznie padać deszcz, nowoczesne okno dachowe może samo się zamknąć, by nie zalać pomieszczenia. Nowinki techniczne są wprowadzane w takim tempie, że o niektórych rozwiązaniach trudno mówić w czasie przyszłym, bo co rusz nadchodzą sygnały z rynku, że jakiś producent wdraża je właśnie w życie.

Okno klimatyzatorem, monitorem i elektrownią

Co jeszcze zatem oferują okna XXI wieku? Bez wątpienia jedną z nowych funkcji nowoczesnych okien będzie w niedalekiej przyszłości dystrybucja światła dziennego. Na rynku już są dostępne rozwiązania, dzięki którym okno odbija promienie słoneczne w taki sposób, że nie rażą użytkowników, a zapewniają doświetlenie dalszych części pomieszczeń światłem dziennym. Przewiduje się, że w niedalekiej przyszłości okna będą też potrafiły kumulować światło dzienne i za pośrednictwem światłowodów dystrybuować je do wybranych pomieszczeń. Pojawiają się też pierwsze rozwiązania, dzięki którym okna mogłyby się stać źródłem dodatkowego światła po zmierzchu! Organiczne diody w formie cienkich, elastycznych i przeziernych folii mogą być naklejane na powierzchnię szyby. Wówczas po zachodzie słońca okno będzie pełnić funkcję energooszczędnej lampy, doświetlającej pomieszczenia.

Choć może brzmieć to nieprawdopodobnie, okna mogą stać się w krótkim czasie… klimatyzatorami! Wystarczy zastąpić gaz wypełniający przestrzenie szybowe specjalną mieszanką cieczy. Przy silnym nasłonecznieniu mikrocząsteczki zmniejszałyby przepuszczanie promieni słonecznych i powodowałyby obniżenie temperatury wewnątrz budynku. Innym rozwiązaniem, wpływającym na zmniejszenie nasłonecznienia w pomieszczeniach, są szyby elektrochromowe. Na skutek działania promieni słonecznych szyby tego typu samoistnie się przyciemniają. Okna mogą pełnić wówczas funkcję zasłon.

W przypadku domów mieszkalnych nietrudno wyobrazić sobie sytuację, w której mieszkańcy woleliby zastąpić nieatrakcyjny widok z okna pięknym krajobrazem. W niedalekiej przyszłości takie rozwiązanie może być standardem. Okna mogą bowiem wyświetlać obraz z kamer. Dostępne są już też na rynku rozwiązania, które zamieniają okno w ekran dotykowy, na którym można wyświetlać istotne dla nas informacje, przeglądać serwisy internetowe czy prognozę pogody. Wykorzystane w oknach monitory są przezroczyste, więc nie mówimy tu o telewizorze w okiennej ramie.

Na koniec tego zestawienia funkcja, która może zrewolucjonizować nasze myślenie o oknach. Otóż okno może być elektrownią w skali mikro! Branża ma już do zaoferowania rozwiązania, które powodują, że zwykłe z pozoru okno może przetwarzać energię słoneczną w prąd. Dzięki specjalnej szybie fotowoltaicznej, stworzonej przez polską firmą, jest możliwa produkcja prądu przy zachowaniu pełnej przezierności. Dom wyposażony w takie okna mógłby produkować tyle energii, że stałby się samowystarczalny energetycznie. Polskie rozwiązanie przy okazji zatrzymuje promieniowanie UV. Rodzimy wynalazek jest stale rozwijany i ma szansę podbić światowe rynki.

Najnowsze innowacje w jednym miejscu

Wspomniane okno produkujące energię będzie miało światową premierę podczas Wystawy Innowacji, która odbędzie się w dniach 3-6 października 2019 r. podczas targów Warsaw Home/Warsaw Build. Oprócz okna, wyprodukowanego wspólnie przez firmy Petecki i ML System, będzie można zobaczyć inną światową premierę. Mowa tu o nowym systemie firmy Aluprof. Firma stawia w nim na nowatorskie rozwiązania wizualne (wąskie profile, niewidoczna rama i bezprogowe przejście z domu na taras). Otwiera to nowe możliwości dla nowoczesnej architektury. Wiśniowski pokaże na wystawie brakujący dotąd element kolekcji Complet (brama, okna, drzwi, ogrodzenie). Komplementarna oferta do domu w jednym designie doczekała się okna PVC PRIMO o zaawansowanych parametrach.

