STOLARKA W PIGUŁCE: Polska wyprzedza w eksporcie Chiny

Jak wynika z danych Centrum Analiz Branżowych, w ubiegłym roku polskie firmy sprzedały za granicę blisko 5,5 mln okien i drzwi PCW. To aż 1/3 światowego eksportu, co stawia nasz kraj na pierwszym miejscu w globalnym zestawieniu eksporterów!


Polska światowym liderem eksportu

W 2018 r. polskie firmy sprzedały na zagranicznych rynkach 5,45 mln sztuk okien oraz drzwi PCW. Wartość sprzedaży wyniosła niemal 1 mld euro (1,18 mld dolarów). Jak wylicza CAB, to aż 33 proc. światowego eksportu ocenianego na 3,5 mld dolarów! W 2015 r. udział Polski w eksporcie wynosił 25 proc. (710 mld dolarów przy 2,8 mld dolarów eksportu światowego). Nasz udział wzrósł zatem o 8 punktów procentowych w ciągu trzech lat.


Wymiana handlowa oknami i drzwiami PVC na świecie w latach 2015-2018 (w mld USD). Źródło: Centrum Analiz Branżowych

Chiny i Niemcy daleko w tyle

Pomimo stagnacji na niemieckim rynku w ostatnich latach nasi zachodni sąsiedzi pozostają wiceliderem w wielkości eksportu na świecie. W 2018 r. firmy z tego kraju sprzedały za granicą okna i drzwi PCW za 323 mln euro (381 mln dolarów). Stanowi to 11 proc. udział w światowym eksporcie stolarki PCW.

Na trzecim miejscu wśród największych eksporterów są Chiny, które w 2017 r. (nie ma jeszcze pełnych danych za 2018 r.) wyeksportowały okna i drzwi na kwotę 227 mln dolarów, co stanowi 7 proc. światowego eksportu.

Firmy rumuńskie odpowiadają z kolei za 6 proc. światowego eksportu stolarki tworzywowe. Wartość sprzedaży wyniosła 174 mln euro (206 mln dolarów), co stanowiło wzrost względem roku wcześniejszego.


Udział wiodących krajów w światowym handlu oknami i drzwiami PVC w 2018 roku. Źródło: Centrum Analiz Branżowych

Wkrótce największe spotkanie branży

Liderzy światowego eksportu okien i drzwi wkrótce spotkają się na najważniejszym wydarzeniu branżowym. Ogólnopolskie Forum Stolarki 2019 odbędzie się 3 października i obecni na nim będą właściciele, prezesi oraz najwyższa kadra kierownicza firm produkujących stolarkę oraz dostawcy komponentów dla branży. Wydarzeniem towarzyszącym jest Wystawa Innowacji 3-6 października 2019 r.), na której będzie można zobaczyć najnowsze i najbardziej nowatorskie rozwiązania w świecie stolarki, w tym m.in. okna z szybami fotowoltaicznymi generującymi prąd, czy drzwi sterowane smartfonem. Oba wydarzenia odbędą się podczas targów Warsaw Home/Warsaw Build w Nadarzynie k. Warszawy.Pozostałe wiadomości z branży:

Wystawa Innowacji, na której będzie można zobaczyć najnowsze i najbardziej nowatorskie rozwiązania w świecie stolarki, została objęta honorowym patronatem Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Wystawa odbędzie się w dniach 3-6 października 2019 r. podczas targów Warsaw Home/Warsaw Build. Więcej…

Podcast Branżowisko ma już piętnaście odcinków. To jedyna audycja online o branży stolarki. Jej twórcy – Paweł Gregorczyk (ForumBranzowe.com) oraz Karol Klos (DomBezpieczny.com) w każdy poniedziałek rozmawiają o branży stolarki budowlanej, analizują, wyciągają wnioski i tworzą nową przestrzeń do dyskusji na te tematy. Więcej…

Restauracja Berghaus Haldigrat w Wolfenschiessen w ramach rozbudowy obiektu otrzymała nowe szyby izolacyjne, wyposażone w SWISSPACER Air. To malutki element zapewniający kompensację ciśnienia w wielokomorowych szybach zespolonych. Szyby zostały przetransportowane wyciągiem krzesełkowym na miejsce montażu, pokonując różnicę wysokości 707 metrów, z prędkością wznoszenia 59 metrów na minutę! Często przy transporcie tradycyjnych szyb między lokalizacjami o dużej różnicy wysokości między hermetycznie zamkniętą szybą zespoloną a otoczeniem nie dochodzi do kompensacji ciśnienia, co prowadzi do znacznych naprężeń, a nawet pęknięcia szkła. Więcej…

Rok 2019 to 50. rok działalności firmy Technoform. W sierpniu tego roku firma uczciła tę rocznicę w sposób szczególny, przenosząc swój polski oddział do nowej siedziby. Polskie biuro Technoform zostało utworzone w 2016 roku w Krakowie. W sierpniu oddział przeniósł się do siedziby wyposażonej w nowoczesną powierzchnię magazynową oraz zaplecze biurowe, co pozwoli na obsługiwanie klientów na jeszcze wyższym poziomie. Więcej…

Forum Branżowe
press box