Po raz pierwszy w naszym kraju firma Selt zaprezentuje panele szklane (z wysuwaną szybą) w parze z pergolą. Zastosowano w niej automatykę, która potrafi reagować na zmianę pogody. Podobną funkcję posiada okno klapowo-obrotowe firmy Velux, otwierane do kąta 45⁰ za pomocą silników ukrytych w ramie. Dzięki zainstalowanym czujnikom deszczu okno zamknie się samoczynnie w przypadku opadów. Wśród produktów nieprezentowanych dotąd polskiej publiczności znajdą się również drzwi podnoszono-przesuwne firmy Yawal z niewidocznym z zewnątrz mechanizmem sterującym, który pozwala na automatyczne otwieranie i zamykanie.
Dormakaba premierowo w Polsce przedstawi bramkę sensoryczną o konfigurowalnym wyglądzie i wysokiej przepustowości (do 43 osób na minutę), doskonale nadająca się m.in. do budynków biurowych. Witraż postanowił z kolei zaprezentować swoje możliwości w konstruowaniu produktów przeciwwłamaniowych. Na wystawie pokaże okno w klasie antywłamaniowej RC3, które jest wielkim wyzwaniem dla ewentualnych złodziei. Premierowo zobaczymy też okno przesuwne firmy Oknoplus z innowacyjną pracą okuć, nowoczesną geometrią profili oraz przemyślanym kształtem uszczelek.

Przyjdź na Wystawę Innowacji

Wystawa Innowacji to zatem nie tylko prezentacja najnowocześniejszych rozwiązań branży stolarki, ale też miejsce wielu głośnych premier, które widzowie będą mogli zobaczyć na żywo podczas targów Warsaw Home/Warsaw Build (3-6 października, Nadarzyn). Wszystkie wystawowe „eksponaty” są dowodem na to, że branża stolarki wyznacza trendy nowoczesnego budownictwa i inspiruje architektów do innego spojrzenia na bryłę budynków.

Wystawa Innowacji została objęta honorowym patronatem Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Patronat naukowy nad wydarzeniem objęła z kolei Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie, a patronem merytorycznym jest Oddział Warszawski SARP.

Pozostałe wiadomości z branży:

Pamiątki wielkiej europejskiej historii oraz bliskość dawnych polskich Kresów, Bieszczad i Lwowa powodują, że Przemyśl posiada wyjątkową atmosferę. To właśnie miasto, nazywane „turystycznym sercem wschodu”, firma Hensfort postanowiła uczynić głównym bohaterem interesującego filmu reklamowego. Prace nad nim trwały 2 miesiące, a efekt można zobaczyć TUTAJ .

Vetrex zakończył współpracę ze swoim autoryzowanym partnerem handlowym, firmą BIMM z Grodziska Mazowieckiego. Jako przyczynę producent podaje, że dystrybutor złamał warunki umowy. W BIMM pojawiły się problemy z realizacją zamówień. Klienci zaczęli się skarżyć, że po zapłaceniu przedpłaty, (często 100 proc. wartości umowy), nie otrzymali zamówionych okien czy drzwi, choć czekali wiele miesięcy, a czasami nawet pół roku. Więcej…

W obliczu coraz wyższych wymagań w zakresie efektywności energetycznej elewacji szklanych coraz bardziej zyskuje na znaczeniu uszczelnienie krawędzi szyb zespolonych. Podczas gdy optymalizacja wartości współczynnika U szkła jest zdecydowanie nieekonomiczna, nadal istnieje znaczny potencjał w zakresie stosowanych uszczelnień i ramek dystansowych. Badanie biura inżynierskiego Bauwerk (Rosenheim) potwierdza, że rozwiązanie opracowane przez Dow i SWISSPACER poprawia charakterystykę energetyczną fasad. Więcej…

Drzwi wejściowe to jeden z ważniejszych elementów każdego domu. Stanowią ochronę przed hałasem, zimnem, deszczem oraz włamywaczami. Aluminiowe drzwi z wypełnieniem nakładkowym firmy ABAKUS, to duże możliwości – zarówno w znaczeniu dosłownym, jak i w przenośni. Unikalne połączenie panelu nakładkowego ze skrzydłem umożliwia wykonanie drzwi o wymiarach 1,4 m szerokości i aż 2,6 m wysokości! Więcej…

Forum Branżowe
press box